Pielęgnacja włosów zimą? Poznaj najlepsze olejki do włosów!

2020-12-03
Pielęgnacja włosów zimą? Poznaj najlepsze olejki do włosów!

Zima to ciężki okres dla naszych włosów. W tym okresie zwiększa się ilość szkodliwych czynników, przez co mogą pojawić się problemy z włosami, które do tej pory nas nie dotykały. Zimą bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja – oto kilka wskazówek, jak zapewnić odpowiednią ochronę włosom w czasie zimy!

 

Pielęgnacja włosów zimą

 

Zmiany pór roku sprawiają, że nasz organizm w różnych okresach ma różne potrzeby – ciało wymaga innej pielęgnacji wiosną, a innej jesienią. Oczywiście dotyczy to także włosów.

Wiosna – świat budzi się do życia. A nasze włosy? Niestety, po zimie włosy są osłabnione, często zniszczone i wymagają intensywnej regeneracji oraz pielęgnacji. W tym okresie porowatość włosów jest często zmieniona – najczęściej włosy są wtedy średnio lub wysokoporowate. W celu ich odżywienia warto sięgnąć po odpowiednie olejki do włosów. W tym okresie powinno się unikać zbyt ciasnego wiązania włosów, czesać je najlepiej szczotką z naturalnego włosia, bardzo delikatnie, unikając szarpania i pocierania. W celu redukcji przesuszania kosmyków, włosy powinny być suszone chłodnym powietrzem lub pozostawione do naturalnego wyschnięcia.

Wbrew pozorom to nie wiosna jest najtrudniejszym okresem dla naszych włosów. Chociaż wszyscy kochamy lato i słonce, to właśnie ta pora roku jest najtrudniejszym czasem dla naszych kosmyków. Latem, włosy są szczególnie narażone na prominiowanie ultrafioletowe, słońce pozbawia je naturalnej ochrony, często też są narażone na szkodliwe działanie słonej wody. Podczas tej pory roku, należy unikać prostownicy i suszarki, ale nie można zapominać o stosowaniu odżywki po każdym myciu oraz maski intensywnie regenerującej – należy ją używać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji włosów latem jest ich olejowanie. Olejki można wcierać w końcówki. Nie zapomnij – ochrona przed słońcem jest bardzo ważna, dlatego nie zapominajmy wtedy o nakryciu głowy. Czapka lub kapelusz ochronią włosy przed promieniowaniem UV.

 

Jesień to czas, kiedy organizm próbuje naprawić to, co zniszczyło lato. Gruczoły łojowe zaczynają intensywniej pracować, więc wzmaga się produkcja łoju. Często jesienią mamy problem z przetłuszczaniem się włosów, dlatego w tej porze roku najlepiej zastosować lekkie płukanki ziołowe oraz zdecydować się na dietę bogatą w białko i witaminy. Musimy także pamiętać o odpowiedni nawilżeniu i ochronie przed niskimi temperaturami.

Czy wiesz, jakie zagrożenia czekają na włosy w okresie zimowym? Chłód panujący na zewnątrz, ogrzewanie pomieszczeń w domach i miejscach pracy, mróz, częste zmiany temperatury – to tylko niektóre czynniki, które bardzo negatywnie wpływają na kondycje włosów. Zimą zaczynają się one elektryzować i przetłuszczać, a najbardziej szkodzi im właśnie chłód. Nie działa on jednak bezpośrednio na włosy, lecz na skórę głowy – gruczoły łojowe pracują wolniej, przez co włosy są pozbawione naturalnej warstwy ochronnej, którą jest tłuszcz. Włosy mogą wypadać, ponieważ z powodu niskiej temperatury zwężają się naczynka krwionośne, czego efektem jest słabsze odżywienie mieszków włosowych.

Zimą należy stosować szampon do włosów delikatnych lub przetłuszczających się, a odżywki i maski powinny mieć lekką konsystencję. Zawsze powinny być przeznaczone do spłukiwania. Maska odżywi cebulki, domknie łuski włosów i nawilży skórę głowy.

Bardzo ważna jest ochrona włosów przed zimnem. Nie należy wychodzić na zewnątrz z wilgotnymi włosami, ponieważ ulegną one zamrożeniu i staną się podatne na łamanie, a zamarznięta woda zniszczy ich strukturę. Zima to czas długich wieczorów – poświęć swoim włosom więcej czasu, wykorzystaj ten czas na pielęgnację i wprowadź do niej olejki do włosów. Dzięki takim zabiegom unikniesz elektryzowania się włosów oraz zmniejszysz zniszczenia.

Zimowa ochrona – najlepsze olejki do włosów

Pielęgnacja włosów zimą jest szczególnie ważna, a doskonałym sposobem na ich regenerację oraz ochronę jest olejowanie. Na czym to dokładnie polega? Olejek ochronny rozprowadzamy na suchych lub wilgotnych pasmach włosów. Najlepiej jest aplikować olej od połowy długości włosów, ponieważ to właśnie na tej części włosy nie regenerują się. Olej zapewni kosmykom ochronę przed utratą wilgoci, a poprzez częściowe wnikanie w ich strukturę uelastyczni je. Olejowanie pomaga włosom naturalnie się układać, niejako podkreślając formę włosa. W celu osiągnięcia odpowiedniego efektu, olejowanie włosów musi być przeprowadzane regularnie i prawidłowo.

 

Olejki do włosów – prawidłowy dobór

 

Pierwszym krokiem przy wprowadzeniu do pielęgnacji włosów olejowania, jest dobór odpowiedniego oleju. Olejek ochronny do włosów powinien być wybierany na podstawie porowatości włosów, o której pisaliśmy w naszym porzednim artykule. Sprawdź, jak sprawdzić porowatość włosów! Włosy dzielą się na niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Poznanie porowatości da nam odpowiedź na pytanie, jaki olejek do włosów wybrać.

 

Najcześciej występującym typem włosów są włosy średnioporowate, a najlepsze olejki do włosów tego typu to:

·         oliwa z oliwe,

·         olej arganowy,

·         olej rycynowy,

·         olej słonecznikowy,

·         olej macadamia,

·         olej sezamowy,

·         olej ze słodkich migdałów.

 

Jeśli włosy są suche, matowe i zniszczone, najprawdopodobniej są to włosy wysokoporowate. Do pielęgnacji tego typu włosów najlepiej zastosować:

·         olej z czarnuszki,

·         olej z nasion chia,

·         olej kukurydziany,

·         olej sojowy,

·         olej z nasion maku,

·         olej z kiełków pszenicy,

·         olej słonecznikowy,

·         olej konopny.

               

Grube, ciężkie, gładkie włosy to włosy niskoporowate. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oleje nasycone, czyli:

·         olej kokosowy,

·         olej palmowy,

·         masło shea.

Jak olejować włosy?

 

Bardzo ważne jest, by włosy nie tylko olejować właściwym olejem, ale także we właściwy sposób. Należy pamietać, by włosy były oczyszczone z kosmetyków do stylizacji, zwłaszcza tych, które zwierają silikon włosy pokryte warstwą silikonów nie przyjmą substancji odżywczych zawartych w olejach, a olejek nie przyniesie żadnych korzyści.

Olejki do włosów można nakładać na sucho jest to najprostsza metoda na olejowanie włosów, która polega na nałożeniu na włosy oleju, rozprowadzonego wcześniej na dłoniach. Istotne jest nałożenie odpowiedniej ilości oleju – lepiej nałożyć mniej niż za dużo. Najlepszym rozwiązaniem będzie nakładanie kosmetyku na małe partie włosów, poprzedzając to roztarciem niewielkiej ilości olejku na dłoniach. Olej zostawiamy na włosach co najmniej na 30 minut, po czym myjemy włosy jak zwykle. Olejek można trzymać na włosach dłużej, a nawet całą noc i spłukać go dopiero rano.

