Tarczyca a wypadanie włosów

Twoje włosy wypadają garściami? Zauważyłaś ogólne pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci? Nie wiesz, co może być przyczyną? A może problem z tarczycą? Jaki wpływ na włosy ma tarczyca? Przeczytaj i poznaj przyczyny oraz leczenie problemów z włosami spowodowanych niedoczynnością i nadczynnością tarczycy.
Czym jest tarczyca?
Tarczyca to niewielki narząd wydzielania wewnętrznego. Znajduje się w okolicy szyi. Wytwarza niezwykle ważne hormony: tyroksyny, trójjodotyroniny i reverse trójjodotyroniny. Hormony tarczycy spełniają wiele ważnych dla naszego zdrowia funkcji. Przede wszystkim zwiększają produkcję ciepła i zużycie tlenu, regulują metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów. Są ważne także dla układu nerwowego i prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej. Hormony produkowane przez tarczycę mają, także ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. Nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy powoduje zespół charakterystycznych objawów, w tym również ze strony skóry, włosów i paznokci.
Wypadanie włosów przy problemach z tarczycą to często spotykany problem. Przy niedoczynności tarczycy oprócz wypadania włosów często zauważamy, że tracą one blask, są przesuszone oraz końcówki łatwo się rozdwajają. Dlaczego włosy wypadają przy problemach z tarczycą? I czy można temu zaradzić?
Niedoczynności tarczycy a włosy
Z badań naukowych wynika, że niedoczynność tarczycy może powodować osłabienie i wypadanie włosów.
Wydzielany przez tarczycę trójjodotyronina to hormon, który bierze udział w mechanizmach regulujących proces podziałów keratynocytów, czyli komórek wytwarzających keratynę główny budulec naszych włosów. Brak podstawowych budulców, cegiełek, z których składają się nasze włosy, prowadzi do ich osłabienia i wypadania. Niedobór trójjodotyroniny hamuje proces podziału keratynocytów, zatem może spowodować wypadanie włosów. Interakcja między T3 a receptorem TR w mieszkach włosowych reguluje cyklu życia mieszka włosowego. Hormony tarczycy mobilizują komórki macierzyste zlokalizowane w niszy komórek macierzystych w mieszkach włosowych. Niedobór hormonów tarczycy hamuje podział komórek macierzystych w mieszkach włosowych, to prowadzi do spadku potencjału wejścia mieszka w fazę wzrostu włosów. Cykl mieszka włosowego, zostaje zaburzony.
Dochodzi do skrócenia etapu telogenu w fazie wzrostu włosa. Ponad 80% włosów, jakie mamy na głowie, znajduje się zwykle w tej fazie. W związku z tym, jeżeli dojdzie do skrócenia fazy telogenu, następuje nagła i gwałtowna utrata włosów, często określane łysieniem telogenowym, włosy suche, łamliwe i nadmiernie wypadają.
Telogenowe wypadanie włosów spowodowane zaburzeniami hormonalnymi pojawia się około 2-3 miesięcy po zadziałaniu czynnika wywołującego, czyli w tym wypadku niedoboru lub braku tyroksyny.
Nadczynność tarczycy a włosy
Nadczynność tarczycy występuje zdecydowanie rzadziej. Po czym ją rozpoznać? Objawami tego zaburzenia jest np. ciepła, wilgotna, aksamitna skóra, a także skłonność do przebarwień. Włosy są jedwabiste, ale cienkie i łamliwe. W nadczynności tarczycy również obserwuje się łysienie telegenowe. Charakterystyczne jest także łysienie dyfuzyjne, które powoduje rozproszoną utratą włosów w obrębie skóry głowy. Przyczyną jest zwiększona ciepłotą ciała, która uszkadza mieszki włosowe.
Problem z tarczycą jak im zaradzić?
Zadbaj o to, aby w twojej diecie znalazły się produkty bogate w witaminy: A, C, E oraz cynk, miedź i żelazo.
Wzbogać swoją dietę:
- pestki z dyni,
- płatki owsiane,
- otręby,
- kasze,
- szparagi,
- migdały,
- gorzka czekolada,
- fasola.
Na Twoim talerzu nie powinno zabraknąć np. sałaty, szpinaku. Bardzo ważny jest także nabiał, czerwone mięso oraz podroby, np. wątróbka to doskonałe źródło wapnia, białka, ale również żelaza i witamin z grupy B.
Szczególnie ważne dla odbudowy włosów są przede wszystkim pierwiastki takie jak: krzem i magnez, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy np. pochodzące z kolagenu morskiego, a także witaminy – a spośród nich najważniejsza jest biotyna. Jest to wyjątkowo cenna witamina dla włosów, ponieważ zasila ona macierz włosa w siarkę, która jest podstawą do stworzenia silnego włosa.
Dieta, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste węglowodany, zdrowe białko i odrobinę tłuszczy to to, czego Twoje włosy potrzebują, by znów były silne zdrowe i piękne.
Jak zagęścić włosy i ukryć łysienie?
Tupet damski i peruka
Jeśli masz problem z łysieniem lub lekkimi prześwitami rozwiązaniem może być tupet damski. To mała treska, miniperuka, którą za pomocą spinek przypniesz na czubku głowy, do swoich włosów. Tupet zakryje czubek głowy i skronie oraz skutecznie zamaskuje skutki łysienia lub lekkie przerzedzenia. Tupety są wykonywane z włosów naturalnych, lub syntetycznych, mają różne kształty, długości i kolory, dzięki czemu możesz wybrać ten, który uzupełni Twoją fryzurę, nie będzie się odróżniać i pozwoli Ci pozbyć się kompleksów.
Jeśli łysina jest duża, włosy wypadły na sporej powierzchni głowy, dobrym rozwiązaniem będzie peruka. Najlepiej wybierz taką z włosów naturalnych, którą możesz dowolnie stylizować, i która będzie delikatna dla skóry głowy.
W trakcie terapii unikaj stałego przedłużania i ciężkich tresek – nie obciążaj dodatkowo cebulek.
W czasie leczenia problemów z włosami spowodowanymi zaburzeniami tarczycy warto zrezygnować z zabiegów osłabiających włosy w tym np. z używania prostownicy lub lokówki, intensywnego rozjaśniania, a także związania włosów w ciasne kucyki. Warto wypróbować domowe wcierki, które wspomogą regenerację włosów np.: z pokrzywy i skrzypu, bursztynu lub mięty pieprzowej, pokrzywy, skrzypu polnego, szałwii i łopianu.
Osłabione wypadające włosy, suche i łamliwe mogą być pierwszą oznaką tego, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Nie ignoruj objawów, pamiętaj, że tylko diagnoza i leczenie mogą rozwiązać problem. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy są niebezpieczne, ale uleczalne.