Jak założyć perukę? Wszystko o czym musisz wiedzieć

2020-12-21
Jak założyć perukę? Wszystko o czym musisz wiedzieć

Obecnie peruki są noszone ze względów medycznych i estetycznych, jednak jest to również modny dodatek i element stylizacji. Jakie są rodzaje peruk, jaką wybrać i czym różnią się peruki? W tym artykule rozłożymy perukę na części pierwsze! Rozwiejemy wszystkie wątpliwości i doradzimy jak poprawnie założyć perukę.

 

Co to jest peruka i kiedy jej używać

 

Peruka – nakrycie głowy wykonane z włosów naturalnych lub sztucznych. Choć trudno w to uwierzyć jest elementem garderoby, który był używany już w starożytności. Peruki były bardzo popularne w starożytnym Egipcie, ogromną popularności zyskały w Europie w XVI i XVII wieku, a szczyt popularności osiągnęły w wieku XVIII. Gościły głównie na głowach szlachty, władców oraz zamożnej części społeczeństwa.

Obecnie peruki są noszone głównie ze względów medyczno-estetycznych, są także często są używane przez celebrytów i gwiazdy, jako element stylizacji czy scenicznego wizerunku. Peruki dzielimy ze względu na włosy, z których są wykonane:

·         naturalne,

·         syntetyczne,

·         mieszane.

Peruki naturalne

Są wykonane z włosów naturalnych ludzkich. Peruka z włosów naturalnych jest przede wszystkim niesamowicie trwała. Odpowiednio pielęgnowana peruka naturalna, może zachować swoją świetność od 2 do 5 lat. Baza wykona jest zwykle z miękkiego, przypominającego naturalną skómateriału. Jest on komfortowy w noszeniu i nie wywołuje żadnych podrażnień.

 

Peruki syntetyczne

Wykonane są z włókien sztucznych. Włosy syntetyczne to najczęściej kanekalon. Peruka syntetyczna odwzorowuje fakturę naturalnych włosów, czepki są zrobione najczęściej z elastycznej siateczki z regulacją, aby jak najlepiej dopasować je do rozmiaru głowy. Prawidłowo pielęgnowane peruki syntetyczne, potrafią przetrwać do dwóch lat. Plusem jest fakt, że wyglądają naturalnie.

 

Peruki z włosów mieszanych

Wykonane są z połączenia włosów naturalnych oraz syntetycznego włókna, zwykle 50% na 50%. Wyglądają naturalnie, są tak samo wygodne jak naturalne peruki, i do tego można je dowolnie stylizować.

 

Jak to jest zrobione?

 

Peruki nie tylko są wykonywane z różnych rodzajów włosów, ale także w inny sposób. Mogą być tkane ręcznie, maszynowo lub z wykorzystaniem połączenia obu tych metod. Czym charakteryzuje się każda z nich?

 

Tkane ręcznie

Peruki wykonywane w ten sposób są lekkie, a w celu ich wytworzenia stosuje się specjalne czepki/bazy. Każdy włos jest ręcznie wtykany w bazę i mocowany za pomocą węzłów. Peruka wykonana w ten sposób posiada bardzo naturalny wygląd, pozwala na dowolność w stylizacji, np.: zmianę położenia przedziałka.

 

Tkane maszynowo

Jak sama nazwa wskazuje, peruka jest wykonywana głównie przez maszyny. Przy produkcji stosowane są grubsze bazy – siateczki. Systemy i peruki produkowane maszynowo mają najczęściej ustalony styl i ograniczone możliwości stylizacji.         


Połączenie obu sposobów

Przykładem połączenia obu tych sposobów może być peruka koronkowa – wykonana maszynowo peruka z przodu jest ręcznie wiązana wzdłuż linii włosów, aby nadać jej naturalny wygląd.

 

Obecnie większość peruki jest produkowana maszynowo, głównie ze względów ekonomicznych oraz mniejszego nakładu pracy.

 

Przyczyny noszenia peruk

Po peruki sięgamy najczęściej z przyczyn chorobowych. Niestety, istnieje wiele schorzeń, które wpływają na nasze włosy i ich kondycje. Często choroby prowadzą do całkowitej utraty włosów np.:

·         chemioterapie,

·         łysienie plackowate,

·         łysienie androgenowe.

Do utraty włosów, może także dojść na skutek przewlekłego stresu czy starzenia się organizmu. Często, zwłaszcza wśród kobiet, za łysienie odpowiadają problemy na tle hormonalnym, takie jak choroby tarczycy czy Hashimoto.

Jednak nie zawsze peruki są noszone jedynie ze względów chorobowych. Coraz częściej sięga się po nie z myślą o ciekawym dodatku do stylizacji, gdy mamy ochotę na szybką metamorfozę lub chwilową zmianę wyglądu.

 

Peruka pielęgnacja i niezbędne akcesoria

 

Podobnie jak ubrania, nasze ciało i włosy, peruka również wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by wyglądała dobrze. Ogólne zasady pielęgnacji peruki są następujące: po zdjęciu, perukę należy trzymać na stojaku lub główce w celu zapobiegania odkształceniom. Perukę należy czesać jak najrzadziej, najlepiej przyczesywać ja palcami. By peruka służyła jak najdłużej, powinno się unikać stylizacji gorącymi urządzeniami, używać do pielęgnacji specjalistycznych kosmetyków oraz prać perukę minimum dwa raz w miesiącu.

 

Pielęgnacja peruki naturalnej

Perukę z włosów naturalnych można dowolnie stylizować za pomocą lokówki, prostownicy, suszarki. Nie należy jednak przekraczać temperatury 160 stopni. Można również stosować na nich kosmetyki – lakier, puder czy żel do włosów.

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest jej mycie. Im częściej nosimy perukę tym, częściej musimy ją myć. Przed praniem peruki, należy ją dokładnie rozczesać, używając grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Najpierw czeszemy końce, później włosy u nasady – podczas czesania peruka musi znajdować się na stojaku lub główce.

Mycie zaczynamy od całkowitego zmoczenia peruki w letniej wodzie. Zaczynamy od czepka, następnie przechodzimy do końcówek i w ten sam sposób aplikujemy szampon – najpierw czepek, później włosy i końce. Zaleca się stosowanie szamponu dedykowanego do peruk lub głęboko nawilżającego. Szczególną uwagę należy, poświęć czepkowi, który ma kontakt ze skórą. To właśnie on wymaga najdokładniejszego oczyszczenia. Następnie osuszamy perukę – używając ręcznika, kładziemy na nim perukę, a następnie drugą jego częścią ugniatamy mokre włosy. Nie wolno pocierać włosów ręcznikiem.

Po każdym myciu należy stosować odżywkę, a raz w miesiącu maskę. Kosmetyki nakładamy jedynie na włosy, nie na czepek i wiązanie, ponieważ może to doprowadzić do jej rozwiązania. Po spłukaniu, odżywki odsączamy perukę ręcznikiem, rozczesujemy i rozwieszamy do wyschnięcia na stojaku, w temperaturze pokojowej.

Pielęgnacja peruki syntetycznej

Peruki wykonane z włosów syntetycznych są bardzo wrażliwe na ciepło. Najlepiej układać je palcami, a do utrwalenia stylizacji stosować lakier do peruk.

W celu umycia peruki należy nalać do umywalki lub miski ok. 2 litry wody, dodać szampon do włosów syntetycznych. Perukę powoli zanurzamy w wodzie z szamponem, włosy należy delikatnie ugniatać lub przesuwać ręką od czepka po końce.

Po wypraniu peruki wymieniamy wodę na czystą i dokładnie płuczemy perukę. Po pierwszym płukaniu wymieniamy wodę, dodajemy do niej balsam do peruk syntetycznych, następnie ponownie płuczemy perukę. Nie wolno pocierać włosów ręcznikiem, zamiast tego lekko ugniatamy włosy i rozwieszamy perukę na stojaku, do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

 

Pielęgnacja peruki mieszanej

Pielęgnacja tego typu peruki jest taka sama jak pielęgnacja peruki syntetycznej.

Odpowiednia pielęgnacja zapewni Twojej peruce piękny wygląd i sprawi, że zawsze będzie gotowa do założenia.

Jak prawidłowo założyć perukę

 

Założenie peruki jest bardzo proste – większość peruk naturalnych i syntetycznych jest regulowana. Przed jej założeniem, należy przy pomocy pasków do regulacji dostosować obwód czepka do głowy. Perukę zakładamy, przykładając ją do czoła i pociągając mocno z tyłu, tak by tylna cześć peruki zachodziła na potylice. Głowa musi wypełnić cały czepek. Perukę możemy dodatkowo podpiąć wsuwkami lub spinkami. Dobre dopasowanie gwarantuje, że peruka się nie poruszy nawet przy intensywnej aktywności.

 

Jak założyć perukę na długie włosy?

Posiadaczki, długich lub gęstych włosów, muszą przed założeniem peruki związać lub najlepiej zapleść w warkocz swoje naturalne włosy. By peruka dobrze układała się na głowie, należy równomiernie rozłożyć włosy tak, by nie powstały nierówności. W tym przypadku również można skorzystać ze wspomnianego wyżej czepka do peruk. Po ułożeniu włosów zakładamy perukę zgodnie z zadami podanymi wyżej.

 

Jak założyć perukę front lace?

Zakładanie peruki typu front lace wymaga trochę więcej czasu, ale również nie jest to skomplikowana czynność. Do jej założenia potrzebujmy kleju lub specjalnych taśm do peruk. Perukę zakładamy na naturalne włosy, które uprzednio zostały ściśle wiązane – podobnie jak w przypadku peruki z czepkiem. Następnie docinamy przednią siateczkę i używamy kleju lub taśm w celu idealnego dopasowania brzegu peruki do skóry głowy.

 

Tupet

Doskonałą alternatywą dla peruki jest tupet. Jeśli Twoje włosy są jedynie lekko przerzedzone na czubku głowy, lub chcesz je zagęścić, zdecyduj się właśnie na to rozwiązanie. Tupet jest mniejszy i lżejszy od peruki, jednak świetnie maskuje drobne niedoskonałości fryzury.

Wiesz już jak zakładać perukę, czym się różnią rodzaje peruk oraz jak o nie dbać. Oczywiście najważniejsze jest mierznie i dopasowanie odpowiedniego wzoru, fasonu i koloru do siebie i swojego typu urody. Jeśli chcesz wypróbować peruki na swojej głowie, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu Cameron Hair.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Polecane
Półperuka Naomi 60cmPółperuka Naomi 60cm
99,00 zł122,00 zł
Półperuka - włosy kręconePółperuka - włosy kręcone
98,00 zł
Tupet Clip In włosy naturalne #1bTupet Clip In włosy naturalne #1b
289,00 zł
Peruka Front LacePeruka Front Lace
2 999,00 zł
pixel