Metoda OMO – dla kogo jest przeznaczona ta metoda mycia włosów i jak wygląda

2021-02-03

Wydawać by się mogło, że nie ma prostszej czynności, niż mycie włosów, ani innego sposobu niż szampon, mycie i płukanie. Wśród włosomaniaczek pojawiła się jednak metoda OMO, która zupełnie zmienia to, jak postrzegamy pielęgnację włosów. OMO co to takiego? Co kryje się pod tym tajemniczym skrótem? Oto OMO pod lupą Cameron Hair, gdzie odkrywamy wszystkie tajemnice nowego sposobu mycia włosów!

Metoda OMO na czym polega?

Metoda OMO to sposób mycia głowy, który wśród osób interesujących się świadomą pielęgnacją włosów, pojawił się już jakiś czas temu. Zyskał ogromną popularność zwłaszcza wśród blogerek, a sama metoda OMO odmieniła włosy wielu kobiet. Podobno, gdy raz spróbuje się tego sposobu na pielęgnację, już nigdy nie powróci się do tradycyjnego mycia włosów.

Na czym polega OMO? Wyjaśniamy tajemniczy skrót

O jak odżywienie, czyli nałożenie na końce nawilżającej maski lub odżywki. Odżywka powinna być łagodna, dostosowana do rodzaju Twoich włosów. Odżywkę nałóż na dolne partie włosów od linii uszu w dół, a najwięcej na końcówki. Omijaj skalp i włosy u nasady.

M jak mycie włosów delikatnym szamponem bez siarczanów i silikonów. Szampon nałóż na skalp, delikatnie go wmasuj. Kosmetyk powinien być odpowiednio dobrany do typu włosów, w zależności czy Twoje włosy są przesuszone, zniszczone czy normalne.

O jak ponowne odżywienie maską lub odżywką emolientową, czyli opartą na olejach roślinnych. Jej zadaniem jest domknięcie łuski włosa i zatrzymanie wilgoć wewnątrz niego. Zamiast odżywki możesz zastosować maskę nie musi to być ta sama odżywka, której użyłaś w pierwszym kroku. Ważne, by produkt był dedykowany do Twojego typu włosów i był oparty głównie na składnikach naturalnych, np. olejkach argonowych lub makadamia, miodach, mleku, proteinach.    

Tradycyjną metodę OMO, można wzbogacić poprzez wprowadzenie do pielęgnacji olejowania. Metoda ta jest polecana w przypadku ekstremalnie zniszczonych i przesuszonych włosów. Wówczas OMO przeradza się w OOMO, gdzie występuje dodatkowy krok, poprzedzający wszystkie opisane wcześniej, a jest nim O jak olejek. Na wilgotne włosy nałóż olejek, a na olejek odżywkę – połączenie obu składników da w efekcie zabieg nazywany emulgowaniem oleju. Zabieg ten sprawia, że produkty łatwiej zmywają się z włosów. Kolejne kroki pozostają bez zmian.

W zależności od stanu Twoich włosów OMO możesz stosować podczas każdego mycia, jeśli Twoje włosy są zniszczone, przesuszone i wymagają intensywnej regeneracji. Po OMO możesz sięgać również jeśli Twoje włosy są w dobrej kondycji, jednak mają tendencje do przesuszania się lub chcesz je po prostu odżywić.

Przeczytaj także: Pielęgnacja włosów zimą? Poznaj najlepsze olejki do włosów!

Dla jakich włosów jest przeznaczone mycie OMO?    

Mycie włosów OMO jest polecane głównie do włosów zniszczonych, poddawanych intensywnej stylizacji, rozjaśnianiu czy częstemu prostowaniu. Metoda OMO to ratunek dla włosów wysokoporowatych oraz średnioporowatych włosy tego typu mają rozchylone łuski, szybko tracą wilgoć, są narażone na zniszczenia. Często się też puszą, plączą, bywają matowe i suche.   

Metoda OMO jest idealna dla włosów kręconych, które z natury mają wysoką porowatość. Mycie OMO podkreśli skręt, doda włosom sprężystości i blasku.    

Metoda mycia włosów OMO wygładzi i zregeneruje włosy puszące się. Może też pomóc w dogłębnej regeneracji i w nawilżeniu suchych włosów, matowych, pozbawionych blasku i elastyczności. OMO zminimalizuje szkodliwy wpływ detergentów na włosy, wzmocni je, dogłębnie nawilży i wygładzi kosmyki.       

Mycie OMO jest odpowiednie dla osób o włosach średnioporowatych, które zostały częściowo osłabione pod wpływem wysokiej temperatury, zabiegów chemicznych typu farbowanie, rozjaśnianie lub poprzez termiczne suszenie, prostowanie, kręcenie czy nieprawidłową pielęgnację. W tym przypadku OMO przywróci miękkość i blask, zapewni odżywienie, regenerację i nawilżenie.

OMO nie jest jedna zlecane do włosów niskoporowatych, skłonnych do nadmiernego przetłuszczania się oraz bardzo cienkich.

