Czy włosy można myć tylko szamponem?

2022-06-03
Czy włosy można myć tylko szamponem?

Szampon do włosów to podstawa pielęgnacji, półki w sklepach uginają się od przeróżnych szamponów, które mają czynić cuda. Zastanowiłaś się kiedyś, czy szampon można czymś   zastąpić? Jakie są alternatywne sposoby oczyszczania włosów?

Szampon co to jest?

Czym właściwie jest szampon? Dlaczego sięgamy po ten kosmetyk automatycznie, gdy chcemy umyć włosy?  Szampon to produkt, który ma za zadanie, oczyść skórę głowy i włosy.  Oczywiście bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego typu kosmetyku do naszych włosów. Pomoże w tym określenie ich porowatości. Nie oszukujmy się, szampon nie  odmieni Twoich włosów w cudowny sposób, jego głównym zadaniem jest oczyszczenie i faktycznie sprawdza się w tej roli.  Dlaczego szampon oczyszcza nasze włosy? Po pierwsze szampon zawiera cząsteczki zwane surfaktantami, które emulgują, czyli umożliwiają przejście, połączenie  zanieczyszczeń, brudu i sebum z wodą. Następnie, gdy spłukujmy spieniony preparat, wraz z nim usuwamy  z powierzchni włosów cały brud, kurz i sebum.  

Szampon może mieć w składzie dodatki np. odżywkę, olejek, ale pamiętaj, ma oczyszczać włosy i skórę głowy. Nie wymagaj od tego kosmetyku zbyt wiele. Za odżywienie, nawilżenie regenerację włosów odpowiadają odżywki  i  maski.

Co, jeśli chcemy czegoś więcej? Czy istnieją inne alternatywne sposoby oczyszczania włosów?

Czym można myć włosy i czy alternatywne metody mycia włosów przynoszą lepsze efekty od stosowania tradycyjnego szamponu? 

Alternatywne sposoby oczyszczania włosów

Szampon nie spełnia Twoich oczekiwań? W swojej łazience masz już kolekcję przeróżnych preparatów, jednak twoje włosy pozostawiają wiele do życzenia? Może pora wypróbować coś nowego- alternatywny sposób oczyszczania włosów i skóry głowy. 

Tradycyjny szampon ma w swoim składzie silne detergenty, silikony i stabilizatory piany. Natomiast alternatywne metody oczyszczania a włosów, kosmetyku DIY, nie mają w sobie tylu chemicznych substancji, są naturalne i bezpieczne nawet dla alergików. 

Sodowy produkt oczyszczający włosy

Do przygotowania prepartu potrzebujesz jedynie:

  • szklanka wody 
  • łyżka sody

Jak przygotować mieszankę? 

Łyżkę sody oczyszczonej rozpuść w ciepłej wodzie, następnie dodaj trochę zimnej wody, tak, aby roztwór miał nie więcej niż 200 ml. Preparat nakładaj na całą długość włosów – od nasady aż po same końce i dokładnie wcieraj w skórę głowy. Po zabiegu resztki kosmetyku spłukuj letnią wodą. 

Włosy po oczyszczaniu sodą,  mogą być matowe, aby domknąć łuskę włosa, a tym samym dodać im blasku, możesz przepłukać włosy, płukanką octową.

Do 2 litrów wody dodaj łyżkę octu jabłkowego lub soku z cytryny, a następnie ostrożnie przepłucz nią włosy. Na koniec raz jeszcze wypukaj resztki preparatu letnią wodą.

 

Oczyszczanie włosów glinką

Mycie włosów glinką, najlepiej białą to jedna z alternatyw dla tradycyjnych szamponów. Ten niepozorny naturalny składnik charakteryzuje się silnymi właściwościami oczyszczającymi. Biała glinka przyciąga wszystkie zanieczyszczenia i toksyny, dzięki czemu świetnie sprawdza się w oczyszczaniu włosów i skóry głowy. Zastosowanie glinki na włosy w formie maski, peelingu lub dodatku do delikatnego szamponu pozwala oczyścić i odkazić skórę głowy, a także wyregulować pracę gruczołów łojowych.  W przypadku włosów przetłuszczających się lepiej zastosować glinkę zieloną. 

Jak zrobić „szampon” z glinki? Połącz  glinkę z wodą lub hydrolotem np. różanym.  Glinką skutecznie usuniesz ze skóry różnego rodzaju zanieczyszczenia, odżywisz i wzmocnisz cebulki. Nie zdziw się jednak brakiem piany, glinka nie będzie się pienić jak tradycyjny szampon. Glinka świetnie pochłania nadmiar sebum. Mycie włosów glinką zaleca się szczególnie przy problemie nadmiernie wypadających i szybko przetłuszczających się włosów.

Glinka nie tylko może zastąpić tradycyjny szampon, ale także suchy szampon, dzięki białej lub zielonej glince szybko odświeżysz włosy. 

Wystarczy nałożyć jej niewielką ilość na skórę głowy, zostawić na 2-3 minuty  następnie dokładnie wyczesać włosy.

