Lekarz od włosów, czyli trycholog. Kiedy powinniśmy się do niego udać?

Specjalista, który doskonale zna się na chorobach związanych z włosami oraz skórą głowy to trycholog. Nie jesteś jednak pewna, kiedy zasięgnąć profesjonalnej porady, której udzieli Ci lekarz od włosów? Jakie objawy mogą wskazywać na to, że potrzebujesz konsultacji właśnie z tym ekspertem? Odpowiedź na te pytania i wiele innych, znajdziesz w naszym artykule – przeczytaj!
Kim jest trycholog?
Trycholog to osoba zajmująca się stosunkowo nową gałęzią nauki, czyli trychologią. Jej nazwa pochodzi od słowa trikhos oznaczającego włos i logos tłumaczonego, jako nauka.
Trycholodzy zyskali ogromną popularność głównie dzięki skutecznemu leczeniu wypadających włosów – problemu, z którym borykają się coraz więcej kobiet i mężczyzn. Lekarz od włosów nie tylko leczy choroby związane ze skórą głowy i włosami, ale dobiera też odpowiednie i indywidualne sposoby ich pielęgnacji, co w wielu przypadkach prowadzi do mocnych, lśniących i przepięknych kosmyków. To jednak wciąż nie wszystko – trychologia, mimo wydawać by się mogło, wąskiej specjalizacji, jest w stanie zaradzić wielu problemom zdrowotnym oraz estetycznym, nie rzadko wpływających na nasz stan psychiczny.
Specjalista od problemów związanych z włosami i skórą głowy, nie musi mieć wykształcenia medycznego. W Polsce oficjalnie nie występuje zawód trychologa, jednak dermatolog, który skończył specjalizację trychologiczną, jak najbardziej może być nazywany lekarzem od włosów.
Trychologia to nowa dziedzina nauki, która łączy w sobie wiele dyscyplin medycznych, jednak na tym nie koniec. Dobry trycholog swoją specjalizację opiera nie tylko na medycynie, ale też na kosmetologii, dietetyce, fizjoterapii, a nawet socjologii i psychologii. Lekarz od włosów może być więc np. kosmetologiem, który ukończył odpowiedni kurs.

Trychologia obecnie dzieli się na medyczną, którą zajmują się głównie dermatolodzy specjalizujący się w chorobach skóry głowy. Stosują oni w leczeniu metody medyczne i lecznicze. Wyróżniamy także trychologię kosmetyczną. W tym przypadku specjalista jest zwykle kosmetologiem, który działa bardziej profilaktycznie i zachowawczo.
Trychologia to młoda nauka i nowy nieusystematyzowany zawód, a raczej praktyka. Obecnie na studiach medycznych można wybierać trychologię jako specjalizację. Taka możliwość pojawiła się jednak dopiero niedawno i jedynie na nielicznych uczelniach. Zdecydowanie bardziej popularne są kursy trychologiczne, wybierane przez kosmetologów.
Pamiętaj więc, że lekarz od włosów to jedynie potoczna nazwa. Zarówno lekarz, jak i kosmetolog może być bardzo dobrym specjalistą. Niestety z powodu luk prawnych i nieusystematyzowania trychologa jako zawodu, teoretycznie każdy w Polsce, bez względu na wykształcenie, może ukończyć kurs i zostać trychologiem. Wybierając się na konsultację z osobą zajmującą się włosami, dokładnie sprawdź opinie na jej temat w Internecie.
Czym zajmuje się trycholog?
Zastanawiasz się, czy udać się do trychologa ze swoim schorzeniem? Nie jesteś pewna czy będzie to właściwa osoba, która pomoże Ci rozwiązać Twój problem? Czym zajmuje się trycholog? Lekarz od włosów pomoże Ci, gdy borykasz się z:
- wypadaniem włosów o różnym nasileniu,
- poważniejszym łysieniem,
- przetłuszczającą się lub mocno wysuszoną skórą głowy,
- łojotokowym zapaleniem skóry głowy,
- łupieżem o różnym podłożu,
- łuszczycą,
- wypryskami na skórze głowy w postaci np. krostek,
- zaczerwienieniem i swędzeniem skóry głowy lub jej nadwrażliwością,
- osłabieniem struktury włosów, ich kruchością, łamliwością bądź rozdwajaniem się końcówek,
- pogorszeniem wyglądu włosów, utratą gładkości i połysku.
Nie obawiaj się wizyty u trychologa – badanie trychologiczne nie jest ani bolesne, ani niekomfortowe. Lekarz od włosów zaczyna swoje badanie od wywiadu. Specjalista może zapytać np. o dietę oraz zadać pytania ze sfery psychologicznej. Bardzo często problemy z włosami mają właśnie podłoże psychologiczne, mogą mieć też swoje źródło w chorobach genetycznych. Dlatego właśnie bardzo ważna jest szczegółowa i szczera rozmowa pacjenta ze specjalistą.

Następny etap to specjalistyczne badania, czyli między innymi: trichoskopia – wielokrotne fotografowanie skóry głowy na potylicy, nad czołem i po bokach głowy. Kolejne badanie to trichogram. Opiera się na pobraniu od pacjenta ok. 100-150 włosów wraz z cebulkami, które poddaje się badaniu mikroskopem. Podczas badań bardzo często wykorzystuje się kamerki trychologiczne – dzięki nim można oglądać skórę głowy nawet w 400-krotnym powiększeniu. Dodatkowo wśród badań znajduje się też analiza pierwiastkowa włosa, która ocenia dogłębnie jego stan, pozwalając na uzyskanie informacji o tym, jak przyjmowanie są substancje odżywcze oraz czy doszło do zatrucia np. metalami ciężkimi.
Pamiętaj, że trycholog zajmuje się tylko włosami i obszarem, który one pokrywają. Jeśli problem dotyczy twarzy, czy innych obszarów głowy – udaj się do dermatologa. Trychologia jest bardzo ważną dziedziną. Problemy z włosami mogą wskazywać na problemy zdrowotne dotyczące zupełnie innego obszaru organizmu. Dzięki wizycie u specjalisty od włosów możliwe będzie ewentualne rozpoznanie dużo poważniejszego schorzenia i rozpoczęcie leczenia.
Ile kosztuje wizyta u trychologa i kiedy powinniśmy o niej pomyśleć?
Trycholog z pewnością pomoże Ci, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy związane z włosami, np. ich wypadnie, łamliwość, swędzenie skóry głowy, łupież. Lekarz od włosów nie tylko pomoże Ci wyleczyć schorzenie, ale udzieli też skutecznych i konkretnych rad dotyczących pielęgnacji włosów.
Ile kosztuje wizyta u trychologa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Oczywiście cena zależy również od tego, czy wybierzesz lekarza o specjalizacji trychologicznej, którym może być dermatolog, czy gabinet kosmetologiczny. Ceny wahają się w przedziale od 100 do 150 zł. Oczywiście koszt leczenia może zmienić się w zależności od wykonywanych badań. Częstotliwość wizyt zależy od wagi problemu. Często problem zostaje rozwiązany bardzo szybko, a wtedy pozostają tylko spotkania kontrolne co 2-3 miesiące.
Przeczytaj także: Łysienie androgenowe – co to? Jak sobie z nim poradzić? Objawy i przyczyny

Porady od Cameron Hair
Wiesz już kim jest trycholog. Czym się zajmuje, również już wiesz. Lekarz od włosów może pomóc Ci w walce z wieloma problemami związanymi z włosami i skórą głowy. Dzięki wizycie u trychologa Twoje włosy nie będą miały przed Tobą tajemnic, będą piękne i zdrowe. Pamiętaj, by przed wizytą sprawdzić opinie na temat specjalisty, do którego zamierzasz się udać.
Problem łysienia, osłabionych i łamliwych włosów to nie tylko problem zdrowotny, ale także estetyczny, a często nawet psychologiczny. Dopinane włosy Clip In z pewnością pomogą Ci zagęścić i przedłużyć włosy, gdy pogorszy się stan Twoich kosmyków.
Jednym z głównych schorzeń leczonym przez trychologa jest łysinie androgenowe. W oczekiwaniu na rezultaty leczenia, łyse miejsca pomoże Ci zamaskować tupet damski. Pamiętaj, że należy walczyć z przyczyną, a nie tylko maskować objawy. Prawidłowa diagnoza, skuteczne leczenie, pomogą Ci szybko i sprawnie rozwiązać problemy zdrowotne i odzyskać zdrowe i lśniące włosy.