Nowy Rok - nowy początek?

2018-01-04
Nowy Rok - nowy początek?Trudno znaleźć rzetelne statystyki dotyczące postanowień noworocznych. Jak informował parę lat temu IBOR, takie postanowienia robi około 50% Polaków. Wedle statystyk Interaktywnego Instytutu Badań Rynku ta liczba jest znacznie większa – sięga niemal 80%. Co ciekawe jednak, postanowień dotrzymuje zaledwie 8% spośród tych, którzy je podejmują. Przyczyną często są nierealistyczne oczekiwania.

Magia Nowego Roku

Dlaczego wierzymy, że akurat 1 stycznia to dobra pora na rzucenie palenia, rozpoczęcie odchudzania, drastyczną zmianę zachowania albo wizerunku? Uwodzi nas magia sylwestrowego wieczoru, który łączy w sobie pewną melancholię wywołaną tym, że przeminął kolejny rok, i nadzieję na to, że nowy przyniesie zmiany na lepsze. Chcemy wierzyć, że w magiczny sposób coś zmieni się w naszym życiu i utrwalamy to przekonanie podejmowaniem postanowień. W naturę człowieka wpisane jest poszukiwanie momentów granicznych – po urodzinach zacznę chodzić na siłownię, po Sylwestrze rzucę palenie, po świętach zacznę się odchudzać. Nie ma w tym nic złego – często takie „momenty graniczne” pomagają nam w podjęciu ważnych decyzji i sprostaniu wyzwaniom, których nie podjęlibyśmy się w innej chwili. Jeżeli naprawdę chcemy coś zmienić w swoim życiu, być może w takim przełomowym momencie naprawdę okaże się to łatwiejsze.

Czego najczęściej dotyczą noworoczne postanowienia?

Często obiecujemy sobie, że zerwiemy ze złymi nawykami – takimi jak palenie czy niezdrowe odżywianie. Znakomity odsetek osób podejmujących noworoczne postanowienia to ci, którzy postanawiają, że w Nowym Roku schudną albo zaczną regularnie ćwiczyć. Niektórzy podejmują bardziej nietypowe postanowienia: zmienić pracę, napisać książkę, odwiedzić jakieś konkretne miejsce na świecie, ściąć włosy, przejść metamorfozę, walczyć z jakąś cechą charakteru albo... znaleźć partnera.

Jak zwiększyć szansę na realizację postanowień?

Warto mierzyć siły na zamiary i zaczynać od małych rzeczy – bo gdy złamiemy już jedno postanowienie, prościej jest zapomnieć o kolejnych. Jeśli nigdy dotąd nie ćwiczyłeś regularnie, niech twoim postanowieniem będzie raczej ćwiczenie raz czy dwa razy w tygodniu niż codziennie. Można także pomyśleć o realizacji postanowień w konkretnych etapach: gdy uda się osiągnąć pierwszy wyznaczony pułap, satysfakcja z sukcesu może zachęcić do dalszych wysiłków. Nie odkładaj też realizacji postanowień na dalsze miesiące roku – to sprawia, że szansa na ich realizację spada.

Zmienianie siebie

Noworoczne postanowienia często są wyrazem chęci zmienienia samego siebie – czy to pod względem fizycznym, czy psychicznym. O ile zmiana sylwetki czy charakteru wymaga długiej pracy nad sobą i wielu starań, o tyle łatwiej przeprowadzić drobne zmiany wyglądu. Może Nowy Rok to dobry moment, by spróbować zmienić styl ubierania, zacząć się malować albo zdecydować na odmianę fryzury. Może to poprawić nastrój, wnieść powiew świeżości i zachęcić do wprowadzania dalszych zmian w życiu. Zagęszczenie włosów, ich przedłużenie, wystąpienie w nowej fryzurze na zabawie sylwestrowej, zrobienie pasemek – koniec i początek roku, gdy chętniej decydujemy się na radykalne zmiany, to dobry moment by zdecydować się na tego typu rozwiązania. Być może staną się one początkiem czegoś nowego.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel