Jak dbać o kręcone włosy? Kilka sposobów na piękną fryzurę

2020-09-14
Jak dbać o kręcone włosy? Kilka sposobów na piękną fryzurę

Kręcone włosy – od czego zacząć?

 

Włosy kręcone można rozpoznać na pierwszy rzut oka, wyróżniamy kilka rodzajów skrętu: fale, loki i spirale.

 

Fale to dość subtelny skręt, loki mają nieco większą objętość i zazwyczaj mają grubszą i bardziej gęstą teksturę niż fale. Z kolei spirale są ciasno zwinięte, przypominają sprężynki bywają szorstkie w dotyku.

 

Dlaczego włosy się kręcą?

 

Podstawowe pytanie brzmi: dlaczego niektórzy mają włosy kręcone, a niektórzy proste? Podobnie jak za większość naszych cech fizycznych, tak samo za rodzaj naszych włosów odpowiedziane są geny, dokładnie gen trichohialina – wpływa on na kształt cebulki.

 

Cebulki włosów prostych pod mikroskopem mają kształt owalny, a kręcone – eliptyczny. Im bardziej nieregularny kształt ma cebulka, tym bardziej włosy się kręcą.

 

Kręcone włosy – charakterystyka

 

Włosy kręcone są włosami wysokoporowatymi, co oznacza, że łuski włosa, czyli to czym jest otoczony włos, są bardzo mocno odchylone od kory włosa, czyli części wewnętrznej. Niestety sprawia to, że włosy kręcone często się elektryzują, puszą, szybko chłoną wodę oraz kosmetyki i olejki.

 

Wysokoporowate włosy to często włosy zniszczone. Włosy kręcone są jednak naturalnie tak skonstruowane, nie oznacza to wcale, że są zaniedbane. Budowa włosów kręconych wymaga od ich posiadaczek odpowiedniej pielęgnacji oraz stosowania odpowiednich kosmetyków skierowanych typowo do włosów kręconych.

 

Pielęgnacja włosów kręconych

 

O kręcone włosy należy dbać, ponieważ dzięki stosowaniu odpowiednich środków są one mniej podatne na zniszczenia. Loki „lubią” być nawilżane, olejowanie. Kręconym włosom szkodzi zwłaszcza wysoka temperatura suszenia, im bardziej mocny jest skręt włosów tym bardziej są podane na uszkodzenia.

 

Odpowiednia pielęgnacja ma bardzo duże znacznie, ponieważ włosy zaniedbane, zniszczone, zwłaszcza przesuszone prezentują się zwykle nie najlepiej, puszą się i plączą, trudniej jest je układać, stylizować. W efekcie kręcone włosy nie są naszą ozdobą, lecz problemem. Właściwa pielęgnacja to klucz do pięknych loków.

 

Jak dbać o kręcone włosy?

 

Fale, loczki, spirale nie są łatwe w opanowaniu, często sprawiają dużo kłopotów posiadaczkom. Pielęgnacja włosów kręconych sprowadza się do kilku zasad, które niestety często są łamane. Zwykle dzieje się to nieświadomie i wynika z braku wiedzy. Niepoprawna pielęgnacja kręconych włosów skutkuje tym, że fryzura źle się układa, a włosy wyglądają na „sianowate”. Umiejętnie dobrane pielęgnacja sprawi, że włosy odwdzięczą się, a Ty staniesz się posiadaczką spektakularnej, pełnej życia modnej fryzury.

Pierwsza zasada dotycząca zdrowia i urody to po pierwsze nie szkodzić. Włosy kręcone nie powinny być zbyt mocno rozjaśniane. Ze względu na ich budowę rozjaśniacz szybko je uszkadza. Włosy stają szorstkie i matowe nie wyglądają ani zdrowo, ani dobrze.

 Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że kręcone włosy nie najlepiej się prezentują i źle się układają jest wysoka temperatura. Loki powinny być suszone chłodnym powietrzem. Kolejnym błędem podczas suszenia jest zbyt mocne ugniatanie włosów, nie uzyskamy przez to lepszego skrętu, tylko zniszczymy włosy, lepiej zastosować suszarek z dyfuzorem oraz funkcją jonizacji.

Ważne jest także rozczesywanie kręconych włosów. Jeśli nasz skręt jest mocny najlepiej jest rozczesać włosy tylko na mokro, unikniemy dzięki temu łamania i wyrywania kosmyków. Możemy także rozczesywać włosy, gdy jest na nie nałożona odżywka lub zaraz po jej zmyciu. W przypadku, gdy nasze włosy są falowane, możemy je czesać na sucho lub gdy są lekko wilgotne.


 Włosy kręcone pielęgnacja

 Pielęgnacja włosów kręconych opiera się w dużej mierze na utrzymywaniu nawilżenia, zaleca się stosowanie szamponów nawilżających lub skierowanych do kręconych włosów. Po każdym myciu należy używać odżywkę, raz lub dwa razy w tygodniu maskę. Do kręconych włosów warto zastosować odżywki bez spłukiwania. 

Nakładanie na włosy olejków także zmniejsza problem przesuszenia, poprawia jakość włosa, podkreśla skręt. Olejki możemy nakładać na włosy na całą długość lub na same końcówki po wysuszeniu włosów. Unikniemy wówczas puszenia i elektryzowania się kosmyków.

