Ogrzewanie a włosy

2022-12-15
Ogrzewanie a włosy

Zauważyłaś, że w zimie twoje włosy są przesuszone? Problem nasila się w okresie grzewczym? Kosmyki zaczynają się puszyć, ciężko je ułożyć, na dodatek tracą blask i stają się łamliwe? Jak nawilżyć włosy przesuszone przez centralne ogrzewanie? Oto nasze sprawdzone sposoby!

Zadbane włosy stanowią jedną z naszych największych ozdób. Niestety, nasze włosy nie zawsze prezentują się tak, jak byśmy sobie tego życzyły. Zwłaszcza w zimie pasma zaczynają się elektryzować, są suche i matowe. Zima nie jest łaskawa dla włosów. Mrozy, deszcze, silny wiatr, czapka i centralne ogrzewanie osłabiają włosy.

 

 

Dlaczego włosy są suche, gdy grzeje kaloryfer?

Włączony kaloryfer sprawia, że w mieszkaniu powietrze jest suche. Suche otoczenie wyciąga wodę, z naszej skory i włosów, w efekcie ich stan ulega znacznemu pogorszeniu.
W sezonie grzewczym wszystkie rodzaje włosów potrzebują intensywniejszej pielęgnacji. Zwłaszcza włosy farbowane lub rozjaśnione.
 

Jak pielęgnować włosy podczas sezonu grzewczego?

Ogrzewanie szkodzi, czy to oznacza, że mamy je wyłączyć? Nie! Po prostu musimy poświęcić więcej czasu na pielęgnacje, włosów i skóry oraz dobrać odpowiednie kosmetyki, na trudny zimowy czas. Ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziom nawilżenia. W okresie grzewczym wybierz preparaty o działaniu regenerująco-odżywczym oraz intensywnie nawilżającym. Dobrze by poszczególne produkty tworzyły zgrany zespół, dlatego też warto zakupić szampon, odżywkę i maskę wchodzące w skład jednej serii. Jednak najważniejsze to dobór kosmetyków do porowatości włosów i systematyczna, świadoma pielęgnacja. Pamiętaj, że nawet najlepszy kosmetyk nie przyniesie natychmiastowych rezultatów, dlatego nigdy nie zrażaj się początkowym efektem. To, że twoje włosy wciąż pozostają niezdyscyplinowane i okropnie się elektryzują, nie oznacza, że masz pozbyć się nowo zakupionych kosmetyków i rozejrzeć się za innymi specyfikami. Pozwól kosmetykom zadziałać i stosuj je przez co najmniej kilka tygodni. Wówczas istnieje spora szansa, że zauważysz pożądane rezultaty. Wszystko wymaga czasu i systematyczności. Ogrzewanie osłabia włosy to fakt! W okresie jesienno-zimowym włosy potrzebują wzmożonego nawilżenia. Odpowiednia, kompleksowa pielęgnacja włosów pozwoli utrzymać ich dobrą kondycję. Bardzo ważne jest regularne stosowanie nawilżających preparatów oraz odżywek i szamponów przeznaczonych do rodzaju naszych włosów. Kluczem jest słowo regularnie, tylko systematyczne działanie zapewni pożądany efekt.

Olejowanie, sposób na zimowe przesuszenie

Odżywka, szampon i maska to podstawa, warto wykonać test na porowatość włosów, by jak najlepiej dobrać kosmetyki. Jednak możesz zrobić dla swoich włosów coś jeszcze! W zimie, gdy ogrzewanie jest niezbędne, a przesuszenie grozi włosom na każdym kroku, warto wprowadzić olejowanie włosów.

 

Jak i czym olejować włosy?

Pielęgnacja włosów zimą jest szczególnie ważna, a doskonałym sposobem na ich regenerację oraz ochronę jest olejowanie. Na czym to dokładnie polega? Olejek ochronny rozprowadzamy na suchych lub wilgotnych pasmach włosów. Najlepiej jest aplikować olej od połowy długości włosów, ponieważ to właśnie na tej części włosy nie się regenerują. Olej zapewni kosmykom ochronę przed utratą wilgoci, a poprzez częściowe wnikanie w ich strukturę uelastyczni je. Olejowanie pomaga włosom naturalnie się układać, niejako podkreślając formę włosa. W celu osiągnięcia odpowiedniego efektu olejowanie włosów musi być przeprowadzane regularnie i prawidłowo. Pierwszym krokiem przy wprowadzeniu do pielęgnacji włosów olejowania, jest dobór odpowiedniego oleju. Olejek ochronny do włosów powinien być wybierany na podstawie porowatości włosów. Dowiedz się, jak sprawdzić porowatość włosów! Włosy dzielą się na niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Poznanie porowatości da nam odpowiedź na pytanie, jaki olejek do włosów wybrać.

