Hennowanie – poznaj sposób na zdrowe i piękne włosy

Masz dość chemicznych farb do włosów? Zastanawiasz się, czy istnieje naturalny sposób koloryzacji? Możliwe, że słyszałaś o hennie, ale zastanawiasz się, czy jest to metoda odpowiednia dla Ciebie? Przeczytaj i poznaj tajniki hennowania włosów!
Henna do włosów – co to jest i kiedy ją stosować?
Właściwości barwiące henny były już znane w czasach starożytnych, stosowały ją kobiety Bliskiego i Dalekiego Wschodu, do koloryzacji włosów, paznokci i zdobienia ciała. Czym właściwie jest henna? To naturalny barwnik pochodzenia roślinnego, w 100% ekologiczny, pozyskiwany z łodyg i liści lawsonii bezbronnej – głównie z młodych, około 5-letnich roślin. Lawsonia to krzew, który występuje w Afryce, Australii i Ameryce Łacińskiej.
Barwnik nosi nazwie lawson, jest czerwono-pomarańczowy i często używany do farbowania włosów czy barwienia skóry, np. w przypadku tymczasowych tatuaży z henny. Aby otrzymać hennę, należy ugotować i sproszkować liście. Naturalna henna ma postać zielonego proszku.
Właściwości henny
Henna w swoim składzie posiada bardzo wiele cennych składników, dlatego hennowanie korzystnie wpływa na włosy. Preparat jest bogaty w magnez, wapń, błonnik, enzymy, miedź, mangan, cynk i żelazo. Ponadto zawiera także bardzo cenne witaminy z grupy B, A i D oraz kwas linolowy i oleinowy.
Najczęstszym zastosowaniem henny jest barwienie włosów, brwi i rzęs. Henna jest bezpieczna dla zdrowia i bardzo rzadko alergizuje. Dodatkowo świetnie odżywia i wzmacnia farbowane włosy. Lawson zawarty w hennie tworzy na powierzchni włosów ochronną warstwę, dzięki czemu są one odporne na działanie promieniowania UVA i UVB.
Kolor po nałożeniu henny na włosy jest trwały, ponieważ barwnik wnika aż do kory włosów, czyli tam, gdzie jest pigment i włókna keratynowe.
Bogactwo witamin i składników mineralnych sprawia, że henna jest stosowana nie tylko w kosmetyce, jako środek upiększający, ale także w medycynie, jako preparat leczniczy.

Hennowanie włosów – dla kogo będzie odpowiednie?
Nie lubisz stosować chemicznych preparatów i strasz się wybierać naturalne, ekologiczne produkty? Hennowanie jest właśnie dla Ciebie! Farbowanie henną jest idealnym rozwiązaniem, jeśli obawiasz się reakcji alergicznej, która może wystąpić w przypadku farb do włosów. Henna na włosy sprawdzi się, kiedy zechcesz jedynie pogłębić swój naturalny odcień włosów, a nie chcesz radykalnie go zmienić. Hennowanie to bardzo dobry pomysł, gdy na twoich ciemnych włosach pojawiły się pierwsze siwe pasma. Farbowanie henną pomoże Ci zamaskować srebrne niteczki, bez sztucznego efektu.
Przeczytaj także: Sposób na siwe włosy? Oto najszybsze rozwiązania!
Jak hennować włosy?
Hennowanie włosów jest z pewnością bardziej skomplikowane i czasochłonne od nakładania drogeryjnych farb. Pamiętaj, że niewłaściwie przeprowadzony proces hennowania może skończyć się niepowodzeniem, którego efekt będzie utrzymywać się na Twoich włosach nawet do kilku tygodni. Niestety koloru po nałożeniu henny na włosy nie można w 100% zaplanować – ostatecznie może on być inny od zamierzonego, dlatego przed nałożeniem mieszanki na całe włosy warto wykonać wcześniej próbę na małym paśmie włosów. W jaki sposób prawidłowo hennować włosy?
Jak przygotować hennę?
Sposób przygotowania mieszanki i proporcje powinny być umieszczone przez producenta na opakowaniu, dlatego postaraj się wykonywać wszystko tak, jak zostało zapisane w instrukcji. Pamiętaj, by wybierać produkty sprawdzonych i renomowanych marek – przed użyciem henny warto sprawdzić opinie i recenzje produktu w Internecie.

Podstawowe zasady hennowania
Na początku wsyp proszek do metalowego lub szklanego naczynia, stopniowo dodawaj do niego płyn (najlepiej wodę destylowaną), ciągle mieszając, do uzyskania odpowiedniej konsystencji pasty, podobnej do gęstej śmietany. Następnie należy zakwasić hennę – to najtrudniejsza cześć, ponieważ od dobrego zakwaszacza zależy odcień henny. Niektóre zakwaszacze mogą wysuszyć włosy. Oto kilka propozycji, czym zakwasić hennę.
- Amla – pomaga uzyskać chłodny, ciemny odcień. Mocno zakwasza, nie wysusza włosów.
- Cytryna – jeden z najpopularniejszych zakwaszaczy, który niestety powoduje przesuszenie kosmyków.
- Kwas cytrynowy – skutecznie zakwasza hennę, jednak wysusza włosy w mniejszym stopniu niż sok z cytryny.
Po przygotowaniu mieszanki odstaw ją na kilka godzin, po czym ponownie ją rozmieszaj, tuż przed nałożeniem na głowę.
Farbowanie włosów henną
Kiedy Twoja mieszanka jest już gotową, pora nałożyć ją na włosy. Farbowanie henną rozpocznij od przygotowania foli i rękawiczek ochronnych. Najlepiej poproś kogoś o pomoc w nałożeniu henny – ułatwi to równomierne nałożenie preparatu. Pokryj henną całą długość włosów.
Kiedy wszystkie kosmyki będą już pokryte henną, zwiń je w kok i owiń folią spożywczą, a następnie ręcznikiem. Dzięki temu wytworzy się ciepło, które otworzy łuski włosów i sprawi, że pigment lepiej się przyjmie.
Jak długo trzymać hennę na włosach? To zależy od intensywności koloru, jaki chcesz uzyskać. Im dłużej, tym mocniejszy kolor otrzymasz. Może to być przedział od 1 do 3 godzin. Pamiętaj – absolutnie nie wolno rozczesywać włosów pokrytych henną. Gdy czas hennowania minie, zmyj papkę z włosów. Rób to tylko przy użyciu czystej wody, najlepiej silnym strumieniem wody z prysznica. Unikaj tarcia i mierzwienia włosów. Zamiast tego delikatnie uwalniaj pasma z preparatu do momentu aż woda, która spływa z włosów, będzie bezbarwna.
Bardzo ważne jest, aby po hennowaniu nie myć włosów przez 48 godzin. Jeśli zamierzasz przeprowadzić hennowanie, zapanuj je wcześniej, by spokojnie i dokładnie wykonać wszystkie etapy.

Hennowanie dwuetapowe
Henna nie zmienia radykalnie koloru włosów – może go tylko pogłębić. Jeśli masz naturalnie bardzo jasne włosy, intensywnie rozjaśnione lub dużo siwych, a chcesz uzyskać ciemny odcień, który nie będzie rudy, zastosuj dwuetapowe hennowanie włosów. To sposób farbowania henną, który polega na tym, że najpierw nakładamy samą hennę, jako bazę koloru. Zabieg ma za zadanie sprawić, że kolejna warstwa będzie się lepiej trzymać i nie będzie się wypłukiwać.
Następnie na drugi dzień nakładamy drugą warstwę, zwaną właściwą. Stanowi ją zazwyczaj mieszanka henny i indygo, czyli ciemnobłękitnego barwnika otrzymywanego z liści tropikalnej rośliny indygowca barwierskiego. Drugi etap jest decydujący w kwestii koloru. To w tej części musimy najbardziej skupić się na dokładnym odmierzeniu proporcji – od tego zależy ostateczny efekt.
Hennowanie włosów – jakie daje efekty?
Farbowanie włosów henną przynosi włosom wiele korzyść. Po pierwsze – nadaje piękny i głęboki kolor kosmkom, a dodatkowo poprawia strukturę kosmków, gdy stosuje się ją regularnie. Dodatkowo wzmacnia ona włosy i nadje im objętość, a do tego wypełnia uszkodzenia włosów.
Farbowanie henną jest metodą przyjazną środowisku. To ekologiczne i zupełnie naturalne rozwiązanie. Hennę mogą bez obaw stosować kobiety w ciąży.
Niestety hennowanie ma także wady. Korzystając z henny, nie jesteśmy w stanie rozjaśnić włosów, ani całkowicie zmienić ich koloru. Jak już wiesz, farbowanie henną jedynie wzmacnia naturalny odcień. Paleta kolorów włosów, które możemy otrzymać za pomocą henny, jest raczej skromna – to głównie czerń, odcienie brązu i rudości. Henna kładziona na włosy bywa nieprzewidywalna i niestety nie mamy gwarancji, że otrzymamy zamierzony kolor. Farbowanie wymaga wprawy i praktyki – dopiero po dłuższym stosowaniu jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią proporcję ziół zakwaszacza i czasu, na uzyskanie upragnionego odcienia.
Hennowanie włosów w przeciwieństwie do chemicznych farb, jest niestety skomplikowane i czasochłonne. Na hennowanie musimy poświecić nawet kilka godzin, a dwuetapowe hennowanie może zająć nawet 2 dni.

Henna na włosach i inne alternatywy
Farbowanie włosów henną to z pewnością świetna alternatywa dla chemicznej koloryzacji, jest bezpieczna, w pełni naturalna i ekologiczna. Niestety nie pozwala uzyskać tak szerokiej gamy kolorów, jak farby do włosów i jest czasochłonna. Mimo wszystko warto ją wypróbować, zwłaszcza jeśli masz naturalnie ciemne włosy i chcesz jedynie pogłębić ich odcień.
Innym rozwiązaniem na metamorfozę jest z pewnością peruka na włosy. Dzięki temu w szybki i niezawodny sposób zmienisz swoją fryzurę nie do poznania, szczególnie w kwestii koloru – w tym przypadku nic Cię nie ogranicza! Jeśli chcesz urozmaicić swoją fryzurę i do aktualnego koloru włosów wpleść inne odcienie, zapoznaj się z naszą ofertą włosów Clip In. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!
Co sądzisz o hennowaniu? Jakie są Twoje doświadczenia z ziołową koloryzacją włosów? Podziel się z nami swoją opinią o tym sposobie na metamorfozę!