Jak sprawdzić porowatość włosów? Poznaj swoje włosy z bliska

2020-11-30
Jak sprawdzić porowatość włosów? Poznaj swoje włosy z bliska

Właściwa pielęgnacja to sekret pięknych i zadbanych włosów. Skąd mamy wiedzieć, co jest „właściwe” dla naszych włosów? Jakie kosmetyki stosować? Czy istnieje sposób doboru właściwych preparatów? Kluczem do właściwej pielęgnacji jest poznanie rodzaju porowatości włosów. Co to jest porowatość i jak sprawdzić porowatość włosów? Ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości związane z tym tajemniczym terminem.

Porowatość włosów – co to jest i jak ją rozpoznać?

Stosujesz maski, odżywki, olejki jednak nie widzisz efektów? Twoje włosy nadal sprawiają problemy, a w łazience piętrzą się stosy kosmetyków do włosów, które mimo opisów nie działają? Czy jest jakiś sposób, by raz na zawszenie przestać popełniać błędy w wyborze szamponu lub odżywki? Jak właściwie dobrać pielęgnacje? Rozwiązaniem jest rozpoznanie porowatości kosmyków!

Co to jest porowatość?

Porowatość to stopień odchylenia łusek keratynowych na powierzchni włosa. Jeśli powiększymy włos pod mikroskopem, zobaczymy, że jest on zbudowany z małych łusek, ułożonych dookoła łodygi włosa. Łuski mogą ściśle przylegać do łodygi, lekko się odchylać lub być mocno otwarte. Stopień odchylenia łuski określa porowatość włosa – im bardziej łuski są odchylone, tym wyższa jest porowatość. Co się z tym wiąże? Niestety, świadczy to o stopniu zniszczenia włosa.

 Wyróżniamy trzy rodzaje porowatości włosów:

  • niska porowatość – łuski doskonale przylegają do łodygi,
  • średnia porowatość – łuski są nieco odchylone na zewnątrz,
  • wysoka porowatość – łuski są maksymalnie otwarte.

Co ciekawe, włosy mogą mieć inną porowatość na różnej długości, np.: bliżej skóry głowy może być ona niższa. Wysoka porowatość włosów jest typowa dla końcówek, które są najbardziej narażone na rozdwajanie i szybką utratę nawilżenia.

Porowatość włosów możemy określić na podstawie obserwacji własnych kosmyków lub przeprowadzając odpowiednie testy. Włosy o różnej porowatości wymagają innej pielęgnacji, innych kosmetyków, by były zdrowe i zadbane.

Jak rozpoznać porowatość włosów?

Jak ocenić porowatość włosów samemu? Stan włosów możemy samodzielnie określić poprzez wykonanie prostego testu, np.: test wody. Jak go wykonać?

Do przeprowadzenia testu potrzebujemy jedynie szklanki wody i kilku swoich włosów. Włos o długości ok. 2 cm należy umieścić w szklance z letnią wodą. Po upływie 5 do 10 minut należy sprawdzić, gdzie znajduje się włos. Jeżeli włos będzie utrzymywał się przez dłuższy czas na powierzchni wody, oznacza to, że włosy są niskoporowate. Częściowo zanurzony – włosy średnioporowate, natomiast włos, który opadł na dno, jest wysokoporowaty.

Wciąż zastanawiasz się, jak sprawdzić porowatość włosów? Możemy wykonać test, który z łatwością znajdziemy w internecie lub sprawdzić, jak włosy reagują na olej kokosowy – im bardziej się puszą, tym większa jest porowatość.

Test na porowatość włosów

Innym prostym sposobem na sprawdzenie, jaka jest porowatość Twoich włosów to wykonanie testu. Rozwiąż nasz test na porowatość włosów!