 Na kondycje kręconych włosów duży wpływ ma ich cięcie, wbrew pozorom wymagają one odpowiedniego strzyżenia. Najlepiej zastosować warstwowe cięcie, które wzmaga skręt, sprawia, że zaczyna się on od nasady, a całość fryzury zyskuje objętość. Nie wolno jednak zbyt mocno cieniować kręconych włosów do litery V, ponieważ wówczas włosy będą sprawiać wrażenie bardzo cienkich.

loki 

Fryzury do kręconych włosów

 Burza loków, gęste fale dodają uroku każdej kobiecie. Jeśli nasze włosy nie są naturalnie kręte, istnieją sposoby, by szybko pokręcić włosy. Oczywiście najpopularniejszym sposobem jest kręcenie włosów za pomocą lokówki lub prostownicy. Istnieją jednak metody na uzyskanie loków bez tego typu urządzeń. Oto kilka przykładów fryzur z kręconych włosów.

 


Romantyczne fale

loki 

Fale na włosach można z łatwością wykonać za pomocą lokówki o dużej średnicy lub termoloków. Możemy także po umyciu spiąć włosy w luźny kok na czubku głowy, gdy po kilku godzinach go rozpuścimy uzyskamy delikatne fale, które wystarczy utrwalić lakierem.

Możemy skorzystać z treski flip in, której włos jest delikatnie pofalowany. Treska zagęści, przedłuży nasze włosy, wzmocni efekt pofalowania.

 

Duże loki

 loki

Duże loki można wykonać przy pomocy lokówki o dużej średnicy lub termoloków. Przed przystąpieniem do kręcenia zwilż włosy, wetrzyj w nie piankę – wówczas loki będą trwalsze.

 

Drobne loki

Afro, drobne figlarne loczki to wygodna i praktyczna fryzura. Osoby o prostych włosach mogą ją uzyskać, używając lokówki o małej średnicy lub zaplatając wilgotne włosy w cienkie warkoczyki, które należy rozpuścisz rano lub po kilku godzinach.

Zakręcone ślimaczki 

Wilgotne włosy dzielimy na kilka pasm, każde pasmo zwijamy w ślimaczka, im więcej ślimaczków tym drobniejsze loki. Najlepiej wykonać koczki wieczorem i iść spać. Rano wystarczy rozpuścić włosy i gotowe. W celu utrwalenia skrętu włosy nalży spryskać lakierem lub nałożyć piankę. 

Włosy proste u nasady i kręcone końce

Posiadaczki prostych włosów mogą szybko wyczarować tę elegancką fryzurę. Włosy należy zwilżyć, kosmyki nawijamy na papiloty, luźno i nie do samej nasady. Papiloty możemy pozostawić na całą noc lub kilka godzin. Po rozpuszczeniu fryzurę utrwalamy lakierem.

 Beach waves

 By otrzymać delikatne fale, w przypadku włosów naturalnie falowanych lub podatnych na kręcenie, wystarczy zastosować spray z solą morską. Jeśli nasze włosy są proste należy wieczorem po umyciu zapleść wilgotne włosy w warkocz, rano po rozpuszczeniu możemy cieszyć się falami, które wystarczy utrwalić lakierem lub pianką.

 Kolorowe loki 

Ombre z loków, to trend , który od dawna cieszy się duża polarnością. W celu uzyskania gęstych loków z rozjaśnionymi końcami lub kolorowymi pasmami, możesz skorzystać z dopinanych loków Clip In. Posiadaczki naturalnie kręconych włosów mogą od razu wpinać pasma jaśniejszych lub kolorowych dopinek Clip In między swoje włosy. Osoby o prostych włosach muszą wcześniej pokręcić swoje kosmyki, następnie wpiąć dopinki.

 Mokra włoszka

Jest to idealna fryzura dla osób, które mają falowane włosy. W celu wykonania fryzury musimy umyć włosy szamponem do włosów kręconych, następnie nałożyć odżywkę podkreślającą skręt. Na osuszone ręcznikiem włosy należy nałożyć piankę i wgniatać ją w pasma. Włosy należy pozostawić do wyschnięcia i gotowe.

 

Luźne upięcie

lokiloki

 

Loki idealnie nadają się do luźnych upięć. Wystarczy, że z włosów z przodu spleciesz dwa cienkie warkocze i zepniesz je z tyłu wsuwkami lub górną część włosów upniesz na czubku głowy. Możesz także upiąć luźny kok, a cienkie, luźne pasma postawić rozpuszczone.

Burza loków


W przypadku, gdy nasze włosy są cienkie lub krótkie, idealnym rozwiązaniem są naturalne dopinane włosy Clip In. Dopinki z naturalnych włosów są podatne na kręcenie – za pomocą lokówki otrzymany skręt jest trwały i elastyczny. Dopinki skutecznie zagęszczą włosy i je przedłużą, loki będą bujne, sprężyste i trwałe.

Osoby którym marzą się długie, kręcone włosy mogą skorzystać z kręconych włosów Clip in. Jest to idealne rozwiązanie dla osób o naturalnie kręconych, lecz krótkich włosach. Dzięki dopinkom szybko zagęszczą i przedłużą swoje włosy, tworząc wymarzoną fryzurę.

Kręcone włosy – pielęgnacja to podstawa

Piękne, lśniące loki to ozdoba i powód do dumy, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów kręconych. Warto poświęcić więcej czasu lokom oraz stosować właściwe preparaty, dedykowane włosom kręconym. Twoja fryzura będzie wówczas imponująca,  włosy zdrowe, a stylizacja nie będzie sprawiała problemu. Im więcej wiesz o swoich włosach, tym więcej dobrego możesz dla nich zrobić.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel