Czy rozjaśnianie włosów cytryną działa? Jak rozjaśnić włosy tym sposobem?

Marzysz o delikatnych, jasnych refleksach na pasmach Twoich włosów? A może w naturalny sposób chcesz osiągnąć efekt słonecznych odblasków na kosmykach? Sposobem na naturalnie jasne włosy bez konieczności ich farbowania może być sok z cytryny. Sprawi on, że lato na Twoich włosach zagości na dłużej! W tym artykule przedstawimy Ci kilka bezinwazyjnych sposobów na domowe rozjaśnienie włosów cytryną. Efekty mogą Cię zaskoczyć!
Blond u fryzjera czy może rozjaśnianie włosów w domowym zaciszu?
Piękny, świetlisty blond jest obecnie wyjątkowo modny, a rozjaśnianie włosów to bardzo popularny zabieg. Niestety rozjaśnianie pasm jest kosztowane, a samodzielna koloryzacja bywa ryzykowana. Farbowanie włosów u fryzjera również nie zawsze przynosi zamierzony efekt, a samo rozjaśnianie włosów niesie ze sobą ryzyko zniszczenia kosmyków. Jeśli rozjaśniasz włosy farbą w domowym zaciszu, otrzymany odcień niekoniecznie będzie wyglądać jak ten, zaprezentowany na jej opakowaniu. Farbowanie włosów na blond to wbrew pozorom skomplikowany proces, dlatego jeśli chcesz zmienić swoją naturalną barwę włosów, dokładnie przemyśl tę decyzję.
Oprócz chemicznej koloryzacji istnieją domowe, naturalne sposoby rozjaśniania włosów. Ich ogromną zaletą jest to, że nie niszczą włosów, a wręcz przeciwnie – mogą nawet poprawić ich stan. Naturalne metody rozjaśniające są dedykowane włosom w kolorze ciemnego blondu, blondu oraz jasnego brązu. Niestety nie są tak silne, jak ich profesjonalne odpowiedniki, dlatego osoby o ciemnych lub czarnych włosach niestety nie mogą liczyć na intensywne rozjaśnienie o kilka tonów.
Włosy w domowym zaciszu możesz rozjaśnić rumiankiem, miodem, a nawet piwem. Najpopularniejsze jest jednak stosowanie cytryny. Cytrusy nie tylko skutecznie zmieniają kolor kosmyków, ale mają też działanie odżywcze i przywracają właściwe pH włosom. Naturalne metody rozjaśniania są polecane zwłaszcza słabym i zniszczonym włosom.

Czy rozjaśnianie włosów zawsze je niszczy?
Zastanawiałaś się kiedyś, na czym właściwie polega rozjaśnianie i dlaczego może zniszczyć włosy? Jak to się dzieje, że kolor pasm zostaje zmieniony, a włos pozostaje pozbawiony koloru?
Działanie rozjaśniacza polega na otwarciu łuski włosa i wymyciu z niego pigmentu, czyli koloru. Warstwa włosa zostaje naruszona, aby móc przepuścić roztwór wybielający. Profesjonalne preparaty zawierają utleniacze wnikające w głąb włókna włosa i pozbawiające je pigmentu. Dzięki temu włosy mogą stać się jaśniejsze o jeden lub nawet kilka tonów. Jest to bardzo inwazyjny zabieg, który może w znacznym stopniu osłabić, przesuszyć, a nawet spalić i wykruszyć włosy. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego rozjaśniacza, proporcji i stan pasm.
Twoje włosy powinien rozjaśniać specjalista, który odpowiednio dobierze produkty i oceni stan kosmyków. Z pewnością doradzi też, czy i o ile tonów możliwa będzie zmiana koloru. Jeśli zamierzasz sama rozjaśnić włosy, wybierz gotową farbę na bazie olejków, bez amoniaku. Pamiętaj jednak, że źle dobrane proporcje, zbyt duża ilość rozjaśniacza lub wody utlenionej, mogą bardzo poważnie uszkodzić Twoje włosy. Rozjaśnianie niestety zawsze wiąże się z mniejszym lub większym przesuszaniem włosów, dlatego warto wypróbować naturalne metody rozjaśniania.
Jakie zalety ma rozjaśnianie włosów cytryną? Wszystkie wynikają z właściwości cytryny, która nie narusza struktury włosów i nie niszczy ich oraz dodatkowo zapobiega łamliwości. Sok z cytryny idealnie zamyka łuski, dzięki czemu włosy są gładkie i lśniące.
Przeczytaj także: Farbowanie włosów doczepianych. O czym musisz wiedzieć?

