Tarczyca a wypadanie włosów

2022-12-08

Twoje włosy wypadają garściami?  Zauważyłaś ogólne pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci? Nie wiesz, co może być przyczyną? A może problem z  tarczycą? Jaki wpływ na włosy ma tarczyca? Przeczytaj i poznaj przyczyny oraz leczenie problemów  z włosami spowodowanych niedoczynnością i nadczynnością tarczycy.

Czym jest tarczyca?

Czym jest tarczyca i dlaczego pełni tak ważną funkcję w naszym organizmie?

Tarczyca to niewielki narząd wydzielania wewnętrznego. Znajduje się w okolicy szyi. Wytwarza niezwykle ważne hormony: tyroksyny, trójjodotyroniny i reverse trójjodotyroniny.  Hormony tarczycy spełniają wiele ważnych dla naszego zdrowia funkcji. Przede wszystkim zwiększają produkcję ciepła i zużycie tlenu, regulują metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów. Są ważne także dla układu nerwowego i prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej. Hormony produkowane przez tarczycę mają, także ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. Nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy powoduje zespół charakterystycznych objawów, w tym również ze strony skóry, włosów i paznokci.

Wypadanie włosów przy problemach z tarczycą to często spotykany problem. Przy niedoczynności tarczycy oprócz wypadania włosów często zauważamy, że tracą one blask, są przesuszone oraz końcówki łatwo się rozdwajają.  Dlaczego włosy wypadają przy problemach z tarczycą? I czy można temu zaradzić?

Niedoczynności tarczycy a włosy

Z badań naukowych wynika, że niedoczynność tarczycy może powodować osłabienie i wypadanie włosów.

Wydzielany przez tarczycę trójjodotyronina  to hormon, który bierze udział  w mechanizmach regulujących proces podziałów keratynocytów, czyli komórek  wytwarzających keratynę główny budulec naszych włosów. Brak podstawowych budulców, cegiełek, z których składają się nasze włosy, prowadzi do ich osłabienia i wypadania. Niedobór trójjodotyroniny hamuje  proces podziału keratynocytów, zatem może spowodować wypadanie włosów. Interakcja między T3 a receptorem TR w mieszkach włosowych reguluje cyklu życia mieszka włosowego.  Hormony tarczycy mobilizują komórki macierzyste zlokalizowane w niszy komórek macierzystych w mieszkach włosowych. Niedobór hormonów tarczycy hamuje podział komórek macierzystych w mieszkach włosowych, to prowadzi do spadku potencjału wejścia mieszka w fazę wzrostu włosów. Cykl  mieszka włosowego,  zostaje zaburzony.

 Dochodzi do skrócenia etapu telogenu w fazie wzrostu włosa. Ponad 80% włosów, jakie mamy na głowie, znajduje się zwykle w tej  fazie. W związku z tym, jeżeli dojdzie do skrócenia fazy telogenu, następuje nagła i gwałtowna utrata włosów, często określane  łysieniem telogenowym, włosy suche, łamliwe i nadmiernie wypadają. 

Telogenowe wypadanie włosów spowodowane zaburzeniami hormonalnymi pojawia się około 2-3 miesięcy po zadziałaniu czynnika wywołującego, czyli w tym wypadku niedoboru lub braku tyroksyny.

Nadczynność tarczycy a włosy

 
Wiesz już, że problem z niedoczynnością tarczycy może wpłynąć na stan Twoich włosów.  Nie tylko niedoczynność tarczycy może mieć negatywne  skutki dla włosów, równie groźna jest nadczynność tarczycy.

Nadczynność tarczycy występuje zdecydowanie rzadziej. Po czym ją rozpoznać? Objawami tego zaburzenia jest np. ciepła, wilgotna, aksamitna skóra, a także skłonność do przebarwień.  Włosy  są jedwabiste, ale cienkie i łamliwe.  W nadczynności tarczycy również obserwuje się łysienie telegenowe. Charakterystyczne jest także  łysienie dyfuzyjne, które powoduje rozproszoną utratą włosów w obrębie skóry głowy. Przyczyną jest zwiększona ciepłotą ciała, która  uszkadza mieszki włosowe.

Problem z tarczycą jak im zaradzić?

Zauważałaś u siebie opisane wyżej objawy?  Kosmetyki i szampony oraz nawet najlepsze odzywki i wcierki nie pomogą, jeśli nie zdiagnozujesz problemu i nie zaczniesz go leczyć. Jeśli zauważyłaś u siebie  niepojące obawy, jak najszybciej udaj się do lekarza trychologa lub endokrynologa. Zbadaj tarczycę, prawidłowa diagnoza i leczenie, to jedyny skuteczny sposób walki z chorobą.
Najważniejsze w zatrzymaniu wypadania włosów w związku ze zdiagnozowanym zaburzeniem funkcjonowania tarczycy jest jak najszybsza diagnoza i leczenie farmakologiczne.