OMO metoda – instrukcja krok po kroku     

W celu umycia włosów metodą OMO przygotuj dowolną odżywkę bez silikonów, szampon i odżywczą maskę. Może to być maska lub odżywka, którą stosujesz od dawna, którą „lubią” Twoje włosy nie musisz kupować nowych kosmetyków. Najlepiej zastosuj te sprawdzone, na które Twoje włosy dobrze reagują. Zmocz włosy ciepłym strumieniem wody i postępuj według następujących kroków.

Odżywienie O

Cały „rytuał” rozpocznij od nałożenia odżywki na mokre, odsączone włosy. Odżywka może być dowolna ważne, by nie zawierała silikonów i była bogata w substancje nawilżające np.: olejki, glicerynę, aloes. Nałóż ją na długość włosów, omijaj skalp i skórę głowy.

Mycie M

Krok drugi to mycie. Nie zmywaj odżywki nałóż szampon bez siarczanów i silikonu, czyli SLS oraz SLES, na skórę głowy. Skup sie na umyciu skalpu, jednak delikatnie przeciągaj szampon na całą długość włosów. Nie pocieraj ani nie szarp kosmyków. Wykonuj łagodny masaż skóry głowy i pozwól pianie spływać po długości włosów.

Drugie odżywienie O

Krok trzeci, czyli ponowne zastosowanie odżywki lub maski to dogłębne odżywienie włosów. Szampon wraz z wcześniej nałożoną odżywką spłucz letnią wodą. Odsącz włosy z nadmiaru wody i ponownie nałóż na nie odżywkę lub maskę na całą ich długość, omijając skórę głowy. W tym kroku zalecane jest użycie produktu bardziej odżywczego niż w poprzenim – najlepiej z dużą ilością emolientów, czyli substancji natłuszczających, takich jak oleje. Obecność emolientów pomoże wygładzić łuskę włosa oraz zapobiegnie utracie wilgoci. Maskę trzymaj na włosach do 5 minut.

Po spłukaniu produktów z włosów delikatnie osusz je ręcznikiem. Najlepiej pozostaw włosy do naturalnego wyschnięcia unikaj gorącego powietrza suszarki i najlepiej susz włosy chłodnym powietrzem. 

Pamiętaj! Nakładając odżywkę podczas pierwszego i trzeciego etapu OMO, omijaj skalp oraz skórę głowy w innym przypadku włosy będą obciążone i przetłuszczone. Niezależnie od rodzaju włosów, nigdy nie wcieraj maski ani odżywki w skórę głowy.

Mycie OMO – włosy piękne i lśniące 

Metoda OMO niewątpliwe przynosi korzyści włosom. Jak każdy rodzaj pielęgnacji, OMO również potrzebuje czasu, by przynieść pożądane efekty. Ważna jest systematyczność, regularność oraz dobór właściwych kosmetyków, dedykowanych Twojemu rodzajowi włosów. Pierwszą ważną korzyścią, którą przynosi mycie OMO, jest zmniejszenie negatywnego wpływu mycia na włosy. Dzięki pierwszej warstwie odżywki, detergenty myjące nie ingerują zbyt mocno w strukturę włosa, a włosy rozjaśniane się nie puszą.

Stosowana regularnie metoda OMO dostarcza włosom dużej dawki nawilżenia i uodparnia je na działanie czynników zewnętrznych, np.: wiatr, deszcz, codzienne czesanie, suszenie, tarcie o poduszkę, prostowanie, kręcenie. Łuski są mniej zniszczone, a włosy stają się zdrowsze, lśniące i gładkie.         

Mycie włosów OMO przede wszystkim skutkuje dogłębnym nawilżeniem na każdym szczeblu. Metoda ta przynosi korzyści niemalże każdemu rodzajowi włosów. Najwięcej korzyści z OMO mają jednak włosy kręcone skręt staje się wyraźniejszy, gładszy, bardziej sprężysty.

Niektórzy zauważają różnice już po pierwszym myciu. Częściej jednak widoczny efekt pojawia się po około 1 do 3 miesięcy. Po stosowaniu tej metody przez pół roku można już często mówić o całkowitej zmianie włosów. Jeśli wprowadziłaś OMO do swojej pielęgnacji i nie widzisz efektów, możliwe, że stosujesz nieodpowiednie kosmetyki lub zniszczenia Twoich włosów, są bardzo duże. Niestety, czasami jedynym wyjściem jest obcięcie zniszczonych pasm.

W przypadku włosów cienkich, przetłuszczających się lub o niskiej porowatości, metoda OMO może wywołać dodatkowo obciążenie. Warto wówczas skorzystać z wariantów częściowych, np.: odżywka + mycie (OM) lub mycie + odżywka (MO). OMO możesz wzbogacić o peeling skóry głowy.

OMO jest z pewnością bardziej czasochłonną metodą mycia włosów, niż metoda tradycyjna, jednak korzyści, jakie jest w stanie przynieść, są tego warte. Czy OMO jest właśnie dla ciebie? Spróbuj! Ogromną zaletą metody OMO, jest to, że możesz samodzielnie we własnym domu sprawdzić, czy odmieni ona oblicze Twoich włosów!

Polecane
pixel