Rozjaśnianie włosów cytryną, czyli jak to zrobić?
Chemiczne rozjaśnianie włosów, jest szkodliwe i niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia włosów. Długotrwałe stosowanie farb do włosów, a zwłaszcza rozjaśniaczy, może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego właśnie warto sięgnąć po naturalne metody rozjaśniania, które raz na jakiś czas pozwolą Ci zrezygnować z chemicznych rozjaśniaczy, a może całkowicie je zastąpią. Najpopularniejszym sposobem na otrzymanie delikatnych blond przebłysków jest właśnie rozjaśnianie włosów cytryną. Ale… jak rozjaśnić włosy cytryną?
Przygotuj sok z cytryny oraz wodę. 2 łyżeczki soku wymieszaj z 6 łyżkami wody i wetrzyj w suche włosy. Do mieszanki możesz dodać odrobinę ulubionego olejku lub odżywki. Mieszankę nałóż na pasma i trzymaj ją na nich przez około 30 minut, po czym dokładnie spłucz letnią wodą.
Kolejnym sposobem wykorzystania cytryny jest płukanka – należy ją stosować po umyciu włosów. Do jej przygotowania potrzebujesz pół litra wody oraz dużą łyżkę soku z cytryny. Przy dłuższych kosmykach należy podwoić proporcje. Dzięki temu zabiegowi oprócz rozjaśnienia domkniesz też łuski włosów. Nie zawsze jednak musisz płukać kosmyki roztworem wody i soku z cytryny. Przygotowaną mieszankę możesz przelać do butelki z atomizerem i pryskać włosy cytrynową mgiełką w najdogodniejszym dla Ciebie czasie. Do przygotowanej mieszanki możesz dodać miód, który dodatkowo odżywi Twoje włosy.
Cytryna na włosy wymaga regularnego stosowania, a efekt rozjaśniania jest widoczny dopiero po kilku zabiegach. Regularne przeprowadzanie zabiegu zwykle już po kilku dniach pozwala uzyskać lekkie rozjaśnienie. Rezultat zależy od naturalnego odcienia Twoich włosów, jednak zanim postanowisz, że na kosmykach pojawią się refleksy, wypróbuj np. peruki lub dopinane włosy – dzięki nim sprawdzisz, czy w blondzie będzie Ci do twarzy!

Czy cytryna na włosy rzeczywiście działa?
Rozjaśnianie włosów cytryną, pozwala na uzyskanie odcienia jaśniejszego nawet o 2 tony. Niestety cytryna najlepiej działa tylko, gdy Twoje włosy są dziewicze, czyli nigdy nie były farbowane. Sok z cytryny na włosy farbowane nie jest zalecany, ponieważ różne kolory w połączeniu z cytrusami mogą dać odwrotny efekt od zamierzonego. W naturalny sposób, przy pomocy cytryny, nie da się intensywnie rozjaśnić włosów, a jedynie lekko złociste refleksy. Rozjaśnianie włosów cytryną doda Twoim włosom blasku i delikatnych jaśniejszych refleksów jak latem słońce.
Musisz pamiętać, że rozjaśnianie włosów cytryną nie może być przeprowadzane jedynie sokiem z cytryny – samodzielnie, może on zniszczyć i wysuszyć kosmyki. Dodając do soku miodu, olejku lub zwykłej wody, możesz tego uniknąć, a dodatkowo wzmocnisz i nawilżysz włosy.
Sok z cytryny nie tylko rozjaśnia włosy, ma także liczne właściwości prozdrowotne. W cytrusie znajdziemy wiele witamin i innych składników odżywczych – między innymi witaminy z grupy B, kwas foliowy, cynk, potas, magnez, wapń i oczywiście witaminę C. Stosowanie cytryny na włosy poprawi poziom ich nawilżenia oraz doda im blasku. Płukanka z soku z cytryny może też okazać się pomocna w walce z łupieżem, ograniczy przetłuszczanie się skóry głowy, a także może opóźnić siwienie. Co ważne, cytrus przywraca naturalne pH skóry głowy i stymuluje cebulki włosów do wzrostu, a do tego je wzmacnia.
Prozdrowotne zalety soku z cytryny zobaczymy jednak dopiero po pewnym czasie. Bardzo ważne jest systematyczne powtarzanie kuracji sokiem z cytryny – efekty będą widoczne dopiero po kilku zabiegach. Pamiętaj, że cytryna nie rozjaśnia włosów tak szybko i intensywnie jak chemiczne rozjaśniacze.

Rozjaśnianie włosów cytryną – alternatywa dla alternatywy!
Decydując się na domowe zabiegi zmieniające kolor włosów, musisz uzbroić się w cierpliwość. To jednak dobra decyzja, jeśli zależy Ci na braku szkodliwych substancji w przygotowanym roztworze. Dodatkowo witaminy zawarte w cytrynie wchłaniają się bezpośrednio w strukturę włosa.
Oczekujesz natychmiastowego efektu, a cytryna na rozjaśnienie włosów Cię nie przekonuje? Jeśli chcesz szybko zmienić kolor włosów bez ich uszkodzenia, wypróbuj jasne dopinki Clip In, dzięki którym uzyskasz efekt słonecznych refleksów, bez ryzyka zniszczenia czy przesuszenia pasm.
Rozjaśnianie włosów naturalnymi metodami – cytryną lub rumiankiem – to z pewnością świetna alternatywa, jeśli chcesz delikatnie rozświetlić włosy. Sok z cytryny nie zniszczy Twoich włosów, a wręcz przeciwnie – właściwie przygotowana płukanka, spray lub maska, mogą odżywić Twoje włosy!