NISKA POROWATOŚĆ

Włosy niskoporowate charakteryzują się gładką powierzchnią, są zwykle grube, mocne i zdrowe, ale też niestety sztywne i ciężkie. Układają się w gładkie pasma, są odporne na przesuszenie i uszkodzenia mechaniczne. Włosy niskiej porowatości bywają ciężkie i oklapnięte, zwłaszcza gdy stosujemy nieodpowiednią pielęgnację.

Włosy niskoporowate są włosami zdrowymi, dlatego nie wymagają dużej pielęgnacji – ważne, by im nie zaszkodzić, np. poprzez intensywne rozjaśnianie. Podstawa pielęgnacji włosów tego typu to ich oczyszczanie i delikatne odżywianie. Włosów nie należy przeciążać, by nie były oklapnięte – najlepiej stosować lekkie odżywki ziołowe.

ŚREDNIA POROWATOŚĆ WŁOSÓW

Włosy średnioporowate są najczęściej występującym typem włosów i określane są jako „włosy normalne”. Charakteryzują się lekkim odchyleniem łuski od nasady. Włosy tego typu często się przesuszają, są wrażliwe na wilgoć i temperaturę, dlatego w efekcie często się puszą i elektryzują. Mają tendencję do wzmożonego wypadania w okresach zmiany pór roku i często rozdwojone oraz przesuszone końce.

W przypadku gdy nie dbamy o włosy średnioporowate, stają się one matowe i sztywne. Włosy średnioporowate powinno się pielęgnować kosmetykami z małą ilością silikonu. Odżywki, kosmetyki powinny w swoim składzie zawierać olej arganowy lub oliwę z oliwek, masło shea czy proteiny jedwabiu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji włosy będą miękkie, puszyste i lśniące.

WYSOKA POROWATOŚĆ WŁOSÓW

Włosy wysokoporowate to niestety zwykle włosy zniszczone, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Są one delikatne i wrażliwe na wiele czynników. Wyjątkiem są włosy kręcone, których struktura jest naturalnie wysokoporowata.

Łuski keratynowe włosów tego typu są bardzo odchylone od łodygi. Włosy są nie tylko zniszczone, ale bardzo podatne na wysuszenie, a do środka z łatwością dostają się toksyny. Otwarte łuski nie chronią wewnętrznej struktury włosa i jest on narażony na nowe uszkodzenia.

Włosy wysokoporawate są zwykle kruche, łamliwe, chropowate w dotyku i matowe, końce są rozdwojone a cebulki słabe. Włosy się wykruszają, może nawet dojść do zatrzymania ich wzrostu. Gdy są rozjaśnione, bywają popalone i sztywne. Włosy wysokoporowate to najczęściej skutek częstych zabiegów fryzjerskich, takich jak: farbowanie, rozjaśnianie czy prostowanie.

Taki typ włosów to też czasami wynik natury. Pielęgnacja tego typu włosów powinna się opierać na nawilżeniu. Należy stosować maski, odżywki i olejki, a także serum – najlepiej bez silikonów. Kosmetyki powinny zawierać oleje, np.: lniany, winogronowy, słonecznikowy, sezamowy oraz aloes, glicerynę bądź miód. W celu poprawienia kondycji włosów zaleca się zrezygnowanie z rozjaśnienia, prostowania oraz unikania suszenia włosów suszarką.

Porowatość włosów nie jest cechą stałą, za ich kondycję odpowiada głównie zła pielęgnacja, nieprawidłowo dobrane kosmetyki, zbyt mocne rozjaśnianie, farbowanie czy intensywna stylizacja termiczna.

Fryzury idealne dla Ciebie

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego dana fryzura lub cięcie wygląda wspaniale na włosach przyjaciółki, natomiast Twoje włosy pomimo takiej samej stylizacji wyglądają zupełnie inaczej? Właśnie za to odpowiedzialna jest porowatość – włosy o różnej teksturze wymagają różnej stylizacji, pielęgnacji, a nawet cięć.

