Włosy syntetyczne a naturalne – czym się różnią?

2016-08-09

Włosy doczepiane – naturalne czy syntetyczne? Przed tym dylematem staniesz, kiedy zdecydujesz się na zabieg przedłużenia pasm w salonie fryzjerskim. Włosy syntetyczne a naturalne − czym się różnią? Przede wszystkim ceną oraz metodami późniejszej stylizacji. Dowiedz się, jakie pasma będą najlepiej pasować do Twojego trybu życia oraz wizerunku i poznaj podstawowe zasady ich pielęgnacji.

Włosy syntetyczne a naturalne – najważniejsze różnice

Piękne, zadbane, długie włosy to marzenie niejednej kobiety. Jednak co zrobić, gdy natura Cię nimi nie obdarzyła, a zapuszczenie włosów do upragnionej długości to walka z wiatrakami? Marzenie o falujących, długich pasmach spełnisz, wykonując zabieg przedłużenia włosów.

Za stosunkowo niewielkie pieniądze sprawić sobie możesz fryzurę o długości i objętości, jaka Ci pasuje. Warto jednak zwrócić uwagę, że koszt takiej usługi zależeć będzie od różnych czynników: przede wszystkim od metody doczepiania pasm oraz tego, czy wybierzesz włosy syntetyczne, czy naturalne. Nim zdecydujesz się na zabieg, dowiedz się, czym charakteryzują się doczepiane włosy naturalne oraz włosy syntetyczne.

Naturalne włosy doczepiane − co to jest?

Zacznijmy od włosów naturalnych. Pasma te są sprężyste i miękkie. Dodatkowo wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne czy wysoką temperaturę, więc bez obaw możesz je prostować, suszyć i poddawać innym zabiegom stylizacji na gorąco. Naturalne pukle nadają się do farbowania czy strzyżenia. Odpowiednia troska i brak nadmiernych czynników niszczących sprawi, że będziesz cieszyć się nimi naprawdę długo.

Jedyna wada naturalnych włosów to ich cena − m.in. ze względu na sposób ich pozyskiwania, a także liczne zalety, o których wspomnieliśmy, pasma naturalne są droższe niż te syntetyczne.

 Doczepiane włosy naturalne - kobieta z rozpuszczonymi włosami.

Włosy syntetyczne − co to?

Włosy syntetyczne idealnie nadają się na jednorazowe wyjścia i imprezy. Strukturą potrafią do złudzenia przypominać te naturalne − np. włosy z włókna Heat Resistant Fiber nie mają sztucznego połysku i są odporne na temperaturę do 180°C. Wielki plus włosów sztucznych to cena − są dużo tańsze niż naturalne.

Niestety do wad syntetycznych pukli zaliczyć trzeba małą podatność na stylizację, np. ciężko uzyskać na nich loki. Aby rozwiązać ten problem, możesz od razu wybrać syntetyczne peruki z włosami kręconymi. Ten typ doczepianych pasm ma również krótszą żywotność i nie nadają się do przedłużania na stałe. Unikaj spania we włosach syntetycznych – rano włosy będą skołtunione i ciężko będzie je rozczesać.

Sztuczne włosy polecane są przede wszystkim osobom, które nie chcą wydawać na to większej kwoty i zależy im jedynie na sporadycznym przedłużaniu włosów. Co więcej, rozwiązanie to sprawdzi się, kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z przedłużaniem i chcesz sprawdzić, czy dana metoda Ci odpowiada.

Włosy sztuczne vs naturalne – podstawowe zasady pielęgnacyjne

Mycie włosów naturalnych

Pierwsze pytanie, jakie zadają kobiety po zabiegu przedłużania włosów na stałe to: jak myć naturalne doczepiane włosy? Zacznij od rozczesania pasm − zrób to spokojnie i z wyczuciem, nie szarp, nie ciągnij szczotki na siłę. Włosy czesze się zawsze specjalną szczotką do włosów naturalnych − nie korzystaj z tradycyjnych domowych przyrządów. Do mycia włosów przedłużanych na stałe wykorzystuj naturalne, delikatne i nawilżające szampony.

W czasie kąpieli skup się głównie na oczyszczeniu skalpu i staraj się nie trzeć dopinek − nie wcieraj w nie szamponu bezpośrednio. Swobodnym strumieniem wody, lanym z góry, wypłucz spieniony kosmetyk z korony głowy i pozwól, aby spływał po naturalnych doczepianych włosach. Następnie nałóż na doczepki odżywkę do włosów. Przynajmniej raz w tygodniu możesz zastosować bardziej skoncentrowany, preparat, np. maskę lub serum. Ale uwaga! Omijaj spoiwa − tłuste kosmetyki mogą je po prostu rozkleić.

