Dlaczego włosy się plączą? Poznaj nasze sposoby na kołtuny we włosach!

2021-05-27

Twoje włosy są nieustannie splątane? Kołtuny we włosach doprowadzają Cię do szału i psują każdą fryzurę? Mamy na to sposób! Dowiedz się, dlaczego włosy się plączą i sprawdź, jak tego uniknąć.

Kołtuny we włosach – kogo dotyczy ten problem? 

Problem plączących się włosów może dotknąć każdą kobietę. Na pewno nie raz na własnej głowie przekonałaś się, jak to jest mieć do czynienia z kołtunami. Dlaczego włosy się plączą? Problem tkwi w ich strukturze. Nie jest prawdą, że kołtunią się tylko długie lub mocno kręcone pasma. Faktycznie, są one bardziej narażone na plątanie się, ale kołtuny mogą powstawać także i na krótkich kosmykach.

Główną przyczyną plątania włosów jest ich zła kondycja oraz nieodpowiednia pielęgnacja, a nie długość czy tekstura. Plączące się włosy najczęściej są przesuszone, mało elastyczne, mają naruszoną łuskę, a ich struktura jest uszkodzona. Rozdwojone końcówki zahaczają o ubrania i o siebie nawzajem, a na pasmach robią się małe supełki, które trudno rozczesać – na pewno też masz takie doświadczenia. 

Rozjaśnianie czy prostowanie kosmyków funduje nam z kolei uszkodzenia mechaniczne, których efektem są właśnie irytujące kołtuny. Plączące się włosy mają niski poziom nawilżenia i odżywienia, są szorstkie i matowe. Na początku robią się suche i mają tendencję do puszenia, a później zaczynają się plątać. Problemy te mogą w dodatku potęgować wiatr i wilgoć.

Kołtuny tworzą się nie tylko na naszych naturalnych pasmach; co ciekawe, dotyczy to także włosów syntetycznych, dopinanych oraz peruk. Dlaczego tak się dzieje? Treski są bowiem wykonane z naturalnych, ale martwych kosmyków, które – pozbawione odżywienia i nawilżenia – mają tendencję do przesuszenia, a więc i plątania. Dlaczego jednak plączą się syntetyczne pasma? Odpowiedź jest prosta: tworzywa sztuczne łatwo się elektryzują i wysuszają, a w efekcie kołtunią się szybciej niż naturalne włosy. 

Przeczytaj także: Puszące się włosy – jak sobie z nimi poradzić?

Plączące się włosy – przyczyny

Dlaczego robi się kołtun we włosach? Wskazujemy przyczyny, czyli nasze grzechy główne, które sprowadzają kołtuny na nasze głowy.

Rozjaśnianie i gorące powietrze

Po pierwsze nie możesz pozwolić na pozbawienie kosmyków naturalnej wilgoci. Rozjaśnianie i prostowanie może doprowadzić do przesuszania, łamliwości i plątania się włosów. Powstawanie kołtunów spowodowane jest nadmiernym używaniem gorącego powietrza w suszarce czy korzystaniem z prostownicy lub lokówki bez stosowania preparatów termoochronnych. Pamiętaj, że kołtuny najczęściej powstają na pasmach zniszczonych przez zbyt częste koloryzacje lub trwałą ondulację.

Zbyt rzadkie rozczesywanie włosów 

Plączące się włosy są często wynikiem złego czesania lub jego braku. To nieprawda, że czesanie powoduje wyrywanie kosmyków – odpowiednio wykonane jest podstawowym elementem codziennej pielęgnacji. Włosy trzeba czesać! Pamiętaj jednak, by robić to delikatnie. Nie szarp ich i nie ciągnij, ponieważ źle rozczesywane będą się plątać. Szczotkuj włosy rano i wieczorem. Gdy pojawi się kołtun, zawsze rozpoczynaj rozplątywanie pasm od końcówek, a następnie kieruj się w górę, aż do samej nasady.

Tarcia włosów o ubranie

Dlaczego włosy się plączą szczególnie zimą i jesienią? Winne są golfy, swetry i czapki – niestety w wyniku pocierania o ubrania kosmyki bardzo się plączą. Twoje włosy są skołtunione od razu po przebudzeniu? Podobnie jak w przypadku odzieży, podczas snu pasma narażone są na tarcie o poduszkę. A może Twoim problemem są plączące się włosy z tyłu głowy? To także skutek noszenia golfów i swetrów oraz wisiorków.

Niewłaściwa pielęgnacja

Plączące się włosy to często efekt stosowania zbyt mocno odtłuszczających szamponów, niedokładne pokrywanie kosmyków maską lub silikonowym serum oraz nieostrożne rozczesywanie. Zwróć uwagę na to, jakie kosmetyki do pielęgnacji wybierasz oraz w jaki sposób je stosujesz, a zmniejszysz ryzyko pojawienia się kołtunów na Twojej głowie.

Niewłaściwa dieta

Dbasz o włosy, stosujesz odpowiednią pielęgnację, jednak kołtuny wciąż się pojawiają? Dlaczego pasma się plączą, skoro o nie dbasz? Prawdopodobnie odpowiadają za to niedobory witamin, minerałów i innych pożytecznych związków, które sprawiają, że włosy wyrastają na słabe i nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Nieodpowiednia fryzura

Kołtuny we włosach często powstają z naszej winy. Zbyt duża ilość lakieru i pianki czy tapirowanie włosów prowadzą do plątania się kosmyków. Unikaj drobnych warkoczyków i mocnego lakierowania, a skutecznie ograniczysz niesforne pasma.