Terapia unormuje  poziom hormonów tarczycy. Żadna kuracja na skórę głowy i włosy, bez podjęcia odpowiedniego leczenia farmakologicznego, nie jest w stanie powstrzymać tego typu łysienia! 
Kiedy leki wyrównują i unormują już działanie tarczycy, poziom hormonów w twoim organizmie wróci do normy. Włosy, stopniowo zaczną odrastać i wówczas szczególną rolę zacznie odgrywać pielęgnacja kosmetyczna, suplementacja i zbilansowana dieta. 
Niestety proces jest dość długotrwały, warto szczególną uwagę zwrócić nie tylko na maski i szampony, ale także na odpowiednią dietę.
 

Zadbaj o to, aby w twojej diecie znalazły się produkty bogate w witaminy: A, C, E oraz  cynk, miedź i żelazo.   

Wzbogać swoją dietę: 

  • pestki z dyni,
  • płatki owsiane,
  • otręby,
  • kasze,
  • szparagi,
  • migdały,
  • gorzka czekolada,
  • fasola.

 Na Twoim  talerzu nie powinno  zabraknąć  np. sałaty, szpinaku. Bardzo ważny jest także nabiał, czerwone mięso oraz podroby, np. wątróbka to doskonałe źródło wapnia, białka, ale również żelaza i witamin z grupy B.

 

Szczególnie ważne dla odbudowy włosów są przede wszystkim pierwiastki takie jak:  krzem i magnez, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy np. pochodzące z kolagenu morskiego, a także witaminy – a spośród nich najważniejsza jest biotyna. Jest to wyjątkowo cenna witamina dla włosów, ponieważ zasila ona macierz włosa w siarkę, która jest podstawą do stworzenia silnego włosa.

Dieta, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste węglowodany, zdrowe białko i odrobinę tłuszczy to to, czego Twoje włosy potrzebują, by znów były silne zdrowe i piękne.

 

Jak zagęścić włosy i ukryć łysienie?

Regeneracja włosów to zwykle długotrwały proces. Jesteś w trakcie leczenia tarczycy lub po? Niestety Twoje włosy nie wróciły jeszcze do stanu sprzed choroby? Pomocne mogą być bezszwowe dopinki clip in, to najlżejsze i najcieńsze dopinki dostępne na rynku. Idealne dla osób, które chcą zagęścić osłabione i cienkie włosy, bez  narażenia ich na dodatkowe szkodzenia.
Dlaczego właśnie  bezszwowe dopinki Ponieważ włosy w tych treskach są wtopione w cienką, niewidoczną taśmę silikonową. Ta innowacyjna metoda przedłużania i zagęszczania włosów  sprawia, że dopinki są niezwykle lekkie, prawie niewidoczne i niewyczuwalne. Włosy bezszwowe nie obciążają  cienkich i delikatnych włosów. 
Pamiętaj o zdejmowaniu włosów w domu, zwłaszcza do mycia i spania. Staraj się nie obciążać włosów.

Tupet damski i peruka

 

Niestety bardzo często włosy na skutek problemów z tarczycą, są bardzo mocno przerzedzone na czubku głowy lub całej głowie. Pojawiają się nieestetyczne prześwity. Jak je ukryć?

Jeśli masz problem z łysieniem lub lekkimi prześwitami rozwiązaniem może być tupet damski. To mała treska, miniperuka, którą za pomocą spinek przypniesz na czubku głowy, do swoich włosów.  Tupet zakryje czubek głowy i skronie oraz skutecznie zamaskuje skutki łysienia lub lekkie przerzedzenia. Tupety są wykonywane z włosów naturalnych, lub syntetycznych, mają różne kształty, długości i kolory, dzięki czemu możesz wybrać ten, który uzupełni Twoją fryzurę, nie będzie się odróżniać i pozwoli Ci pozbyć się kompleksów. 

Jeśli łysina jest duża, włosy wypadły na sporej powierzchni głowy, dobrym rozwiązaniem będzie peruka. Najlepiej wybierz taką z włosów naturalnych, którą możesz dowolnie stylizować, i która będzie delikatna dla skóry głowy.
W trakcie terapii  unikaj stałego przedłużania i ciężkich tresek – nie obciążaj dodatkowo cebulek. 

W czasie leczenia problemów z włosami spowodowanymi zaburzeniami tarczycy warto zrezygnować z zabiegów osłabiających włosy w tym np. z używania prostownicy lub lokówki, intensywnego rozjaśniania, a także związania włosów w ciasne kucyki. Warto wypróbować  domowe wcierki, które wspomogą regenerację włosów np.: z pokrzywy i skrzypu, bursztynu lub mięty pieprzowej, pokrzywy, skrzypu polnego, szałwii i łopianu.

 

Osłabione wypadające włosy, suche i łamliwe mogą być pierwszą oznaką tego, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Nie ignoruj objawów, pamiętaj, że tylko diagnoza i leczenie mogą rozwiązać problem. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy są niebezpieczne, ale uleczalne.

pixel