Cieniowane włosy – kiedy się sprawdzą i jak je stylizować?

2021-04-15

Cieniujemy? To pytanie, które bardzo często pada podczas wizyty u fryzjera. Wiele osób z chęcią zgadza się na cieniowanie włosów lub ma ochotę na zmianę swojej fryzury. Czym właściwie jest cieniowanie? I co ważniejsze – komu pasują cieniowane włosy? Artykuł przybliży tajniki i rodzaje tego ponadczasowego cięcia. Podpowiadamy dla kogo, fryzury cieniowane są odpowiednie i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Czym jest cieniowanie włosów i na czym polega?

To metoda strzyżenia, która ma dodać włosom objętości. Polega ona na skracaniu włosów warstwami – kosmyki po zewnętrznej stronie są zwykle krótsze od tych na stronie wewnętrznej. Jakie efekt daje cieniowanie włosów? Jeśli włosy są cienkie, oklapnięte, takie cięcie doda im objętości. Fryzura optycznie będzie gęstsza, a włosy będą uniesione u nasady. Cieniowane kosmyki lepiej się układają, nabierają lekkości. Cięcie tego typu  rozwiązuje problem przyklapniętej fryzury i dodatkowo daje wiele możliwości modelowania włosów, dzięki czemu fryzura szybko się nie znudzi, a włosy będą pełne życia.

Cieniowane włosy – komu pasują?

Co jeśli masz gęste i grube włosy? Cieniowanie pozwoli na prawidłowe rozłożenie objętości i zmniejszy masę włosów – fryzura będzie  lżejsza. W przypadku włosów falowanych lub kręconych, ich wycieniowanie wzmacnia i podkreśla skręt. Kręcone włosy zyskują naturalną formę, mniej się plączą i  lepiej się układają.

Fryzury cieniowane świetnie sprawdzą się, jeśli zechcesz ukryć pewne niedoskonałości. Właściwie wykonane cięcie pozwoli zatuszować wysokie czoło, ostre rysy twarzy czy masywny lub cofnięty podbródek. Jeśli jesteś osobą o okrągłym lub kwadratowym kształcie twarzy, cieniowanie włosów będzie strzałem w dziesiątkę! Zwłaszcza cięcie typu pazurki, nada twarzy subtelniejszego wyglądu i optycznie wyszczupli twarz oraz szyję.

Niestety cieniowane włosy nie są odpowiednie dla wszystkich. Posiadaczki bardzo miękkich, puszących się włosów, wręcz sypkich, powinny zrezygnować z cieniowania. Po takim cięciu włosy mogą mieć tendencję do opadania na boki. Trudno będzie je stylizować i będą mogły sprawiać wrażenie przerzedzonych i zniszczonych.

Cieniowanie włosów jest wbrew pozorom bardzo trudną techniką – wymaga precyzyjności i sprawnych umiejętności. Zanim zdecydujesz się pocieniować włosy, poszukaj właściwego fryzjera. Tylko profesjonalnie przeprowadzone cięcie zapewni Ci wrażenie większej objętości.

Cieniowanie włosów – rodzaje 

Jeśli planujesz cieniowanie włosów podczas kolejnej wizyty u fryzjera, pamiętaj, że bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego rodzaju cięcia. Wykwalifikowany fryzjer z pewnością doradzi, jaki rodzaj cieniowania będzie właściwy dla Ciebie. Intensywność przystrzygania włosów musi być dobrana indywidualnie do kształtu twarzy oraz rodzaju i długości włosów.

Każda z nas jest inna, nasze włosy mają różną grubość, teksturę, inaczej się układają… Dlatego fryzjerzy cieniują włosy na różne sposoby. Profesjonalista z pewnością wybierze właściwą metodę cięcia. Jest to bardzo ważne, ponieważ decyduje o końcowym efekcie strzyżenia.
Oto podstawowe rodzaje cieniowania włos
ów, które może zaproponować stylista.

Włosy długie

Cieniowanie włosów długich, jest dedykowane osobom, których włosy są niestety pozbawione objętości. Cięcie świetnie sprawdzi się także w przypadku grubych i ciężkich włosów. Strzyżenie tego typu jest cieniowaniem warstwowym – dzieli się na cieniowanie dwuwarstwowe i trójwarstwowe. Pocieniowane warstwy powinny gładko i niewidocznie przenikać między sobą.

Jeśli masz grube włosy, dwuwarstwowe cieniowanie jest dla Ciebie! Kończy się mniej więcej na połowie długości włosów i sprawia, że kosmyki lepiej się układają oraz są lekkie. Trójwarstwowe cieniowanie ma jeszcze dodatkową warstwę na górnej części włosów. Nadaje więcej objętości i zapobiega spłaszczaniu się fryzury. Cieniowane długie włosy zyskują lekkość i objętość.

Włosy krótkie

Kolejny rodzaj cieniowania to cieniowanie włosów krótkich. Cięcie opiera się na dwóch warstwach. Najlepiej sprawdzi się w przypadku włosów krótkich i fryzur półkrótkich. Bardzo popularne jest cieniowania z pazurkami – w ten sposób można cieniować włosy długie, półdługie oraz krótkie. Świetnie wygląda na długich włosach, gdy pazurki widoczne są na wysokości szyi. Cięcie maskuje niedoskonałości i prezentuje się bardzo stylowo. Jeśli mamy krótkie włosy strzyżenie doda nam zadziorności.

Grzywka

Uwielbiasz grzywkę, ale jej forma trochę cię znudziła? A może po prostu masz ochotę na grzywkę? Cieniowanie z grzywką to kolejny rodzaj cięcia. Jest dobrym wyborem, jeśli masz wysokie czoło. Grzywka zwykle jest skierowana lekko na bok i łączy się z pocieniowanymi włosami

Przeczytaj także: Wysokie czoło – fryzury, które pomogą je zamaskować!

Wycieniowane włosy – jak je stylizować?

Jak układać cieniowane włosy? Czy ciężko jest zapanować nad włosami po cięciu? Dla wielu z nas ważne jest, by fryzura nie była zbyt czasochłonna. Wycieniowane włosy są proste w stylizacji, właściwie układają się same, oczywiście, jeśli zostały właściwie obcięte.

Fryzury długie cieniowane dają ogromną możliwość stylizacji. Zaletą cieniowania jest łatwe rozczesywanie włosów oraz uniesienie przy nasadzie. Aby pocieniowane włosy wyglądały dobrze, muszą być gładkie – stosuj odżywki i olejki do włosów. Włosy długie cieniowane możesz stylizować za pomocą prostownicy, lokówki lub modelować na szczotce. Przy pomocy szczotki możesz dowolnie układać włosy, odwijać końce na zewnątrz lub wewnątrz. Stosuj pianki i żele – wystarczy, że wetrzesz niewielką ilość pianki w mokre włosy, ugnieciesz je, a otrzymasz artystyczny nieład i lekko pofalowane włosy.

Dzięki cieniowaniu możesz pozwolić sobie na wypuszczenie kilku luźnych pasm przy twarzy, podczas gdy reszta włosów pozostanie upięta. Cieniowanie sprawi, że twój kucyk będzie bardziej rozłożysty i zyska trójwymiarowy wygląd. Cieniowane włosy  pięknie prezentują się w wersji falowanej zwłaszcza na włosach długich.

Gdy masz cieniowane półdługie włosy, możesz układać dowolne fryzury z prostych włosów np. koński ogon czy częściowe upięcia. Stosuj lakier do włosów lub piankę – kosmetyki pomogą Ci zapanować nad fryzurą i utrwalić ją. Włosy półdługie, cieniowane, możesz spinać i upinać, a cieniowanie nada typowym fryzurom romantycznego charakteru i modnego efektu nonszalanckiego nieładu. Wystarczy, że  je wysuszyć i przeczesać palcami lub wymodelować na grubej szczotce.

Fryzury krótkie cieniowane pozwalają na różne wariacje. Bardzo łatwo wystylizujesz swoje krótkie kosmyki za pomocą żelu, pasty lub gumy do włosów. Masz ochotę na fryzurę w rockowym stylu ? Wystarczy, że wetrzesz w pasma żel i ułożysz je w artystyczny nieład. W kilka chwil wyczarujesz fryzurę z pazurem! Jeśli zaczeszesz włosy do tyłu, wygładzisz, otrzymasz eleganckie i gustowne uczesanie.

Cieniowane włosy a efekt i zadowolenie

Masz ochotę pocieniować włosy, ale nie jesteś pewna czy efekt cię zadowoli? Ścięcie włosów często jest trudną decyzją, zwłaszcza dla tych z nas, które walczą o każdy centymetr włosa. Rozwiązaniem mogą być dopinane włosy Clip In na spinkach. Doczepiane włosy wpinamy jedna treska nad drugą – w efekcie włosy układają się warstwowo i wyglądają jak pocieniowane.

Możesz także przypiąć dopinane włosy i je pocieniować – nie stracisz ani centymetra swoich kosmyków. Każda z nas chce czasem zaszaleć! Fryzury półkrótkie cieniowane z pazurkami i fryzury cieniowane z grzywką są bardzo modne, jednak odrośniecie włosów nie jest tak proste, jak ich ścięcie. Istnieje rozwiązanie! Peruka – dzięki niej możesz sprawdzić, jak będziesz wyglądać w krótkich pocieniowanych włosach oraz zmieniać swój image, kiedy tylko będziesz mieć na to ochotę.

Cieniowanie włosów to klasyczne fryzjerskie cięcie. Dobrze wykonane potrafi odmienić włosy, a zwykła fryzura może nabrać oryginalnego wyrazu. Pamiętaj, że jest to skomplikowany rodzaj strzyżenia – oddaj swoje włosy w ręce specjalisty, a przed cięciem dokładnie rozważ wszystkie za i przeciw.

pixel