Domowe sposoby na plączące się włosy 

Wiesz już, dlaczego włosy się plączą, a to połowa sukcesu! Skoro poznałaś przyczynę, możesz od teraz efektywnie walczyć z kołtunami na głowie. Podstawa to wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowe rozczesywanie kosmyków. Poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych sposobów.

Prawidłowe mycie włosów

W walce z plączącymi się włosami najważniejsze jest ich prawidłowe mycie i odżywienie. Podczas mycia głowy staraj się dokładnie wypłukać resztki kosmetyków do stylizacji. Po każdej kąpieli nakładaj dedykowaną do rodzaju Twoich włosów odżywkę, która nie tylko nawilży kosmyki, ale i ułatwi rozczesywanie nawet mocno splątanych pasm.

Przeczytaj także: Metoda OMO – dla kogo przeznaczona jest ta metoda mycia włosów i jak wygląda

Prawidłowe rozczesywanie poplątanych włosów

Wiesz już, jak uniknąć poplątanych włosów. Co jednak zrobić, kiedy kołtuny już się nich utworzyły?  Jak prawidłowo je rozczesać?

Do rozczesywania kosmyków skłonnych do kołtunienia używaj szczotek z naturalnego włosia lub grzebieni z drewna z szerokim rozstawem zębów, unikaj natomiast tych wykonanych z plastiku, które dodatkowo elektryzują włosy. Gdy na Twojej głowie pojawi się kołtun, do jego rozczesania użyj grzebienia do tapirowania; jego ząbki o różnej długości ułatwiają szczotkowanie. Rozdzielaj pasma szpikulcem na małe partie i dopiero wtedy stopniowo je rozczesuj. Zaczynaj od końcówek, a potem kieruj się wyżej, ku nasadzie. Nie próbuj ciągnąć grzebienia od połowy długości pasm, bo jedynie dodatkowo zaciągniesz supły i jeszcze mocniej splączesz włosy.

Nieprawidłowe rozczesywanie poplątanych kosmyków bardzo je niszczy. Nie szarp ich i nie ciągnij, ale wykaż się cierpliwością, a włosy z pewnością Ci się odwdzięczą. Zapamiętaj ważną wskazówkę: gdy trafisz na naprawdę ogromny kołtun, pokryj włosem olejkiem, który doda poślizgu i ułatwi rozplątywanie. Olej możesz też zastąpić ulubionym serum.

Oleje i płukanki

Skuteczne domowe sposoby na plączące się włosy to olejowanie oraz płukanka, np. z octu jabłkowego. Jak już wiesz, najczęściej plączą się włosy suche i zniszczone, olejowanie to więc efektowny pomysł na regenerację naszych pasm.

Jeśli Twoje kosmyki się plączą, przynajmniej raz w tygodniu nakładaj na nie olejek, najlepiej arganowy, makadamia lub kokosowy. Skup się przede wszystkim na końcówkach, gdyż nadmierne olejowanie skóry głowy może spowodować jej przetłuszczanie się. Zabieg ten sprawia, że łuska włosa domyka się, dzięki czemu staje się on gładszy i zdrowszy.

Płukanka z octu jabłkowego ma natomiast działanie wygładzające i nabłyszczające, ale sprawdzi się niestety tylko w przypadku zdrowych kosmyków. Jeśli Twoje pasma są zniszczone, postaw na olejowanie oraz odżywki bogate w substancje odżywcze, emolienty i jedwab.

Unikaj tarcia – postaw na upięcia!

Jednym ze sposobów na płaczące się włosy jest także zmiana poduszki. Postaraj się o jedwabną poszewkę, która nie powoduje tarcia. Kosmyki nie będą zahaczać o materiał podczas snu, dzięki czemu rano unikniesz ich splątania. Na noc zapleć włosy w luźny warkocz; to także zmniejszy ryzyko powstawania kołtunów.

Jeśli Twoje pasma mocno się plączą, staraj się często je upinać. Pamiętaj, by fryzura była delikatna i luźna. Spinaj kosmyki zwłaszcza podczas wietrznej pogody oraz gdy nosisz golfy lub swetry. Unikaj tarcia, a ograniczysz plątanie się włosów.

Sposoby na plączące się dopinane włosy

Masz problem z plączącymi się dopinanymi włosami? Postaw na częste rozczesywanie, aplikowanie jedwabiu oraz stosowanie odżywek w sprayu. Jeśli nosisz syntetyczne treski, przed założeniem możesz je spryskać płynem antystatycznym (tym, którego używasz do ubrań), dzięki któremu kosmyki nie będą się elektryzować i plątać.

Splątane włosy – da się ich pozbyć!

Kołtuny to dowód, że Twoim pasmom czegoś brakuje. Skup się na doborze właściwej pielęgnacji, a raz na jakiś czas zrezygnuj z prostownicy lub suszarki. Poprawa kondycji włosów gwarantuje rozwiązanie problemu plączących się kosmyków. Wypróbuj kilka z proponowanych przez nas metod i przekonaj się, że wkrótce będziesz miała problem splątanych pukli z głowy!

 

pixel