Jak dobrać fryzury do kształtu twarzy – kompleksowy poradnik

2021-11-05
Jak dobrać fryzury do kształtu twarzy – kompleksowy poradnik

Kształt twarzy a fryzura, czyli o co w tym chodzi?

Każda z nas jest inna, to oczywiste. Co za tym idzie, nie wszystko pasuje wszystkim. Twoja przyjaciółka wygląda świetnie w nowej fryzurze, robisz taką samą, ale efekt jest odwrotny do zamierzonego? Prawdopodobnie macie całkiem różne kształty twarzy. O co z nim chodzi i dlaczego jego określenie jest tak ważne? Wyróżniamy kilka podstawowych kształtów twarzy: kwadratowy, trójkątny i owalny. Każdy ma charakterystyczne cechy, a do różnych typów pasują różne uczesania, długości włosów i cięcia. Określenie kształtu twarzy może być bardzo pomocne przy wyborze uczesania, a zwłaszcza cięcia. Poznanie swojego kształtu twarzy bardzo ułatwi Ci także podjęcie decyzji o obcięciu lub przedłużeniu włosów.

W internecie z łatwością znajdziesz rysunki przedstawiające podstawowe kształty twarzy. Jak znaleźć ten pasujący do Ciebie? Zmyj makijaż, zwiąż włosy i stan przed lustrem. Zwróć uwagę na linię włosów, czoło, skronie, kształt policzków i brody. Przyjrzyj się swojej twarzy, jest krótka czy podłużna? Porównaj ją z obrazkami znalezionymi w sieci.

Kształt twarzy możesz też określić poprzez jej zmierzenie! Zacznij od czoła, wykonaj pomiar jego szerokości tuż nad brwiami, między linią włosów. Następnie zmierz szerokość twarzy na wysokości kości policzkowych i oceń szerokość szczęki w jej najszerszym miejscu. Ostatnim krokiem jest zmierzanie długości twarzy, przyłóż metr od linii włosów do podbródka i gotowe.

Jeżeli szerokość twarzy jest znacznie mniejsza niż długość, a do tego twarz jest w miarę tak samo szeroka w różnych miejscach, masz twarz podłużną. Jeżeli w Twoim przypadku twarz jest najszersza w obrębie czoła, a następnie zwęża się ku dołowi, oznacza to, że jej kształt to trójkąt. Gdy szerokość twarzy jest mniejsza niż długość, bądź równa, masz twarz kwadratową. Z kolei przy okrągłej twarzy, szerokość i długość także są niemal identyczne, ale dodatkowo nie widać żadnych wyraźnych kątów na linii stworzonej przez jej kształt.

Kształt twarzy a fryzura. Kobieta sprawdza swój kształt twarzy w lustrze.

Dobór fryzury do kształtu twarzy bez tajemnic!

Każdy kształt twarzy ma swoje charakterystyczne cechy, do każdego pasują różne cięcia i fryzury. Jakie fryzury pasują do danego kształtu twarzy? Określiłaś już kształt swojej twarzy, jednak nadal nie wiesz, jakie uczesania będą ci pasować? Oto nasze wskazówki, jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy.

Twarz okrągła

Twarz okrągła jest prawie tak samo szeroka jak długa, policzki są pełne, a podbródek zaokrąglony. Buzia nie ma wyraźnie zarysowanych kości policzkowych. Szczęka także nie jest mocno zarysowana. Jeśli widzisz u siebie te cechy, jesteś posiadaczką twarzy okrągłej. Jakie fryzury pasują do takiego kształtu twarzy?
Twarz okrągła powinna być optycznie wyszczuplona. Podobają Ci się krótkie cięcia? Świetnie sprawdzi się dłuższa asymetryczna grzywka lub wycieniowane włosy tuż przy twarzy, tzw. pazurki. Okrągła twarz wygląda dobrze także we fryzurach średniej długości, zachodzących na policzki. Jesteś posiadaczką okrągłej twarzy? Do Twojego kształtu twarzy pasują również fryzury długie, bez mocnego cieniowania.

Unikaj cięć, które optyczne poszerzą i jeszcze bardziej zaokrąglą Twoją twarz. Będą to gładko zaczesane fryzury odsłaniające skronie.

Fryzura a kształt twarzy. Twarz okrągła.

Twarz kwadratowa

Masz szerokie i niskie czoło? Jego szerokość jest taka sama jak szczęki, której kąty są wyraźnie zaznaczone? Linia włosów ma kształt kwadratu o zaokrąglonych rogach? Jesteś posiadaczką twarzy kwadratowej. Wybieraj fryzury, które przysłonią boki twarzy, sprawdzą się wycieniowane kosmyki zasłaniające kości policzkowe i dolną szczękę. Jeśli lubisz wysokie upięcia, pamiętaj, by wypuścić kilka luźnych pasm tuż przy twarzy. Świetnie będzie Ci we włosach pofalowanych długich oraz półdługich. Unikaj ciężkich, prostych grzywek i cięć do linii brody, zamiast tego postaw na rozwichrzoną postrzępioną grzywkę.

Fryzura a kształt twarzy - kwadrat.

