Jak dbać o włosy zimą? | 2022-01-12 |
Hu! Hu! Ha! Nasza Zima Zła! Zimowa aura zagościła na dobre, szaliki, czapki na przemian zimne i ciepłe powietrze wpływają na nasze włosy. Jak dbać o włosy w zimie? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w pielęgnacji włosów zimą! Pielęgnacja włosów zimąW zimie nie tylko włosy, ale cały organizm jest osłabiony, brakuje witaminy D, ogólne pogorszenie naszej kondycji w okresie jesienno-zimowym to niestety norma. Zima to także ciężki czas dla naszych kosmyków, są narażone na częste zmiany temperatury zimno na zewnątrz, ogrzewanie i klimatyzacja w pomieszczeniach. Do tego szale, ubrania, o które włosy ciągle się pocierają, no i oczywiście zmora nas wszystkich przyklapnięte, przetłuszczające się włosy po zdjęciu czapki czapką. Nie jest łatwo! Dlatego włosom w zimie trzeba, poświęć więcej uwagi i wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Pielęgnacja włosów zimą to przede wszystkim nawilżenie! Używaj szamponów, odżywek i masek, nawilżających, które w swoim składzie mają np. aloes i D-panthenol. Nie zapominaj o końcówkach! To właśnie ta część włosa jest najbardziej narażone na uszkodzenia. Jak temu zapobiec ? Sięgnij po serum do końcówek lub olejek np. makadamia. W zimie zaprzyjaźnij się z olejkami, olejowaniem włosów to sprawdzony sposób na intensywne nawilżenie kosmyków. Długie wieczory sprzyjają pielęgnacji, warto poświęcić ten czas na rytuały upiększające. Bardzo ważna jest ochrona włosów przed zimnem. Nie należy wychodzić na zewnątrz z wilgotnymi włosami, ponieważ ulegną one zamrożeniu i staną się podatne na łamanie, a zamarznięta woda zniszczy ich strukturę.
Mycie i stylizacja włosów w zimiePielęgnacja włosów zimą, nie jest prosta. Głównym problemem jest przetłuszczanie się włosów, zwłaszcza u nasady, niestety czapki skutecznie wzmagają problem nadmiernego wydzielania się łoju, natomiast końce są suche i łamliwe. Rozwiązaniem wydaje się rezygnacja z czapki. Nie ! Niska temperatura, śnieg mogą dużo bardziej zakadzić twoim włosom, a także zdrowiu, dlatego nie rezygnuj z czapki. Mycie Chcesz zachować optymalne nawilżenie włosów w zimie? Sięgnij po szampon do włosów delikatnych lub przetłuszczających się, a odżywki i maski o lekkiej lekką konsystencję. Zawsze powinny być przeznaczone do spłukiwania. Maska odżywi cebulki, domknie łuski włosów i nawilży skórę głowy. Możesz zastosować trik naprzemiennie myć włosy szamponem i odżywką np. w poniedziałek szampon wtorek odzywka i tak na przemian. Doskonałym rozwiązaniem na zimowe kłopoty włosów i skóry głowy jest mycie włosów metoda OMO lub OM. To technika mycia włosów polegające na myciu włosów OMO, czyli odżywka, następnie mycie szamponem i znowu odżywka lub najpierw odżywka później szampon. Włosy myte tym sposobem są nawilżone i mniej się przetłuszczają. Panuje powszechne przekonanie, że częste mycie włosów powoduje ich przetłuszczanie, nic bardziej mylnego! Zimą myj włosy tak często, jak tego wymagają, oczyszczenie skóry głowy i włosów jest bardzo ważne, smog, zanieczyszczenia, mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze kosmyki.
Odżywiania Jaką odzywkę i maskę wybrać zimą? Wiesz już, ze w zimie, najlepsze są kosmetyki nawilżające, sięgnij po odzywki bogate w emolienty. Co to takiego? To preparaty, które tworzą warstwę ochronną na włosach. Mają za zadanie zabezpieczać kosmyki przed utratą cennych składników oraz przed wnikaniem tych szkodliwych. Emolienty to głównie substancje tłuszczowe, które oprócz tego, że tworzą tarczę ochronną na włosach, to dodatkowo zmiękczają je i zapobiegają uszkodzeniom. Jeśli włosom brakuje emolientów, stają się sianowate, suche i szorstkie w dotyku. Pamiętaj jednak, że nadmiar składników z grupy E również nie jest korzystny – powoduje przetłuszczanie, a fryzura jest oklapnięta. Do emolientów, należą np. oleje roślinne, kwasy tłuszczowe, masło kakaowe. Zrezygnuj z protein, czyli odżywek np. odzywek mlecznych.
Suszenie włosów Nigdy nie wychodź z domu z mokrymi włosami, szczególnie zimą, to bardzo ryzykowne i niebezpieczne. Po pierwsze dlatego, że możesz się przeziębić, a nawet poważnie rozchorować po drugie, mokre włosy na dużym mrozie mogą zamarznąć, co może spowodować, że będą łamliwe, a ich struktura zostanie zniszczona. Włosów, nie da się zregenerować, niestety zniszczoną część trzeba będzie obciąć. Jeśli tylko to możliwe susz włosy naturalnie. Suszenie bez użycia suszarki jest idealnym rozwiązaniem, jednak nie zawsze jest na to czas. susz włosy chłodnym nawiewem, najlepiej suszarką z jonizacją. Jonizacja domyka łuski włosa i zapobiega puszeniu i elektryzowaniu się włosów. Raz na jakiś czas zastosuj suchy szampon, który ma działanie nie tylko odświeżające włosy, ale i ogranicza puszenie się włosów i odkształcaniu się fryzury, po zdjęciu czapki. Pozwoli Ci to przedłużyć świeżość włosów i nie będą oklapnięte. Czesanie Czym czesać włosy w zimie? Zimą włosy się elektryzują, elektryzowanie jest efektem pocierania i kontaktu ze sztywnym tworzywem np. plastikowe grzebienie, akcesoria do włosów. Dlatego w zimie najlepiej czesać włosy drewnianą szczotką z naturalnych włosiem lub szczotkami z wysokiej jakości tworzywa, które nie elektryzuje włosów. Unikaj plastikowych spinek, sztucznych materiałów i tkanin. Twoje włosy są splątane po zdjęciu czapki? Zmień czapkę na luźniejszą, wykonana z naturalnych włókien. W zimie staraj się wiązać i upinać włosy, będą mniej narażone na uszkodzenia, elektryzowanie się, włosy będziesz mogła rzadziej czesać, a ciągłe poprawki fryzury nie będą konieczne. |