Naturalne włosy Clip Inkucyki doczepiane czy tupety, nie służą do przedłużania włosów na stałe. Takie włosy, po ściągnięciu z głowy, powinno się myć jak najrzadziej. Do ich pielęgnacji używaj takich kosmetyków, jakie chętnie wybrałabyś dla swoich naturalnych pasm. Najlepiej sprawdzą się tutaj produkty o działaniu nawilżającym. Na końcówki dopinek możesz aplikować olejki, które je odżywią oraz nadadzą im blasku.

Suszenie włosów naturalnych

Po kąpieli w przypadku włosów przedłużanych na stałe nie osuszaj ich ręcznikiem materiałowym, a co najważniejsze − unikaj tarcia! Zamiast tego możesz je delikatnie odsączyć ręcznikiem jednorazowym. Włosy naturalne z powodzeniem możesz suszyć suszarką, ale rób to z głową. Staraj się skierować strumień chłodnego lub co najwyżej letniego powietrza ku dołowi, aby nie zmierzwić włosów. Warto też zapoznać się z techniką suszenia na szczotce.

W przypadku włosów Clip In, kucyków oraz tupetów, które w każdym momencie możesz zdjąć ze swojej głowy, również możesz stosować do ich osuszenia suszarkę, a następnie dowolnie i według własnego upodobania odpowiednio wystylizować. Naturalne włosy doczepiane są podatne na stylizację i bez obaw możesz używać do tego prostownicy bądź lokówki. Pamiętaj jednak, że włosy te również potrzebują odpowiedniej ochrony oraz odżywienia.

 Sztuczne vs naturalne - kobieta przeczesuje palcami naturalne włosy.

Mycie włosów syntetycznych

Nieco inaczej wygląda mycie włosów syntetycznych. Nie służą one do przedłużania włosów na stałe, a jedynie jako chwilowe rozwiązanie. Przed ich oczyszczaniem dokładnie je wyczesz specjalną szczotką do włosów syntetycznych. Do mycia pasm możesz używać swojego ulubionego szamponu nawilżającego. Jeżeli chodzi o samą technikę spłukiwania kosmetyku z głowy, wygląda ona tak samo, jak przy myciu naturalnych doczepów.

Przeczytaj także: Jak założyć perukę? Wszystko, o czym musisz wiedzieć

Suszenie włosów syntetycznych

Po umyciu syntetycznych włosów Clip In bądź peruk, tak jak w przypadku włosów naturalnych, odsącz je ręcznikiem papierowym, ale nie trzyj! Następnie rozdziel pasma palcami lub specjalną szczotką i pozostaw do samodzielnego wyschnięcia. Włosy sztuczne są wrażliwe na wysokie temperatury, dlatego nie powinno się ich suszyć suszarką, ani stylizować lokówką czy prostownicą. Chyba że są to specjalne włókna, które wytrzymują temperaturę do 180ºC.

Tak, jak w przypadku włosów naturalnych, włosy syntetyczne również wymagają intensywnego nawilżenia oraz natłuszczenia. Doskonale sprawdzą się tutaj produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów suchych.

 Włosy syntetyczne - co to? Kobieta wyciera swoje włosy ręcznikiem.

Doczepiane włosy – naturalne czy sztuczne? Podejmowanie decyzji

Jak widzisz, do zabiegu przedłużania włosów wykorzystać można włosy naturalne lub syntetyczne. O czym, jeszcze trzeba pamiętać, kiedy podejmujesz decyzję o rodzaju pasm? Typ wybranych doczep zależy m.in. od tego, jakim zabiegom będziesz je poddawać w przyszłości, ile czasu zamierzasz poświęcać na ich pielęgnację, jaki look chcesz uzyskać, czy po prostu − jaki budżet możesz przeznaczyć na zabieg.

Jeżeli zamierzasz przedłużać włosy na dłużej, wybierz doczepy naturalne. Przedłużenie wykonane za pomocą takich pasm może utrzymać się nawet do 6 miesięcy. Na doraźne party lub krótsze okresy – spokojnie wystarczą Ci syntetyczne doczepki, którymi nie przedłużysz włosów na stałe. A jakie włosy lepiej poddają się stylizacji? W walce włosy sztuczne vs naturalne w tej kategorii bez wątpienia wygrywają te naturalne. Możesz je swobodnie farbować, strzyc, kręcić i prostować.

O tym, jaką metodą wpiąć nowe pukle włosów (techniką keratynową, ultradźwiękową, clip in itp.), porozmawiaj ze specjalistą, który będzie wykonywał zabieg − wybór właściwej ścieżki dyktować będą m.in. od rodzaju Twoich włosów, efektu, jaki chcesz uzyskać, czy Twoich indywidualnych preferencji.

 Włosy syntetyczne w różnych kolorach.

Włosy syntetyczne a naturalne − jakie wybierasz?

Do spełnienia marzeń o pięknych, długich włosach niedaleko! Pozostaje tylko postawić pytanie, jaki rodzaj pasm wybierasz. Zarówno włosy syntetyczne, jak i naturalne mają swoje zwolenniczki. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci podjąć decyzję.

pixel