Twarz prostokątna

Charakterystycznymi elementami twarzy pociągłej są wysokie czoło i wydłużona broda. Twarz jest zdecydowanie dłuższa niż szersza. Linia włosów jest kanciasta, podobnie jak podbródek. Jak dobrać fryzurę do pociągłego kształtu twarzy? Jeśli masz pociągłą twarz, wybierz długą grzywkę zasłaniająca czoło. Włosy półdługie i loki optycznie skrócą twarz. Unikaj fryzur, które przysłaniają twarz oraz pasm gładko przylegających do głowy.

Twarz sercowata

Twarz sercowata charakteryzuje się szerokimi kośćmi policzkowymi, które są mocno zaznaczone. Broda z kolei jest spiczasta i wystająca. Czoło jest wąskie i niskie. Twarz jest, jak już pisaliśmy, najszersza w sferze kości policzkowych, a szczęka zwęża się od okolic uszu aż do końca podbródka. Idealne fryzury do kształtu twarzy typu serce to fryzury dodające objętość np. loki, włosy długie i półdługie. Ten kształt twarzy zdecydowanie nie idzie w parze z wysokimi upięciami, powinnaś bowiem unikać całkowitego odsłaniania czoła.

Fryzury do kształtu twarzy - twarz sercowata.

Twarz trójkątna

Twarz trójkątna i twarz w kształcie serca są do siebie bardzo podobne, bywają nawet ze sobą mylone. Twarz trójkątna ma jednak szerokie, prostokątne czoło. U nasady włosów często mogą pojawiać się zakola. Kości policzkowe są wysoko osadzone i stanowią najszerszą część twarzy. Kształt twarzy „trójkąt” a idealna fryzura? Wybieraj postrzępione i wycieniowane fryzury, postaw na włosy średniej długości. Sprawdzą się lekkie fale i klasyczny bob. Pasować będzie także dłuższa grzywka zaczesana na bok twarzy lub luźne pasma po bokach zasłaniające skronie. Tak samo jak w przykładzie opisanym wyżej, powinnaś unikać całkowitego odsłaniania czoła.

Twarz owalna

Twarz owalna często określana jest jako idealna, czoło jest perfekcyjnie osadzone i nie jest ani zbyt wysokie, ani niskie. Policzki są smukłe, z delikatnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi a broda jest lekko zaokrąglona. Twarz owalna jest bardzo proporcjonalna. Do owalnego kształtu twarzy pasują właściwie wszystkie fryzury, od bardzo krótkiego pixie cut, po długie włosy. Posiadaczki owalnej twarzy mogą bez obaw pozwolić sobie tak na wysokie upięcia odsłaniające całą twarz, jak i rozpuszczone długie włosy

Przeczytaj także: Wiosna, lato, jesień, zima... Jak dobrać kolor włosów do typu urody?

Dobór fryzury do kształtu twarzy.

Jak dobrać fryzury do kształtu twarzy? Wykaż się odwagą!

Dobór fryzury do kształtu twarzy jest ważny i pomocny. Jeśli wiemy, co nam pasuje, wyglądamy po prostu lepiej. Fryzura a kształt twarzy – postępowanie wedle schematu pozwoli Ci ukryć mankamenty urody i uwydatni Twoje atuty.

Nie musisz jednak kurczowo trzymać się określonych zasad, podział na kształty twarzy nie jest sztywną regułą. To jedynie sugestia, która ma Ci pomóc, a nie ograniczać! Pamiętaj, że zawsze warto spróbować czegoś nowego, innego, co nie jest polecane do Twojego kształtu twarzy. Każda twarz jest inna i ma indywidualne cechy, które mogą sprawić, że pasować Ci będzie cięcie, o którym nawet byś nie pomyślała.

Jeśli nie jesteś pewna, czy do twarzy będzie Ci w krótkich włosach albo grzywce, pomocne będą treskiperuki oraz dopinane włosy. Dzięki tego typu akcesoriom możesz zobaczyć siebie w całkiem innym wydaniu i eksperymentować z różnego rodzaju fryzurami, aż znajdziesz tą, która najbardziej będzie pasowała do Twojego kształtu twarzy.

Nie jesteś do końca przekonana, czy sugerowane cięcie naprawdę jest dla Ciebie odpowiednie? Wykorzystaj dopinane włosy Clip In! Dzięki nim przekonasz się, czy w długich włosach faktycznie jest Ci do twarzy. Sprawdź też krótką perukę bez utraty ani centymetra. Zobaczysz, czy taka fryzura do Twojego kształtu twarzy to właściwy wybór.

Fryzura a kształt twarzy - rozpuszczone, długie włosy.

Fryzury do kształtu twarzy – zapamiętaj!

Wiesz już jak określić kształt swojej twarzy oraz jakie fryzury do nich pasują. Wybór odpowiedniej fryzury pomoże Ci wydobyć Twoje naturalne piękno, podkreśli Twoje atuty i ukryje drobne mankamenty. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, w czym czujesz się najlepiej, a proponowane fryzury i cięcia traktuj jako radę, a nie nakaz.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
Polecane
Włosy Clip In 53cm 3 taśmyWłosy Clip In 53cm 3 taśmy
229,00 zł
Półperuka Naomi 60cmPółperuka Naomi 60cm
99,00 zł122,00 zł
Grzywka z włosów naturalnych Clip InGrzywka z włosów naturalnych Clip In
82,00 zł99,00 zł
pixel