Mycie włosów płynem do higieny intymnej

Mycie włosów płynu do higieny intymnej jest bardzo proste! Polega dokładnie na tym samym, co mycie zwykłym szamponem.  Wystarczy, że na wilgotne włosy nałożysz niewielką ilość płynu i rozprowadzisz  po skórze głowy i nasadzie włosów.  Spłucz dokładnie płyn letnią wodą. Następnie zastosuj odżywkę, której używasz na co dzień. 
Jakie są zalety mycia włosów płynem do higieny intymnej? Po pierwsze płyn  nie podrażnia wrażliwej skóry głowy. Po drugie działa niezwykle delikatnie  jest szczególnie polecany  do włosów cienkich i suchych.  Kolejna zaleta to  brak obciążenia włosów i skóry głowy. Płyn do higieny intymnej działa normalizująco, antybakteryjnie, łagodząco, dodatkowo ułatwia rozczesywanie włosów. To świetna alternatywa dla tradycyjnych  szamponów z SLS i silikonami. 

Mycie włosów mydłem

Najpopularniejszy środek myjący to oczywiście mydło. Czy można myć włosy mydłem?  Tak, ale nie każdym ! Do mycia głowy nadają się mydła naturalne  bazujące wyłącznie na zmydlonych olejach, które  nie mają żadnych dodatków (nawet olejków eterycznych), a zwłaszcza dodatków w postaci detergentów mających zwiększyć działanie pianotwórcze i oczyszczające.  Doskonale sprawdza się mydło na bazie masła shea, oliwy z oliwek np. mydło Aleppo.  Mydła do włosów używa się bardzo łatwo, wystarczy włożyć kostkę pod wodę, obrócić parę razy w dłoniach, a powstałą pianę nanieść na włosy i wmasować jak przy klasycznym szamponie. Stosowanie mydła zamiast szamponu to idealne rozwiązanie dla tych z Was, które mają problemem silnego przetłuszczania kosmyków lub przesuszeniem skóry głowy. 

Po zastosowaniu mydła kosmyki mogą wydawać się  nieświeże, przetłuszczone i nieestetycznie obciążone. Nie warto się jednak zrażać, ponieważ wystarczy użyć płukanki zakwaszającej, która neutralizuje pH i zwykle odczarowuje te niepożądane efekty. Zastosuj płukankę z octu lub soku z cytryny podobnie jak w przypadku oczyszczania włosów sodą. Pamiętaj jednak by pilnować proporcji  i nie przesadzić z dodatkiem zakwaszającym, ponieważ może przesuszyć włosy. Bardzo możliwe, że po użyciu takiej płukanki kilka-kilkanaście razy Twoje kosmyki przyzwyczają się do mydła  i nie będą już jej potrzebować, żeby wyglądać dobrze po myciu mydłem.

Mycie włosów odżywką

Masz bardzo zniszczone, przesuszone włosy np. po intensywnym rozjaśnieniu? Wypróbuj mycie ich odżywką do włosów. Wybierz odżywkę, która zawiera  delikatne składniki myjące, unikaj ciężkich, tłustych odżywek. Jeśli chcesz myć włosy odżywką, unikaj produktów bogatych w silikony, parafinę i proteiny. 

Jak myć włosy odżywką?  Mycie włosów i skóry głowy odżywką nie jest zbyt skomplikowane. Różnica w stosunku do mycia szamponem nie jest zbyt duża, ta metoda wymaga jednak więcej czasu.  Najpierw zmocz włosy i usuń z nich nadmiar wody, następnie  nanieś na mokre włosy  dużą ilość odżywki. Zawiń włosy w ręcznik na około 15-20 minut.  Po upływie tego czasu zmocz włosy i masuj do momentu pojawienia się piany. Spłucz i wysusz włosy, gotowe! Nie stosuj ponownie odżywki, pamiętaj, jeśli twoje włosy się przetłuszczają, zrezygnuj z tej metody. Ten sposób mycia włosów ma zbawienny wpływ w szczególności dla posiadaczy włosów wysokoporowatych i średnioporowatych. 

Żółtko

Głowę doskonale umyje — kurze żółtko! To nie żart. Wystarczy, że  wymieszasz 2-3 żółtka i umyjesz nimi głowę, dokładnie masując skórę i włosy. Po żółtku włosy mogą niestety niezbyt ładnie pachnieć. Taki żółtkowy szampon można wzbogacić sokiem z cytryny, prostą odżywką czy olejkiem eterycznym.  To rozwiązanie dla przesuszonych i mocno zniszczonych włosów.

Oczyszczanie włosów ziołami

Świetne właściwości oczyszczające mają również zioła, z których można przygotować oczyszczające płukanki. Co prawda nie oczyszczą one tak silnie, jak szampony z SLS i nie do końca zastępują szampon. Ogromną zaletą ziół jest to, że wspomagają detoks włosów. Oczyszczające  właściwości mają: zielona herbata, pokrzywa, tymianek, rumianek, rozmaryn i szałwia. Wystarczy stosować taką ziołową płukankę po każdym myciu włosów, aby odczuć różnicę już po kilku tygodniach.

Wiesz już, że włosy można umyć nie tylko szamponem! Warto raz na jakiś czas wypróbować alternatywną metodę, nie koniecznie musisz całkowicie rezygnować z szamponu. Zmiana na mniej chemiczny produkt,  raz na jakiś czas z pewnością przyniesie korzyści Twoim kosmykom

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel