Łysienie androgenowe – co to? Jak sobie z nim poradzić? Objawy i przyczyny

2021-06-02
Łysienie androgenowe – co to? Jak sobie z nim poradzić? Objawy i przyczyny

Twoje włosy się przerzedziły? Są osłabione i wypadają, obawiasz się, że może to być coś poważnego? Możliwe, że jest to łysienie androgenowe. Co to dokładnie oznacza?  Poznaj objawy, przyczyny i sposoby leczenia tego coraz częściej występującego  schorzenia, także u kobiet.

Łysienie androgenowe – przyczyny i objawy

Łysienie androgenowe u mężczyzn i u kobiet to najczęstsza przyczyna utraty włosów. Bywa zmartwieniem wielu osób. Łysinie androgenowe to nadmierne wypadnie włosów spowodowane podwyższonym poziomem androgenów, czyli hormonów występujących we krwi. Ma zwykle podłoże genetyczne, a badania wykazują, że głównym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe jest dihydrotestosteron (DHT), co to takiego? 

To  związek będący pochodną hormonu płciowego. Pod wpływem enzymu 5α-reduktazy oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych, prowadząc do ich stopniowego zaniku, a w efekcie opóźnieniu ulega proces produkcji zdrowych włosów. Włosy stają się coraz cieńsze i krótsze, i ostatecznie wzrost nowych włosów zostaje całkowicie zahamowany. Po wypadnięciu włosa na jego miejscu nie wyrasta nowy.

Łysienie androgenowe dotyczy co najmniej 50% mężczyzn w wieku 50 lat oraz 40% kobiet w wieku 70 lat. Z uwagi na fakt, że dolegliwość dotyka głównie mężczyzn, bywa określana mianem łysienia męskiego.

Jednak nie zawsze łysienie androgenowe jest spowodowane nadmierną ilością androgenów we krwi. W przypadku kobiet może ono wystąpić mimo prawidłowych norm hormonów. Wszystko dlatego, że na wywołanie androgenowego łysienia u kobiet może mieć wpływ również wiele innych czynników, np. stres.

Przebieg łysienia jest inny u kobiet inny i u mężczyzn. W przypadku panów pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku nastoletnim, choroba charakteryzuje się cofaniem linii włosów na skroniach i czole, następne włosy zaczynają wypadać na czubku głowy. U kobiet objawy są inne, występują rzadziej, w innym wieku i natężeniu.

Łysienie androgenowe u kobiet – przyczyny

Musimy pamiętać, że najczęściej łysienie androgenowe ma charakter pierwotny, czyli jest uwarunkowane genetycznie. Istnieją jednak inne przyczyny łysienia androgenowego, zwłaszcza w przypadku wystąpienia schorzenia u kobiet. Najczęściej są to:

  • choroby tarczycy,
  • stres,
  • zespół Cushingua,
  • nowotwory nadnerczy,
  • guzy i nowotwory jajników,
  • zespół policystycznych jajników,
  • anemia.

Łysienie androgenowe u kobiet może wystąpić w różnych okresach życia, takich jak ciąża lub menopauza. Niestety coraz częściej problem dotyczy kobiet powyżej 30 roku życia. Najwięcej przypadków dotyczy kobiet po 70 urodzinach.

Łysienie androgenowe – objawy u kobiet

Łysienie androgenowe często określane jako łysienie typu męskiego. W przypadku kobiet, pomimo podobieństw, powinno być traktowane jako odrębne schorzenie. Przebiegu procesu utraty włosów jest inny niż u mężczyzn. Choroba u kobiet objawia się utratą gęstości włosów na szczycie głowy, bez przesunięcia linii włosów. Włosy wypadają w okolicy ciemieniowej, powstaje nieestetyczne rozproszone przerzedzenie na szczycie głowy, które trudno ukryć lub zaczesać. Niestety oprócz skutków fizycznych, choroba często ma bardzo duży wpływ na samoocenę, wielu chorych.

Pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić to utrata włosów w okolicy czoła i pojawienie się zakoli. Włosy przerzedzają się w kierunku szczytu głowy, a w miarę rozwoju choroby, obszar utraty włosów poszerza się – włosy zaczynają wypadać w okolicy uszu i kości ciemieniowej. Utrata włosów jest związana z zastępowaniem jednostek mieszkowych złożonych z 3-4 włosów, do jednostek jednowłosowych. Najbardziej widoczna utrata włosów jest przy czole, przyczyną nie zawsze wzrost poziomu hormonów – nawet jeśli gospodarka hormonalna jest w normie, może dojść do łysienia.

Łysienie androgenowe ma wiele przyczyn. Jeśli stan Twoich włosów się pogorszył i zastanawiasz się, co się dzieje – nie zwlekaj. Gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy, osłabienie, wypadnie włosów – skontaktuj się z lekarzem. Jeśli podejrzewasz u siebie łysienie androgenowe udaj się do endokrynologa, ginekologa, trychologa lub dermatologa specjalizującego się w leczeniu łysienia.