Najczęściej występującym typem włosów są włosy średnioporowate, a najlepsze olejki do włosów tego typu to:
· oliwa z oliwek,
· olej arganowy.
Jeśli włosy są suche, matowe i zniszczone, najprawdopodobniej są to włosy wysokoporowate. Do pielęgnacji tego typu włosów najlepiej zastosować:
· olej z czarnuszki,
· olej z nasion chia,
· olej kukurydziany,
· olej sojowy,
· olej z nasion maku,
· olej słonecznikowy,
 · olej konopny.

               Grube, ciężkie, gładkie włosy to włosy niskoporowate. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oleje nasycone, czyli: 
 
· olej kokosowy, 
· olej palmowy, 
· masło shea. 

Bardzo ważne jest, by włosy nie tylko olejować właściwym olejem, ale także we właściwy sposób. Należy pamiętać, by włosy były oczyszczone z kosmetyków do stylizacji, zwłaszcza tych, które zwierają silikon, 
włosy pokryte warstwą silikonów nie przyjmą substancji odżywczych zawartych w olejach, a olejek nie przyniesie żadnych korzyści.
Olejki do włosów można nakładać na sucho – jest to najprostsza metoda na olejowanie włosów, która polega na nałożeniu na włosy oleju, rozprowadzonego wcześniej na dłoniach. Istotne jest nałożenie odpowiedniej ilości oleju – lepiej nałożyć mniej niż za dużo. Najlepszym rozwiązaniem będzie nakładanie kosmetyku na małe partie włosów, poprzedzając to roztarciem niewielkiej ilości olejku na dłoniach. Olej zostawiamy na włosach co najmniej na 30 minut, po czym myjemy włosy jak zwykle. Olejek można trzymać na włosach dłużej, a nawet całą noc i spłukać go dopiero rano.
Kolejna metoda to olejowanie włosów na mokro – olej nakładamy na mokre włosy, wcześniej umyte lub tylko zmoczone. Ważne, by były oczyszczone z kosmetyków. Mokre włosy należy odcisnąć delikatnie w ręcznik i na wilgotne pasma nałożyć właściwy olej. Następnie owijamy włosy ręcznikiem i po około 30-40 minutach, myjemy głowę jak zwykle.

 

Mycie włosów ma znaczenie!

W zimie twoje włosy mogą się szybko przetłuszczać. Jak to możliwe skoro, ogrzewanie je wysusza? Twoja skóra nie chce być przesuszona, skoro powietrze jest suche, gruczoły łojowe zaczynają, intensywniej pracować, by zapewnić natłuszczenie. Efekt? Tłusta skóra, problemy z cerą i szybko przetłuszczające się włosy. To troszkę błędne koło. Co zrobić? Pomóc może zmiana w tak prostej czynności, jak mycie głowy. Jeżeli Twoim problemem są tłuste włosy w okresie zimowym, zwróć też uwagę na to, jak myjesz włosy. Do mycia włosów stosuj letnią albo lekko ciepłą wodę. Gorąca woda jeszcze bardziej wysusza skórę i prowadzi do nadprodukcji sebum.

Bardzo ważne jest suszenie włosów. Nie zawiązuj na włosach mocnego i szczelnego turbanu z grubego ręcznika. I nie trzymaj turbanu zbyt długo na głowie. To znowu prowadzi do przegrzania skóry głowy, parowania wilgoci nadmiernego przetłuszczania włosów. Nie powinnaś też suszyć włosów gorącym powietrzem. Najlepiej lekko odciśnij włosy, delikatnie w bawełniany ręcznik. Lekko je podsusz najlepiej chłodnym powietrzem. Zainwestuj w suszarkę z regulacją temperatury i jonizacją. Nie susz włosów do całkowitego wyschnięcia, zostaw je samodzielnego wyschnięcia. Włosy w zimie mogą się przetłuszczać także przez czapkę. Czy w związku z tym można myć włosy codziennie? Tak! To mit, że częste mycie głowy prowadzi do nadmiernego przetłuszczania. Jeżeli włosy są tłuste, myj je codziennie. Zrezygnuj jednak z gorącego nawiewu, a zwłaszcza z częstego prostowania i kręcenia włosów lokówką lub prostownicą. Absolutnie nie rezygnuj z czapki, przemarznięte pasma, zmarznięta skóra głowy jest dużo bardziej niebezpieczna dla zdrowia i kondycji włosów, niż zniszczona, czy nieświeża fryzura po zdjęciu czapki.
Ważne jest także prawidłowym czesaniu. Do czesania używaj szczotki z naturalnego włosia lub metalowego grzebienia, nigdy z tworzyw sztucznych! Jeśli włosy elektryzują się, zimą warto zastosować suszarkę z jonizacją i suszyć włosy chłodnym powietrzem.

Centralne ogrzewani, suche powietrze w pomieszczeniach, a zimne na zewnątrz, do tego smog! Zima to naprawdę wyzwanie dla włosów. Pamiętaj jednak o ich nawilżeniu i olejowaniu oraz unikaj wysokiej temperatury podczas suszenia i stylizacji na gorąco! Stosuj prawidłową pielęgnacji, a z pewnością przywitasz wiosnę zdrowymi włosami.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel