Jak często myć włosy? Pielęgnacyjne fakty i mity

2021-07-27

Wiele osób zastanawia się, jak często myć włosy, aby zawsze były lśniące oraz świeże i jednocześnie nie straciły swojej kondycji. Istnieje wile mitów i legend na temat mycia włosów, które obalimy w artykule i przedstawimy fakty, które już na zawsze rozwieją wszelkie wątpliwości.

Świadoma pielęgnacja włosów

Wydawać by się mogło, że nie ma prostszej czynności, niż mycie włosów,  a jednak nie wszystko jest tak oczywiste. Ile razy próbowałaś niczym w grafiku ustalić dzień mycia włosów, tak by fryzura wyglądała idealnie, np. w dniu ważnego spotkania bądź randki? Mycie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych włosów, bardzo ważne jest to, czym myje się włosy, kiedy i w jaki sposób.

Po pierwsze należy określić rodzaj oraz porowatość włosów – dzięki temu będziesz mogła dobrać właściwy szampon, odżywkę maskę oraz sam sposób mycia włosów. Świadoma pielęgnacja jest bardzo ważna. Jeśli nie dobierzesz odpowiedniego szamponu, nieważne jak często będziesz myć włosy, ich stan i tak nie ulegnie poprawie. Wręcz przeciwnie –  nieodpowiednie kosmetyki mogą uszkodzić włosy oraz pogorszyć stan skóry głowy.

Źle dobrane preparaty mogą pozbawić włosy sprężystości, doprowadzić do szybszego przetłuszczania się, osłabić cebulki i spowodować nadmierne wypadanie.

Szampon, odżywka czy maska, powinny być dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb, porowatości włosów oraz rodzaju skóry głowy. Sposób i częstotliwość mycia włosów także należy dobrać indywidualnie i właśnie dlatego nie powinno się stosować jednego modelu dbania o włosy.

Spór między zwolennikami codziennego mycia włosów i mycia co kilka dni trwa od bardzo dawna. Racja jest gdzieś pośrodku, jednak krąży wiele mitów i błędnych rad na temat mycia włosów. Poznaj fakty i sama odpowiedz na pytanie, jak często myć włosy.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić porowatość włosów? Poznaj swoje włosy z bliska

Jak często myć włosy – fakty i mity 

W wielu miejscach można natknąć się na twierdzenia, które przekonują nas do tego, aby nie myć włosów  codziennie, bo będą się częściej przetłuszczać. Teza, że częste mycie powoduje przetłuszczanie się włosów, jest bardzo rozpowszechnionym mitem, w który niestety wierzy wiele osób. Jest to jednak całkowita nieprawda – włosy przetłuszczają się z powodu nadmiernej produkcji łoju. Problem może nasilić się lub wzmocnić, jeśli stosujemy nieodpowiednie produkty do pielęgnacji, zbyt ciężkie maski, odżywki. Jeśli Twoje włosy nie mają skłonności do nadmiernego przetłuszczania się, częste mycie tego nie zmieni.

Kolejna legenda również dotyczy częstotliwości mycia głowy – krąży opinia, że częste mycie włosów uszkadza je i odwadnia. To również nie jest prawda! Mycie nie niszy włosów, jednak niewłaściwe mycie – tak. Jeśli podczas mycia będziesz mocno pocierać włosy i szarpać je, wówczas ich stan się pogorszy. Pamiętaj – używaj kosmetyków do pielęgnacji włosów, które będą dostosowane do ich rodzaju i po prostu bądź dla nich delikatna. Nie czesz ani nie szczotkuj włosów zbyt mocno, szczególnie wtedy, gdy są mokre.

Kolejny mit skupia się na odżywkach i maskach. Bardzo często po umyciu włosy wydają się szybko przetłuszczać. Nie jest to jednak wina częstego mycia, lecz źle zastosowanego kosmetyku. Nawet jeśli odżywka, szampon czy maska są dobrze dobrane do rodzaju włosów, jednak są stosowanie nieprawidłowo – mogą po prostu nie działać. Mit głosi, że odżywki, szampony lub maski należy nałożyć na głowę w jak największej ilości. Ma to podobno zapewnić lepsze działanie i szybszą regenerację włosów. Nic bardziej mylnego – kosmetyki należy stosować zgodnie z zaleceniem na opakowaniu. Zbyt duża warstwa kosmetyków może zatkać mieszki włosowe i doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy.

Jak poprawnie powinno się myć włosy?

Wiesz już czego nie robić, jednak jakie są poprawne praktyki dotyczące mycia włosów? Jak często i w jaki sposób należy je pielęgnować?

Istnieje kilka metod mycia włosów. Pierwszym krokiem jest jednak poznanie własnych kosmyków – wypróbuj kilka różnych metod i wybierz tę, po której Twoje włosy wyglądają najlepiej. Jeśli zastanawiasz się, jak często powinno się myć włosy, zadecyduj o tym po dogłębnej obserwacji. Jeśli włosy wymagają częstszego oczyszczenia, możesz je myć  nawet codziennie. 

Prawidłowe mycie włosów to nie tylko wybór odpowiednich kosmetyków. Bardzo ważna jest także sama woda. W przypadku włosów najlepsza jest letnia lub chłodna. Nie myj włosów zimną wodą! Wbrew częstej opinii, nie należy używać ani zimnej, ani gorącej wody. Wysusza ona skórę głowy i wzmaga przetłuszczanie się jej. Pamiętaj, żeby przed myciem dokładnie rozczesać włosy. Dzięki temu kosmyki mniej się plątają w trakcie mycia i lepiej się oczyszczają.

Bardzo ważne jest także nakładanie szamponu – nigdy nie powinno się nakładać kosmetyku bezpośrednio na włosy. Najlepszą praktyką jest roztarcie szamponu w wilgotnych dłoniach lub zmieszanie go z wodą w małej miseczce. Dopiero wtedy produkt powinien zostać nałożony na włosy. Szamponem należy myć jedynie skórę głowy – włosy na długości oczyszczają się dzięki spłukiwaniu po nich spienionego kosmetyku. 

Włosy przyzwyczają się do szamponu? Długotrwałe stosowanie tego samego kosmetyku sprawia, że przestaje działać? To dość popularna opinia. Szampon działa jednak tak samo, zmieniają się za to potrzeby naszych włosów. Właśnie dlatego lepiej co jakiś czas zmieniać szampon lub odżywkę. Jeśli zadowalają Cię efekty, jakie zapewnia używany kosmetyk, nie musisz ich zmieniać – możesz  przez dłuższy czas, a nawet zawsze stosować ten sam szampon.  

Mycie włosów powinno być delikatne. Masuj skórę głowy opuszkami palców, możesz też lekko ugniatać włosy, ale nigdy ich nie szarp. Nie pocieraj włosów i nie drap skóry głowy. Podczas osuszania włosów z nadmiaru wody, obowiązuje ta sama zasada. Trzeba to robić delikatnie, bez pocierania włosów ręcznikiem. Staraj się odcisnąć nadmiar wody w chłonny materiał lub papierowy ręcznik, a następnie pozostaw włosy do wyschnięcia w sposób naturalny.

Istnieje kilka metod mycia włosów – szamponem, szamponem i odżywką, samą odżywką lub OMO, czyli mycie+odżywka+mycie. Sposób mycia włosów, podobnie jak częstotliwość, należy dobrać do rodzaju włosów.

Przeczytaj także: Metoda OMO – dla kogo jest przeznaczona ta metoda mycia włosów i jak wygląda

Co ile myć włosy? 

Co ile dni powinno się myć włosy? Jak często myć głowę? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od skóry głowy, porowatości i stanu włosów. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Włosy powinno się myć tak często, jak tego wymagają. Myj włosy zawsze wtedy, kiedy czujesz, że są już nieświeże. Jeśli Twoje kosmyki lepiej układają się po umyciu i lubisz, gdy są odświeżone – możesz myć je nawet codziennie.

Decyzja, jak często należy myć głowę, zależy tylko do Ciebie i jest uzależniona od rodzaju włosów oraz trybu życia, jaki prowadzisz. 

Jeśli codziennie myjesz głowę, ale nie masz problemu z nadmiernym przetłuszczaniem i zależy Ci jedynie na odświeżeniu fryzury, pamiętaj, aby stosować bardzo łagodne produkty, przeznaczone do codziennej pielęgnacji.

W sytuacji, gdy Twoje włosy bardzo szybko się przetłuszczają, oczyszczaj je codziennie, ale zawsze delikatnym szamponem bez silnych detergentów. Duża zawartość detergentów w szamponach może wypłukiwać naturalną ochronną warstwę lipidową i wysuszać skórę, co wzmaga wydzielanie sebum. Właśnie dlatego produkty do mycia włosów przetłuszczających się musi być delikatny, a zaraz po myciu należy użyć odpowiedniej odżywki. Codzienne mycie włosów nie jest wówczas szkodliwe. 

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch produktów podczas jednego mycia. Co to oznacza? Do pierwszego mycia użyj mocniejszego szamponu przeciwłojotokowego, umyj głowę, a następnie umyj ją powtórnie, tym razem szamponem nawilżającym.

Jak często myć włosy z łupieżem?

W tym przypadku ważniejsze jest to, czym myjemy takie włosy. Łupież to choroba, dlatego należy wybrać odpowiedni szampon leczniczy i stosować go zgodnie z zaleceniami. Podobnie jak w przypadku włosów przetłuszczających się, można stosować dwa szampony. Najpierw umyj  głowę szamponem przeciwłupieżowym, a następnie nawilżającym.  

Jeśli korzystasz z dopinanych włosów, tresek, peruk, pamiętaj, że one również muszą być oczyszczane w prawidłowy sposób. Co ile powinno się myć włosy doczepiane? Dopinane włosy i peruki powinno się myć średnio raz na dwa tygodnie. Jeśli nosisz dopinki codziennie, podobnie jak w przypadku naturalnych włosów, należy kierować się zasadą, by myć włosy, gdy są nieświeże. Treski należy myć zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu.

Codzienne mycie włosów nie jest szkodliwe. Mycie włosów średnio co 2-3 dni, to optymalne działanie, jednak nie jest to obowiązkowa zasada. Pamiętaj, że na włosach osiada kurz, brud i mikroorganizmy – nawet jeśli Twoje włosy nie są tłuste. Niestety nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co ile dni myć włosy. Z rzadkiego mycia też może wynikać wiele nieprzyjemnych problemów, takich jak łupież czy łojotokowe zapalenie skóry głowy, dlatego lepiej nie unikać mycia głowy.

Polecane
pixel