Choroba jest uleczalna, a wszystko zależy od prawidłowej diagnozy i jak najszybszego leczenia. Szybkie rozpoznanie łysienie można zahamować, często udaje się całkowicie przywrócić wzrost włosów, zwłaszcza w początkowej fazie choroby.

Jeśli zignorujesz objawy i zaniedbasz problem, zmiany w mieszkach włosowych będą nieodwracalne. Brak diagnozy i leczenia może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Włosy będą wypadać na całej powierzchni głowy i niestety nie będzie już odwrotu – włosy wypadną permanentnie i już nie odrosną.

Sposoby na łysienie androgenowe 

Pamiętaj, że łysienie androgenowe to przede wszystkim choroba, dlatego najważniejsze jest, podjęcie właściwej terapii, w celu rozwiązania problemu. Istnieje kilka metod leczenia androgenowego łysienia u kobiet. Dzięki specjalnym produktom wzrost włosów może być stymulowany, a mieszki włosowe zostaną wydłużone. Ponadto wszystko to może działać pobudzająco na komórki mieszków, powodując ich namnażanie oraz wzrost. 

Pamiętaj, że problem łysienia możesz zamaskować do czasu odzyskania włosów lub uzyskania zadowalających efektów. Oto kilka sposobów na ukrycie nieestetycznych prześwitów!

Cień do powiek 

Odszukaj w swojej kosmetyczce cień do powiek. Jeśli masz ciemne włosy, walczysz z prześwitami, cień pomoże Ci je zamaskować. Masz widoczne zakola lub prześwity? Weź ciemnobrązowy lub czarny cień do powiek, najlepiej jak najbardziej zbliżony to koloru Twoich włosów. Delikatnie nakładaj kosmetyk na skórę głowy i włosy w miejscu prześwitu. Kosmetyk dobrze trzyma się skóry i nie spływa. Ten trik świetnie sprawdza się w zwłaszcza przypadku ciemnych włosów. Zamiast cienia do powiek możesz użyć kosmetyków do brwi.

Odpowiednie cięcie

W walce z zakolami i prześwitami ważne jest właściwe cięcie. Niestety, jeśli Twoje włosy wypadają, lepiej zrezygnuj z długich włosów – postaw na średnią długość lub krótkie włosy. Im krótsza fryzura, tym łatwiej dodać jej więcej objętości, dodatkowo włosy stają się silniejsze i wypadają rzadziej. Rozwiązaniem mogą być także wycieniowane boki lub włosy zaczesane do tyłu. Prostym i skutecznym sposobem jest zmiana pozycji przedziałka ze środka na bok, tak by włosy zakryły miejsce prześwitu.

Chusta lub apaszka, czyli kamuflaż w stylu boho

Nieestetyczne łyse placyki na głowie możesz ukryć pod opaską lub apaszką. Dzięki kolorowym chustom z łatwością stworzysz na głowie ciekawą i oryginalną fryzurę, a dodatkowo ukryjesz nieestetyczne ubytki włosów. Chustę śmiało możesz związać jako opaskę lub bardzo modny turban.

Tupet damski i peruka

Jeśli masz problem z łysieniem lub lekkimi prześwitami rozwiązaniem może być tupet damski. To mała treska, miniperuka, którą za pomocą spinek przypniesz na czubku głowy do swoich włosów. Tupet zakryje czubek głowy i skronie oraz skutecznie zamaskuje skutki łysienia androgenowego. Tupety są wykonywane z włosów naturalnych lub syntetycznych, mają różne kształty, długości i kolory, dzięki czemu możesz wybrać ten, który uzupełni Twoją fryzurę, nie będzie się odróżniać i pozwoli Ci pozbyć się kompleksów. 

Jeśli łysina jest duża, włosy wypadły na sporej powierzchni głowy, dobrym rozwiązaniem będzie peruka. Najlepiej wybierz taką z włosów naturalnych, którą możesz dowolnie stylizować, i która będzie delikatna dla skóry głowy. Pamiętaj, by do zagęszczania włosów wybierać produkty najwyższej jakości. Unikaj stałego przedłużania i ciężkich tresek – nie obciążaj dodatkowo cebulek.

Przeczytaj także: Jak założyć perukę? Wszystko, o czym musisz wiedzieć

Łysienie androgenowe to choroba, najczęściej o podłożu genetycznym, którą należy leczyć. Jeśli cierpisz lub podejrzewasz u siebie łysinie androgenowe – jak najszybciej podejmij terapię. Pamiętaj, że schorzenie jest uleczalne i istnieją metody zamaskowania problemu i co za tym idzie – poprawy samopoczucia. Jeśli poszukujesz tymczasowych rozwiązań, które ułatwią Ci zakrycie łysienia, zapoznaj się z ofertą Cameron Hair.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Polecane
Półperuka Naomi 60cmPółperuka Naomi 60cm
99,00 zł122,00 zł
Półperuka - włosy kręconePółperuka - włosy kręcone
98,00 zł
Tupet damskiTupet damski
95,00 zł
Tupet Clip In włosy naturalne #3Tupet Clip In włosy naturalne #3
289,00 zł
pixel