Spanie w mokrych włosach, spiętych, rozpuszczonych... Czy to je niszczy?

2021-09-10

Każdego dnia dbasz o swoje włosy, stosując zabiegi pielęgnacyjne i dobierając odpowiednie kosmetyki. Co jednak z troską o fryzurę w nocy? Spanie w mokrych włosach czy zbyt mocne wiązanie ich do snu może poważnie uszkodzić kosmyki. Jak dbać o włosy podczas snu? Zobacz nasze wskazówki!

Jak spać z długimi włosami, żeby ich nie zniszczyć?

Kiedy śpisz, regeneruje się Twoje ciało. To bardzo ważny czas dla całego organizmu, dotyczy to także włosów. Zawsze pamiętasz o pielęgnacji swoich włosów podczas dnia. Pewnie zdarza Ci się jednak przestać o nich myśleć, kiedy układasz się nocą do łóżka. Mimo regularnego podcinania i innych zabiegów pielęgnacyjnych Twoje włosy plączą się i niszczą? Problem może leżeć właśnie w niepełnej rutynie. W czasie snu jesteś właściwie bezwładna, nie masz pojęcia co dzieje się z Twoim ciałem i kosmykami. Podczas gdy Ty bujasz w obłokach, Twoje włosy są narażone na szarpanie o pościel, mogą wplątać się w guzik lub zamek błyskawiczny. Dodatkowo pocierasz nimi o poduszkę i muszą znieść ciężar całej głowy. Na niewiele zda się nawet najdroższa odżywka, jeśli podczas snu włosy będą nieświadomie łamane i wyrywane.

Posiadaczki długich pasm z całą pewnością dobrze wiedzą, jak źle wpływa na ich kondycję spanie bez upięcia. Pasma stają się coraz bardziej kruche i łamliwe, a ponadto poplątane. Odpowiednia ochrona fryzury podczas snu jest równie ważna, jak pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami za dnia. Jeśli nie zadbasz o włosy w nocy, narazisz je na poważne uszkodzenia, których z pewnością chcesz uniknąć.

Jak przygotować pasma do snu, by zapewnić sobie ich regenerację i bezpieczeństwo? Na pewno postaraj się unikać leżenia w łóżku w rozpuszczonych, a zwłaszcza mokrych włosach. Co jeszcze bardzo im zaszkodzić podczas nocnego odpoczynku i jak prawidłowo o nie zadbać?

Czy można spać w rozpuszczonych włosach? Kobieta ma rozpuszczone i mokre włosy leżąc na łóżku.

Czy można spać w mokrych włosach? Czy wiązać włosy do spania?

Z pewnością słyszałaś, że suszenie, zawłaszcza gorącym powietrzem, niszczy włosy. Dlatego wiele osób z tego rezygnuje, by nie zniszczyć swojej fryzury. W efekcie idą spać z „mokrą głową”. Jest to jednak o wiele gorsze niż wysuszenie pasm. Leżenie z mokrymi kosmykami jest bowiem grzechem głównym ich pielęgnacji.

Dlaczego nie wolno kłaść się w ten sposób do nocnego odpoczynku? Mokre włosy są bardzo delikatne – ich łuski nie są wówczas domknięte. Skutkuje to tym, że włos jest o wiele bardziej wrażliwy i podatny na łamanie oraz plątanie się. Śpiąc z mokrymi pasmami, narażasz się nie tylko na zniszczone kosmyki, ale także na poważne problemy zdrowotne. Jakie choroby może wywołać spanie w ten sposób?

Po pierwsze, jesteś wtedy bardziej narażona na różnego rodzaju infekcje – Twoja pościel jest bowiem pełna bakterii i roztoczy. Martwe komórki skóry głowy, w połączeniu z wilgocią z mokrych włosów, to warunki zdecydowanie sprzyjające namnażaniu się grzybów. Zwiększa to oczywiście ryzyko zachorowania. 

Kolejnym niebezpiecznym następstwem spania w mokrych włosach jest ryzyko skurczu mięśni i bólu głowy. Dzieje się tak, ponieważ schnąca fryzura „wyciąga” ciepło z Twojej skóry. Różnica temperatur może prowadzić do powstawania skurczów, a nawet częściowego paraliżu twarzy czy właśnie wspomnianego bólu głowy. Dlatego lepiej nie ryzykować i poświęcić więcej czasu na przygotowanie włosów do nocnego odpoczynku.

Jeśli śpisz z mokrymi włosami, jesteś również narażona na świąd. Wilgoć w poduszce i we włosach może bowiem podrażniać wrażliwą skórę Twojej głowy, wywołując irytujące uczucie swędzenia.

Nie ryzykuj zdrowia swojego i swoich pasm. Znajdź wolną chwilę przed snem i spożytkuj ją na wysuszenie włosów. Przyniesie Ci to znacznie więcej korzyści niż położenie się do łóżka z mokrą fryzurą.

Czy wiązać włosy do spania? Dziewczyna rozczesuje mokre włosy.

Kiedy Twoje włosy są już suche, pewnie zastanawiasz się, czy możesz pójść spać bez ich wiązania. Jeśli są bardzo krótkie – tak. Jednak jeśli masz długie pasma, spanie w rozpuszczonej fryzurze nie jest najlepszym pomysłem. Rozpuszczone włosy są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, łatwo podczas snu je przygnieść lub o coś nimi zahaczyć. Czy w takim razie lepiej wiązać włosy do spania? Zdecydowanie tak.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest spanie w warkoczu. Chroni on bowiem Twoje pasma na całej długości. Pamiętaj, że fryzurę do snu należy wiązać delikatnie, nie możesz więc robić tego zbyt mocno. Bardzo ważne jest również to, na czym śpimy. Nieodpowiednia pościel, zbyt szorstkie lub sztuczne materiały – te czynniki mogą powodować plątanie i elektryzowanie się włosów.

Przeczytaj także: Co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały? Mamy na to sposób!

Spanie w rozpuszczonych włosach – dziewczyna leży w łóżku.

Jak spać z długimi włosami? Sprawdzone porady

Wiesz już, że spanie z mokrą fryzurą jest absolutnie niewskazane dla Twojego zdrowia, oraz że odpoczynek w związanych włosach przysłuży się pięknu Twoich kosmyków. Zastanawiasz się jednak, jak wygląda prawidłowe podejście? Jak przygotować pasma do snu, by noc była dla nich czasem regeneracji?

Do wiązania włosów używaj odpowiedniej gumki. Pamiętaj, aby zawsze wybierać produkt, które nie niszczą pasm. Sięgaj po frotki albo gumki aksamitki – to one są najdelikatniejsze dla Twoich kosmyków. Co więcej, nie układaj fryzury w ciasnego koka czy ściśniętego kucyka. Na noc wybierz spanie w warkoczu lub nisko związanym kucyku. Pamiętaj, by spać z jedynie lekko spiętymi włosami. Zbyt mocne sploty nie pozwolą pasmom odpowiednio odpocząć. Dodatkową zaletą wiązania włosów na noc, jest możliwość ich szybkiej stylizacji rano. Zniknie konieczność tracenia czasu na układanie pasemek czy korzystania z urządzeń do stylizacji na gorąco, takich jak lokówka. Jeśli zwiążesz włosy w warkocz, sprawisz, że rano Twoje kosmyki będą ładnie pofalowanie. Zależy Ci na fryzurze pełnej objętości? Zwiąż ją na noc w luźny koczek na czubku włosy, dzięki któremu włosy uniosą się u nasady. O poranku wystarczy, że utrwalisz pukle lakierem i gotowe!

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje włosy pozostały proste, spróbuj spać z włosami przerzuconymi przez poduszkę. Możesz je lekko związać w kucyka na czubku głowy, co dodatkowo pomoże im nabrać objętości.

Bardzo ważne jest, by przed położeniem się do łóżka dokładnie wyszczotkować włosy. Dodatkowo systematyczne czesanie kosmyków pozwala rozprowadzić naturalne olejki ze skóry głowy na włosy, co wpływa korzystnie na ich kondycję.

Pamiętaj też, że najbardziej przyjazne dla włosów są poszewki wykonane z atłasu lub jedwabiu. Znacząco zmniejszają one tarcie, co sprawia, że kosmyki są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Spanie w mokrych włosach – dziewczyna myje swoje włosy.

Jak spać z doczepianymi włosami?

Czy można spać w dopinanych włosach typu Clip In? To bardzo częste pytanie, a odpowiedź jest tylko jedna – NIE. To, że jest to możliwe, nie oznacza, że jest dla Ciebie dobre. Spanie w dopinanych włosach nie tylko niszczy treski. Także Twoje naturalne pasma są narażone na szarpanie i łamanie. Co więcej, spinki mogą podczas snu poważnie uszkodzić kosmyki, a nawet skórę głowy.

Jak spać z przedłużonymi pasmami? Jeśli zdecydowałaś się na przedłużanie włosów metodą kanapkową lub keratynową, oczywiste jest, że musisz spać w doczepianych włosach. Pamiętaj, żeby dokładnie rozczesać włosy, przed pójściem spać. Przydatna będzie dobra szczotka do włosów przedłużanych. Podobnie jak w przypadku naturalnych włosów, nie wolno spać z mokrą fryzurą. Naturalne pasma użyte do przedłużania także są najbardziej wrażliwe, gdy nie są jeszcze wysuszone.

Pielęgnacja włosów nocą – podsumowanie

Najlepszym rozwiązaniem jest więc oczywiście spanie we włosach związanych w luźny warkocz lub kucyk. Do układania używaj delikatnych i aksamitnych materiałowych gumek. Spanie w rozpuszczonych doczepianych włosach to zdecydowanie nie jest dobry pomysł – włosy mogą się bowiem plątać i kołtunić. W efekcie szybciej się zniszczą. Podczas snu nie masz kontroli nad swoim ciałem, możesz więc łatwo uszkodzić miejsce łączenia.

Wiesz już jak zapewnić swoim pasmom dobrą noc, by i dla nich był to czas regeneracji. Pamiętaj, że spanie w mokrych włosach może powodować wiele nieprzyjemnych schorzeń, staraj się więc tego unikać. Dbaj o to, by delikatnie wiązać włosy na noc. Z pewnością będziesz dzięki temu cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami.

pixel