Czym jest łysienie trakcyjne? | 2023-05-13 |
Nosisz ciasno związane fryzury kok i kucyk? Twoje włosy mocno się przerzedziły? Zauważyłaś nieestetyczne prześwity? A słyszałaś o łysieniu trakcyjnym? Czym jest łysienie trakcyjne, jakie są jego przyczyny i jak z nim walczyć? Przeczytaj i dowiedz się, czy jesteś narażona na łysienie trakcyjne. Łysienie trakcyjne przyczynyŁysienie trakcyjne to rodzaj wypadania włosów, który występuje w wyniku ciągłego ciągnięcia lub napięcia mieszków włosowych. Najczęstszymi przyczynami łysienia trakcyjnego są ciasne fryzury, takie jak sztywne koki, ciasne kucyki, długie dredy i warkocze. Ten rodzaj wypadania włosów może również wystąpić z powodu stosowania nie właściwie doczepów lub noszenie ciasnych splotów, które są mocno przymocowane do skóry głowy.
Ciasny warkocz lub wysoko związany kucyk, wygładzony co do włoska wygląda bardzo efektywnie, ale niestety nie jest to zdrowa fryzura dla naszych włosów. Nie ma co się oszukiwać to trend tego sezonu! Jednak ciasno związany kucyk na co dzień, noszony często może bardzo zaszkodzić twoim włosom. Każda fryzura, która obciąża nasze włosy, cebulki, napina skórę głowy, zwiększa ryzyko wystąpienia łysienia trakcyjnego. Niestety niewłaściwe stosowanie dopinek i doczepów także. Ok, ale co znaczy niewłaściwe? Włosy możemy obciążyć, jeśli będziemy nosić zbyt duża ilość dopinek, nie będziemy ich zdejmować do spania i mycia. Największe ryzyko stanowią metody przedłużania na stałego np. ring i keratyna, nie właściwie wykonany zabieg stałego przedłużania lub zła pielęgnacja włosów może zwiększyć ryzyko łysienia trakcyjnego. Warto zrezygnować z metody stałego przedłużania i raz na jakiś czas wybrać lekkie dopinki, nieinwazyjne metody przedłużania. Co jeszcze może przyczynić się do łysienia trakcyjnego? Nakrycie głowy takie jak kaski sportowe czy ciasne elastyczne opaski na głowę mogą, także mogą powodować przerzedzenie włosów w miejscach, w których nakrycie głowy styka się z włosami. Nagminne stosowanie, ciężkich akcesoriów do włosów, w tym spinki do włosów lub gumki, klamry, które są noszone w ten sam sposób każdego dnia, mogą osłabić cebulki i powodować łysienie trakcyjne. Objawy łysienia trakcyjnegoObjawy łysienia trakcyjnego to zaczerwienienie, bolesność i napięcie skóry głowy, wrażliwość na dotyk oraz punktowe zapalenie. Pierwszymi objawami łysienia trakcyjnego są często bóle głowy i bolesność skóry w miejscu ucisku. Nadmierne wypadanie włosów początkowo objawia się jako plamy, ale nieleczone może prowadzić do trwałej utraty włosów. Ten rodzaj łysienia objawia się wypadaniem włosów głównie nad i za uszami oraz wokół skroni, rzadziej na czubku głowy. Ciągły się stres, napięcie mieszków włosowych może wyrywać pasma lub osłabić włosy, a nawet trwale uszkadzać mieszki. Efektem może być zaczerwienienie, swędzenie, a nawet ropiejące wrzody lub infekcje. Objawami łysienia trakcyjnego są:
Czy łysienie trakcyjne jest odwracalne?Ok, łysinie trakcyjne jest obecnie coraz częściej spotykane, jednak w przeciwieństwie do łysienia androgenowego, nie ma podłoża hormonalnego, chorobowego i niestety sami je na siebie sprowadzamy. Łysienie trakcyjne wcześnie zauważone jest odwracalne, ważne jest, by odpowiedni wcześnie rozpoznać problem.
Zastosowanie odpowiedniej terapii, np. mezoterapii skóry głowy, wcierek i suplementacji, pomoże w odnowie wzrostu, gdy już dojdzie do łysienia. Odpowiednią pielęgnacją i leczeniem trzeba objąć skórę głowy i cebulki. Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć!
Czy to oznacza, że musisz zrezygnować z ulubionej fryzury, czy przedłużania włosów?
Nie! Kucyki, ciasne upięcia, czy doczepy, nie zawsze prowadzą do łysienia trakcyjnego. Ważne jest, żeby zmieniać fryzury, nie wiązać włosów zawsze ciasno i w ten sam sposób. Wiele kobiet bardzo dobrze czuje się w związanych włosach, a ciasny kucyk jest ich ulubioną fryzurą, lub koniecznością, np. jeśli uprawiają sport. Jeśli jesteś narażona na łysienie trakcyjne, ponieważ np. w pracy twoje włosy muszą być mocno związane, daj im trochę luzu już po pracy.
W domu, kiedy nie wychodzisz, staraj się chodzić w rozpuszczonych włosach, kucyk wiąż nieco luźnej i wyżej bądź niżej, nie zawsze w tym samym miejscu.
Ciasne mocne gumki, zamień na delikatniejsze i wywołujące mniejsze napięcie włosa, lekkie klamry do włosów lub delikatne materiałowe, najlepiej jedwabne gumki do włosów. Ciasny warkocz zamień na luźniejszy splot, staraj się nie szarpać i nie napinać swoich pasm. Jeśli twoje włosy są już osłabione postaw na olejowanie i masaż skóry głowy. Masaż korzystnie wpłynie na cebulki, ponieważ poprawi ukrwienie skóry głowy, a tym samym dostarczy więcej substancji odżywczych do cebulek, a zdrowa cebulka to podstawa zdrowych i silnych włosów. A co z dopinkami i przedłużaniem? Wszystko jest dla ludzi, nie można powiedzieć, że doczepy to zło i równa się łysinie. Nie noszenie dopinek, czy przedłużanie włosów stałymi metodami, nie musi skończyć się łysieniem trakcyjnym. Ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze pamiętaj, żeby dobrać odpowiednie dopinki pod względem długości i gęstość. Jeśli masz cienkie delikatne włosy, wpinaj mniej doczepów, jeśli twoje włosy są gęste, możesz wpiąć więcej dopinek. Dopinki, treski i kucyki zakładaj co jakiś czas, zdejmuj je zawsze do spania, nie traktuj doczepów jak rodzaj stałego przedłużania. Raz, na jakiś czas daj odpocząć swoim włosom. Nie eksperymentuj! Nie przyklejaj i nie doszywaj włosów na spinki do swoich naturalnych pasm.
Przed zakupem skonsultuj się z renomowanym sprzedawcą, który dobierze odpowiednie dopinki, które nie będą zbyt ciężkie, a tym samym nie uszkodzą twoich włosów. Podobnie w przypadku przedłużania na stałe, wybierz odpowiedniego stylistę, który, na podstawię gęstości, długości i kondycji Twoich włosów poleci Ci odpowiednią metodą, ilość włosów oraz prawidłowo wykona zabieg. Nigdy nie zakładaj i nie zdejmuj włosów sama! Wbrew pozorom zakładanie włosów metodą np. kanapkową nie jest takie proste. Źle założone, nieodpowiedni wybrana metoda, zbyt duża ilość doczepów, może grozić łysieniem trakcyjnym.
Dlatego, jeśli zdecydujesz się na stałe przedłużanie włosów, oddaj swoje włosy w ręce profesjonalisty, który będzie monitorował stan twoich włosów.
W przypadku doczepów oraz stałego przedłużania włosów ważne jest robienie przerw, co kilka miesięcy na pewien czas zrezygnuj z przedłużania włosów, pozwól włosom na regenerację.
Łysienie trakcyjne to coraz częstszy problem, jednak profilaktyka, obserwacja włosów pomoże Ci łatwo uniknąć tego problemu. Pamiętaj, że włosy i cebulki nie lubią napięcia i ciągnięcia, postaraj się dać swoim włosom trochę luzu. |
Polecane