Fryzury idealne – włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate są zwykle sztywne i kruche. Wymagają ciągłego nawilżenia i ochrony. W celu regeneracji należy unikać prostownicy, lokówki oraz intensywnej stylizacji – zwłaszcza rozjaśniania. Skup się na pielęgnacji włosów – czesz je delikatnie szczotką z naturalnego włosia.

Postaw na lekkie fryzury, które nie wymagają dużej ilości lakieru oraz pianki. Idealne będą luźne warkocze, delikatne koczki i kucyki, które nie będą wiązane zbyt ciasno. Pamiętaj, by chronić końce, zwłaszcza zimą – ta pora roku to czas na upinanie włosów do góry, aby nie pocierały bezpośrednio o materiał szala, kurtki lub czapki.

Jeśli twoje włosy są mocno wykruszone i przerzedzone zwłaszcza na końcach, możesz je zagęścić za pomocą dopinanych włosów Clip In – wybierz jednak bezszwowe, lekkie dopinki, które nie obciążą włosów. Bezszwowe dopinki Clip In pomogą ukryć zniszczone końce oraz zagęścić włosy. Jeśli masz wysokoporowate włosy, a marzysz o jasnych końcówkach w odcieniach blondu, nie rozjaśniaj swoich pasm – postaw na dopinki! Wystarczy, że dopniesz pasma o ton lub dwa jaśniejsze od swoich włosów, a otrzymasz efekt ombre, bez potrzeby chemicznej ingerencji w swoje włosy.

Pielęgnacja na medal – włosy średnioporowate

Średnioporowate włosy, podobnie jak w przypadku włosów o wysokiej porowatości, wymagają nawilżenia oraz odżywienia. Należy uważać, by nie zaszkodzić im nadmierną stylizacją. W przypadku włosów tego tupu świetnie sprawdzi się long bob (prosty lub lekko falowany), koczek messy bun, warkocz lub kucyk. Unikaj tapirowania, mocnego zaciskania włosów oraz wysokiej temperatury podczas stylizacji. Staraj się nie „szarpać” i nie pocierać włosów materiałami.

Włosy średnioporowate bywają cienkie, a w celu ich zagęszczania możemy stosować doczepiane kucyki, najlepiej z włosów naturalnych, które nie obciążą cebulek oraz dopinki Clip In. W przypadku tego typu włosów powinny zostać zastosowane włosy bezszwowe, dopinki, lekkie kucyki oplatane lub koczki na gumce.

Praktyczna stylizacja – włosy niskoporowate 

Włosy niskoporowate są zwykle gładkie, grube i niestety ciężkie w stylizacji, ponieważ szybko powracają one do pierwotnego stanu. Włosy tego typu z powodzeniem możemy wiązać w wysokie końskie ogony, warkocze francuskie lub holenderskie i inne mocno zaciśnięte plecionki. 

Posiadaczki tego typu włosów mogą pozwolić sobie na wyraźne cięcie, klasyczny bob lub na gęstą grzywkę. Idealna będzie długość do ramion lub łopatek. W przypadku tego typu włosów należy skupić się na dodaniu im lekkości i objętości, ponieważ bywają oklapnięte. Włosy doskonale prezentują się wyprostowane, z wyrównanymi końcami. Ten typ włosów również można przedłużyć za pomocą tradycyjnych dopinek. Doskonale sprawdzą się także kucyki na klamrze.

Piękne włosy to zdrowe włosy. Poznanie ich struktury, rodzaju kosmyków to podstawa właściwej pielęgnacji. Warto skupić się na potrzebach swoich włosów. Teraz już wiesz, jak sprawdzić porowatość włosów! Nadszedł czas na to, aby postarać się poznać je z bliska i wprowadzić prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne. Z pewnością odwdzięczą Ci się zdrowym wyglądem i blaskiem!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Polecane
Włosy Clip In 53cm 3 taśmyWłosy Clip In 53cm 3 taśmy
229,00 zł
WarkoczWarkocz
69,00 zł
Kok na gumce #613Kok na gumce #613
49,00 zł59,00 zł
pixel