Kolejna metoda to olejowanie włosów na mokro – olej nakładamy na mokre włosy, wcześniej umyte lub tylko zmoczone. Ważne, by były oczyszczone z kosmetyków. Mokre włosy należy odcisnąć delikatnie w ręcznik i na wilgotne pasma nałożyć właściwy olej. Następnie owijamy włosy ręcznikiem i po około 30-40 minutach, myjemy głowę jak zwykle.

Olejowanie włosów jest bardzo korzystne, jednak nieprawidłowo lub z wykorzystaniem źle dobranego rodzaju olejku, może nie przynieść oczekiwanych efektów lub nawet pogorszyć stan włosów. Olejek nawilżający do włosów czy olejek ochronny, nie zawsze zapewni kompleksową pielęgnację. Ważne jest także odpowiednie mycie, suszenie oraz ochrona przed warunkami atmosferycznymi – zwłaszcza zimą.

 

Sposób na piękne włosy przez cały rok

 

Zimą bardzo trudno jest utrzymać fryzurę w nienagannym stanie przez cały dzień. Czapki, zwykle niszą ją w kilka sekund, jednak jest to niezbędny element ubioru. Najlepiej, by była wykonana z naturalnych włókien, wówczas włosy nie będą się elektryzować. Dobrą praktyką będzie też unikanie rozpuszczania włosów i pozostawiania ich na zewnątrz – w ten sposób narażamy je na mechaniczne uszkodzenia, takie jak tarcie o odzież. Rozpuszczone włosy będą się nadmiernie plątać i łatwiej elektryzować. Czapka osłania skórę głowy i mieszki włosowe. Jeśli jednak źle czujesz się w czapce, możesz od czasu do czasu w zimie nosić perukę lub półperukę, pod którą ukryjesz swoje włosy.

Niestety, czapka często doprowadza do przetłuszczania się włosów, jednak zimą możemy myć je tak często jak tego wymagają – nawet codziennie. Obowiązkowo po każdym myciu, należy stosować odżywkę lub preparaty zawierające np.: jedwab, nawilżające i wygładzające powierzchnię włosów.

Do czesania używajmy szczotki z naturalnego włosia lub metalowego grzebienia, nigdy z tworzyw sztucznych! Jeśli włosy elektryzują się, zimą warto zastosować suszarkę z jonizacją i suszyć włosy chłodnym powietrzem.

Zima to czas, kiedy zwykle spożywamy mniej owoców i warzyw, dlatego pielęgnacja włosów zimą wymaga od nas uzupełnienia niezbędnych dla nich witamin i minerałów. Jednym z najlepszych źródeł ważnych dla włosów składników odżywczych są ryby morskie. Zawierają one dużo kwasów tłuszczowych omega-3, białko, witaminy A, D oraz witaminy z grupy B. Związki te korzystnie wpływają na stan włosów, oraz ukrwienie skóry głowy.

 

Olejek ochronny do włosów – nie zapomnij o nim!

 

Teraz wiesz już, jaki olejek do włosów będzie najlepszy dla Ciebie. To właśnie ten element w pielęgnacji, zapewnią włosom ochronę zimą. Najlepsze olejki do włosów to te, które odpowiadają Tobie i Twoim kosmykom! Eksperymentuj i sprawdzaj – odpowiednia pielęgnacja włosów zimą z pewnością się opłaci, a jej efektami będziesz cieszyć się też wiosną oraz latem!

 

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Polecane
WarkoczWarkocz
69,00 zł
Półperuka Naomi 60cmPółperuka Naomi 60cm
99,00 zł122,00 zł
Półperuka - włosy kręconePółperuka - włosy kręcone
98,00 zł
pixel