Czym jest równowaga PEH i dlaczego Twoje włosy jej potrzebują?

2021-08-05
Czym jest równowaga PEH i dlaczego Twoje włosy jej potrzebują?

Równowaga PEH – co to jest? 

PEH, chociaż brzmi zagadkowo, to nic innego jak skrót od nazw trzech najważniejszych składników, które powinny być stosowane i dawkowane w odpowiedniej ilości w prawidłowej pielęgnacji włosów. Stosujesz maski i odżywki, jednak stan Twoich włosów nie poprawia się? Bardzo możliwe, że kosmetyki, które stosujesz, nie zwierają odpowiedniej ilości składników, jakich potrzebują Twoje włosy. Bardzo możliwe, że równowaga PEH, została zachwiana i dlatego efekty stosowanych preparatów Cię nie zadowalają. Jakie grupy składników są niezbędne, by włosy były zdrowe, lśniące i pełne życia?

P, czyli proteiny

Pierwsza grupa ukrywa się pod literką P – to proteiny, które składają się głównie z keratyny. Proteiny pełnią funkcje budulca, są jak małe cegiełki, które odbudowują włosy. Jeśli Twoim włosom brakuje protein, zaczynają się kruszyć, są osłabione, matowe i pozbawione blasku. Zwykle ich brak powoduje też, że włosy są oklapnięte i szorstkie. Proteiny budują strukturę włosa, wygładzają go i sprawiają, że włosy są  elastyczne. Niestety problemy z włosami powoduje nie tylko brak protein, ale także ich nadmiar. Przeproteinowanie prowadzi do sztywnych i szorstkich kosmyków.

E jak emolienty

Kolejną grupę składników niezbędnych do prawidłowej pielęgnacji włosów stanowią emolienty. Co to takiego? To preparaty, które tworzą warstwę ochronną na włosach. Mają za zadnie zabezpieczać kosmyki przed utratą cennych składników oraz przed wnikaniem tych szkodliwych. Emolienty to głównie substancje tłuszczowe, które oprócz tego, że tworzą tarczę ochronną na włosach, to dodatkowo zmiękczają je i zapobiegają uszkodzeniom. Jeśli włosom brakuje emolientów, stają się sianowate, suche i szorstkie w  dotyku. Pamiętaj jednak, że nadmiar składników z grupy E również nie jest korzystny – powoduje przetłuszczanie, a fryzura jest oklapnięta.

H to humektanty

Tajemnicze H to humektanty. Co to dokładnie? H to substancje nawilżające, które potrafią łączyć się z cząsteczkami wody. To właśnie dzięki nim włosy zyskują objętość, nie przetłuszczają się i unoszą się przy nasadzie. Niedobór humektantów sprawia, że włosy są matowe, oklapnięte i szorstkie w dotyku. Jeśli jednak przesadzimy z nawilżaniem, możemy doprowadzić do nadmiernego puszenia się włosów i plątania. Humektanty nie są w stanie samodzielnie utrzymać nawilżenia we wnętrzu włosa. Potrzebują wsparcia i ochrony przed ucieczką wody na zewnątrz, a pomagają im w tym emolienty.

Stosowanie protein, emolientów i humektantów ma sens, tylko wtedy, gdy właściwe je łączymy i utrzymujemy równowagę tych substancji w pielęgnacji. Oczywoście sukces tkwi w odpowiednim dostosowaniu produktów do konkretnego rodzaju włosów.

Przeczytaj także: Jak często myć włosy? Pielęgnacyjne fakty i mity

Jak dobrać proteiny, emolienty, humektanty do rodzaju włosów?

Wiesz już, czym są proteiny, emolienty, humektanty, ale jak stosować pielęgnację PEH na włosach? Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest określenie porowatości. Często dobór właściwej pielęgnacji to droga przez eksperymenty, próby i błędy. Należy obserwować swoje włosy, by wiedzieć, co jest dla nich dobre. Określenie porowatości pomaga w osiągnięciu równowagi PEH, jeśli nie wiesz, jaką porowatość mają Twoje włosy, przeczytaj nasz artykuł i rozwiąż nasz quiz! Oto kilka podpowiedzi, jak dbać o włosy.

Włosy niskoporowate

Masz włosy niskoporowate? Powinnaś unikać dużej ilości olejków, które niestety mogą obciążyć włosy. Twoje kosmyki potrzebują protein. Najlepsze będą te pochodzenia roślinnego oraz glinki. Do zdrowia Twoich włosów przyczynią się też odżywki mleczne. Nie zapominaj o nawilżaniu i stosuj też humektanty – to np. odżywki z miodem, które pomogą utrzymać właściwy poziom nawilżenia. Sięgnij po kosmetyki, które zawierają aloes. Niskoporowate włosy potrzebują również emolientów, by humektanty mogły spełniać swoją funkcję. Najlepiej w tej roli sprawdzi się olej kokosowy, masło shea oraz masło kakaowe. Pamiętaj, by nie nakładać zbyt dużo produktów z grupy E.

Włosy średnioporowate

Proteiny, emolienty i humektanty są niezbędne w prawidłowej pielęgnacji  włosów, jednak każde włosy wymagają innej proporcji substancji. Jeśli jesteś posiadaczką włosów średnioporowatych, stosuj  jedwab i keratynę. To produkty z grupy protein o średniej wielkości cząsteczek i pomogą w odbudowie kosmyków. Możesz stosować wszystkie humektanty, oczywiście należy uważać, by nie przesadzić. Obserwuj swoje włosy – tylko dzięki wnikliwej obserwacji będziesz w stanie stwierdzić, co pomaga, a co szkodzi Twoim włosom. Równowaga PEH wymaga stosowania emolientów, dlatego w tym przypadku postaw na olej z oliwek lub awokado.

Włosy wysokoporowate

W przypadku włosów wysokoporowatych pielęgnacja PEH powinna opierać się na emolientach. Włosy wysokoporowate potrzebują bardzo dużo emolientów, dlatego stosuj oleje. Dobrze sprawdzi się olej z nasion czarnuszki, z awokado lub arganowy. Unikaj jednak oleju kokosowego. Nawilżenie Twoim włosom zapewnią humektanty, najlepiej w tej roli sprawdzi się fruktoza. Włosy wysokoporowate wymagają protein wielocząsteczkowych, sięgnij zatem po proteiny mleczne, owsiane lub te zawarte w jedwabiu. Pielęgnacja PEH z pewnością pomoże Ci w poprawie stanu włosów wysokoporowatych. Pamiętaj, że zachowanie równowagi to podstawa. Staraj się rozważnie dobierać kosmetyki, unikaj aloesu, gliceryny i miodu – mogą powodować puszenie się włosów.

Równowaga PEH wbrew pozorom nie jest trudna od osiągnięcia, wymaga jednak odpowiedniej ilości czasu, testów i obserwacji. Jest to rodzaj zaawansowanej i świadomej pielęgnacji, która wymaga indywidualnego podejścia. Nie możesz sugerować się reklamą, ceną produktu czy nawet opinią koleżanki – każde włosy są inne. Staraj się czytać skład produktów i pamiętaj, że droższy nie zawsze znaczy lepszy. Bardzo ważne jest  obserwowanie reakcji włosów po każdym myciu, a także zapisywanie wykorzystanych produktów. Dzięki temu szybko nauczysz się, co jest najlepsze dla Ciebie i Twoich włosów.

Pielęgnacja PEH – włosy dzięki niej zyskają, ale co?

Zastanawiasz się, czy pielęgnacja PEH jest dla Ciebie? Odpowiedź brzmi tak – równowaga PEH jest odpowiednia dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoje włosy oraz poprawić ich kondycję. Pielęgnacja oparta na równowadze PEH pozwoli Ci dobierać właściwe kosmetyki. Wiedza na temat protein, emolientów i humektantów, ułatwi Ci indywidualny dobór kosmetyków, które  pomogą w utrzymaniu prawidłowego balansu wszystkich składników odżywczych i pielęgnacyjnych.

Równowaga PEH to nic innego jak dostarczanie konkretnych składników w idealnych proporcjach. Jeśli równowaga jest zachwiana, występuje nadmiar lub niedobór któregoś składnika – kondycja włosów nie poprawi się. Wiedza i świadoma pielęgnacja oraz równowaga PEH to jedna z dróg do zdrowych i lśniących włosów.

Niestety osiągnięcie równowagi  i widocznych efektów stosowania PEH wymaga cierpliwości i czasu. Nic nie dzieje się z dnia na dzień, włosy potrzebują czasu na regenerację, a Ty  na opracowanie właściwej metody i rytuału pielęgnacji. Właściwe stosowanie metody PEH wymaga wiedzy na temat poszczególnych substancji i składników.

Natychmiastowy efekt w oczekiwaniu na równowagę

Jak zareagować, gdy potrzebujesz natychmiastowego efektu, ponieważ zbliża się wesele lub ważne wyjście? Chcesz wyglądać perfekcyjnie, a Twoje włosy są dalekie od ideału? Raz na jakiś czas możesz skorzystać z dopinanych włosów na spinki Clip In lub doczepianych kucyków. Doczepiane włosy pomogą Ci ukryć niedobory Twoich kosmyków. Dodatkowo dzięki nim zagęścisz i przedłużysz włosy, do czasu aż świadoma pielęgnacja przyniesie oczekiwany efekt. Dopinane włosy z pewnością nie zakłócą równowagi PEH, ale podobnie jak z kosmetykami należy po nie sięgać z rozwagą.

Równowaga PEH, czyli balans między proteinami, emolientami a humekantami, jest bardzo ważna dla zdrowia i piękna włosów. Wiedza na temat tych składników pozwoli Ci wybierać najlepsze kosmetyki, dobrać indywidualny, idealny rodzaj pielęgnacji dla Twoich włosów. PEH z pewnością nie przyniesie pecha Twoim włosom!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Polecane
Włosy Clip In 53cm 3 taśmyWłosy Clip In 53cm 3 taśmy
229,00 zł
Kucyk Naturalny 48 cmKucyk Naturalny 48 cm
329,00 zł
pixel