Czesanie włosów – wszystko, co powinnaś wiedzieć. Czym i jak czesać włosy?

2021-08-23

Codzienna pielęgnacja włosów to oczywiście stosowanie różnych kosmetyków, masek oraz odżywek. To jednak nie wszystko! Bardzo ważnym elementem jest również czesanie włosów. Uważasz, że to zwykła czynności, która służy tylko poprawie  wyglądu włosów? Wyeliminowanie błędów związanych z nieprawidłowym czesaniem kosmyków to pierwszy krok do świadomej pielęgnacji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak prawidło czesać włosy!

Kiedy i jak często czesać włosy, żeby ich nie zniszczyć? 

Bardzo często można usłyszeć twierdzenie-mit, że od czesania wypadają włosy. Z tego powodu wiele osób rezygnuje ze szczotkowania lub czesze włosy bardzo rzadko. To jednak bardzo mylne stwierdzenie – czesanie włosów jest bardzo ważne i potrzebne.

Czesanie włosów w żadnym wypadku nie może im zaszkodzić – oczywiście, jeśli jest wykonywane we właściwy sposób. Jeśli szczotkowanie jest niedbałym i szybkim szarpaniem włosów, może je to łamać i nawet wyrywać cebulki. Prawidłowe szczotkowanie usuwa zanieczyszczania z włosów, a dodatkowo pozwala równomiernie rozprowadzić naturalnie wydzielane sebum, które chroni włosy. Czesanie pobudza krążenie i dotlenia skórę głowy oraz oczywiście zapobiega plątaniu i kołtunieniu się kosmyków. Dzięki czesaniu włosy są elastyczne, nawilżone i lśniące.

Jak prawidłowo czesać włosy? 

Włosy powinnaś czesać tak często, jak tego wymagają. Najlepszą praktyką jest wykonywanie tej czynności minimum dwa razy dziennie – najlepiej  rano i wieczorem. Oczywiście, gdy w ciągu dnia włosy są splątane bądź zmierzwione, nic nie stanowi przeszkody, aby je rozczesać.

Pamiętaj, aby nigdy nie czesać włosów szybko, zbyt energicznie i niedbale. Kosmyki wymagają delikatnego oraz powolnego rozczesywania – bądź dla nich łagodna! Aby zrobić to prawidłowo, najlepiej podziel włosy na kilka części. Zacznij najpierw rozczesywać końcówki, następnie przesuń szczotkę lub grzebień wyżej – postępuj tak z każdym pasmem. Przytrzymuj pasma u nasady, dzięki temu nie osłabisz cebulek. Gdy włosy w pasmach są już rozczesane, możesz przejść do całościowego szczotkowania – przechyl głowę w dół, a następnie powoli i delikatnie czesz włosy od skóry do kocówek. 

Podczas czesania możesz delikatnie masować szczotką skalp głowy. Poprawisz w ten sposób  ukrwienie skóry, cebulki będą lepiej odżywione, a włosy zdrowsze i będą szybciej rosnąć. Ostatnim etapem jest czesanie włosów w kierunku, w który chcesz je ułożyć. Postaraj się wygospodarować w ciągu dnia czas na naprawdę dokładne rozczesywanie, połączone z masażem – najlepiej rano, przed ułożeniem fryzury.

Włosy należy czesać przed myciem. Dzięki temu nie będą splątane. Pamiętaj, że czesanie mokrych włosów to nie jest dobry pomysł. Dlaczego? Mokre kosmyki są najbardziej podatne na uszkodzenia. Gdy masz problem z kołtunami i jest Ci bardzo trudno rozczesać włosy, możesz to zrobić, gdy na wilgotne włosy nałożysz odżywkę. Wówczas kosmyki możesz rozczesać grzebieniem z szerokim rozstawem zębów. Taki zabieg poprawi działanie odżywki, ponieważ jej składniki wnikną głębiej we włosy i pomogą rozplatać niesforne kosmyki. Oczywiście po umyciu również należy dokładnie wyszczotkować włosy.

Jak czesać kręcone włosy i gęste? 

Wyjątek potwierdza regułę, włosy kręcone należy czesać przed i po myciu, kiedy są wilgotne. Kręconych włosów nie czesze się, kiedy są suche, gdyż skręt nie będzie się ładnie układał, a włosy będą się puszyć. Jeśli masz bardzo gęste włosy, świetnie sprawdzi się u Ciebie metoda czesania od spodu. Zepnij pasma na górze głowy i zostaw tylko małą część z dołu. Delikatnie przeczesuj włosy, dodając kolejne pasma.

Czym czesać włosy? 

Czesanie to nie żarty, jeśli zależy Ci na pięknie i zdrowiu Twoich włosów. Bardzo ważne jest nie tylko to, jak czesać włosy, ale także czym czesać włosy. Unikaj więc tanich, plastikowych grzebieni i szczotek z tworzywa sztucznego. Wybieraj grzebienie i szczotki z drewna z naturalnym włosiem lub z tworzywa wysokiej jakości (np. kauczuk). Plastikowe akcesoria dobrej jakości też będą dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli stosujesz preparaty zapobiegające plątaniu i puszeniu się.

Bardzo dobrym wyborem  będą grzebienie wykonane z kości, mające szeroko rozstawione zęby. Grzebienie metalowe i plastikowe mają dużo ostrych krawędzi, które w czasie czesania uszkadzają strukturę włosów, przez co te stają się łamliwe i kruche.

Wybór akcesoriów zależy oczywiście od jego przeznaczania. Jeśli musisz rozczesać mokre włosy, wybierz grzebień z rzadko rozstawionymi zębami – najlepszy będzie drewniany, ponieważ włosy nie będą się elektryzować. 

Włosy długie, geste lub kręcone rozczesuj grzebieniem z szerokim rozstawem zębów, najlepiej drewnianym. Jeśli masz krótkie włosy, możesz je czesać grzebaniem o węższym rozstawie.

Do codziennego szczotkowania najlepiej użyj szczotki z naturalnego włosia. Wybierz model wykonany z twardego drewna, mający naturalne włosie z dzika. Dzięki temu będziesz pewna, że szczotka w żaden sposób nie uszkodzi struktury włosów. Szczotki z włosia naturalnego są wykonane z sierści dzika – głównym budulcem tego włosia, podobnie jak w przypadku naszych włosów, jest keratyna. Dlatego właśnie szczotka nie niszczy naszych kosmyków, a dodatkowo doskonale ogranicza ich elektryzowanie się.

Do modelowania fryzury używaj okrągłej szczotki ceramicznej – w zależności od fryzury, dobierz odpowiednią średnicę. Używaj jej podczas suszenia, ale po wcześniejszym rozczesaniu grzebieniem. Szczotka powinna mieć miękkie włókna, które nie niszczą i  nie elektryzują pasm.

Jak czesać włosy doczepiane i peruki?

Nosisz dopinki, a może zdarza Ci się metamorfoza z udziałem peruki? Jak często czesać peruki i dopinane włosy? Perukę należy czesać rzadko – najlepiej wieczorem po zdjęciu z głowy. W ciągu dnia wystarczy, że przeczeszesz ją palcami. Perukę co jakiś czas trzeba jednak bardzo dokładnie rozczesać. Pamiętaj, że podczas czesania musisz położyć perukę na stojaku, lub główce do peruk. Najpierw czesz końce, później włosy u nasady. Do czesania peruk naturalnych i sztucznych używaj grzebienia z szerokim rozstawem zębów lub specjalnej szczotki z metalowymi ząbkami zamiast włosia, do włosów przedłużanych i peruk. Szczotka do peruk świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku peruki wykonanej z włosów naturalnych, jak i sztucznych. Peruki wykonane z mocno kręconych włosów najlepiej przeczesywać palcami.

Jeśli Twoja peruka mocno się splatała, postaw ją na stojaku w łazience i odkręć gorącą wodę. Para wodna, wniknie we włosy, a w wyniku wilgoci pasma poluzują się. Następnie przy pomocy szczotki bez problemu rozczeszesz włosy. Perukę należy zawsze dokładne rozczesać przed i po myciu, gdy już wyschnie!

Przeczytaj także: Jak założyć perukę? Wszystko, o czym musisz wiedzieć

Doczepiane włosy naturalne i syntetyczne należy rozczesywać specjalną szczotką lub grzebieniem z szerokim rozstawem zębów. Najlepiej sprawdzi się drewniana szczotka z metalowymi haczykami. Plastikowe akcesoria mogą powodować elektryzowanie i plątanie się dopinanych włosów.

Treski należy dokładnie rozczesać przed założeniem, najpierw rozczesuj końcówki, kieruj się coraz wyżej w stronę spinek. Nigdy nie szarp i nie ciągnij dopinanych włosów – zaczną się puszyć, elektryzować i plątać. Omijaj miejsca, gdzie przyszyte są pinki i przytrzymuj włosy u nasady, by nie osłabić szwów.

Podczas noszenia dopinek rozczesuj i rozdzielaj włosy palcami. Doczepiane włosy należy dokładnie czesać specjalną szczotką przed myciem, nigdy nie myj skołtunionych włosów. Podobnie jak w przypadku naturalnych kosmyków, nigdy nie rozczesuj mokrych dopinek ani peruk – poczekaj, aż włosy wyschną. 

Jeśli zdecydowałaś się na stałe przedłużanie, koniecznie zaopatrz się w specjalną szczotkę do włosów przedłużanych. Tylko profesjonalny produkt zapewni Ci długie i komfortowe noszenie włosów. Zawsze rozczesuj włosy od końcówek, w górę, dzieląc je na sekcje. Starannie i delikatnie rozczesuj włosia i uważaj, by nie uszkodzić łączeń.

Czesanie włosów to bardzo ważna czynność oraz pierwszy krok do pięknych włosów. Regularne szczotkowanie, pozwoli Ci cieszyć się lśniącymi i zdrowymi pasmami. Pamiętaj, by poświecić na czesanie więcej czasu i dokładnie rozczesać kosmyki. Z pewnością zobaczysz różnicę, a Twoje włosy będą Ci za to wdzięczne!

pixel