COVID-19 a wypadanie włosów

2022-09-28

Wydawać by się mogło, że pandemia COVID-19 jest już za nami. Niestety wiele osób nadal cierpi z powodu powikłań po chorobie. Jedną z częstszych dolegliwości jest wypadanie włosów po przejściu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dlaczego włosy wypadają po COVID-19? Jak walczyć z przerzedzeniami? Czy włosy po COVID odrosną? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

WPŁYW COVID-19 NA WŁOSY

COVID-19  to nowa choroba, powodowana przez koronowirusa, która w bardzo szybkim czasie  dotknęła prawie całą populację. Wirus atakuje głównie drogi oddechowe i w większości przypadków przypomina przeziębienie. Niestety choroba bardzo  mocno wyniszcza organizm, po jej przejściu wiele osób odczuwa jej negatywne skutki nawet do kilku miesięcy po wyzdrowieniu. Zespół pocovidowy objawia się na różne sposoby, wiele osób skarży się na brak smaku, węchu, problemy z pamięcią.

Mgła mózgowa, chroniczne zmęczenie, to tylko niektóre  problemy osób, które przeszły  zakażenie.

Jednym z syndromów po przejściu COVID-19 jest utrata lub osłabienie włosów. Z przeprowadzone w 2020 badania w  szpitalu w Wuhan,  wynika, że  około 22% przebadanych osób miało problem z wypadaniem włosów po COVID-19 w ciągu sześciu miesięcy po wyjściu ze szpitala. 

Podobne wyniki badań otrzymała dr Natalie Lambert z Indiana University School of Medicine, która przeprowadziła ankietę na temat długiego ogona COVID-19.  Wypadanie włosów po COVID-19 znalazło się na 21. miejscu na liście wśród najczęściej pojawiających się dolegliwości po przebytym zakażeniu koronawirusem.

Włosy zaczynają wypadać nie podczas trwania zakażenia, problem występuje najczęściej w 2 lub 3 miesiącu po zakończeniu choroby.  Dotyczy głównie kobiet. Niestety, to, że włosy wypadają garściami, jest dużym obciążeniem emocjonalnym dla osób, które przed  chorobą cieszyły się zdrowymi  włosami.  

Problem jest istotny ze względu na dużą, wręcz ogromną ilość traconych włosów, osłabienie struktury włosa,  widoczne przerzedzenia na koronie głowy.  Ozdrowieńcy, którzy  tracą włosy, mają często większy problem z rekonwalescencją, dojściem do siebie po chorobie. 

 

Przyczyny wypadania włosów po COVID – 19

 Dlaczego włosy wypadają po  COVID – 19? Niestety wirus jest wciąż nowością, mutuje i zmienia się. Do tej pory lekarz i naukowcy nie dysponują potwierdzonymi badaniami na temat bezpośredniego wpływu SARS-CoV-2 na cebulkę włosa.

Jednak za wypadanie włosów po przejściu zakażenia SARS-CoV-2, mogą być odpowiedzialne: 

 • wysokość i czas trwania gorączki,
 • odwodnienie,
 • niedożywienie,
 • osłabienia organizmu,
 • stresu z powodu: zachorowania na Covid – 19, ostrych objawów, ciężkiego przebiegu, dramatycznego osłabienia, hospitalizacji, silnych bóli czy długotrwałego braku efektów leczenia farmakologicznego
 • ilości i czasu przyjmowanych NLPZ (Ibuprofen, Paracetamol), sterydów, leków na krzepliwość krwi
 • ewentualnych zmian hormonalnych

Covid nie powoduje całkowitego łysienia, zwykle po przejściu choroby ozdrowieńcy  doświadczają  wzmożonego  wypadaniem włosów o różnej intensywności od umiarkowanej do wręcz dramatycznych. Najczęściej włosy wypadają w okolicy czołowo – ciemieniowej, czyli na czubku głowy i skroniach.

Nie zawsze włosy wypadają, często pogarsza się ich stan, osoby, które chorowały, często zauważają, że mimo całkowitego wyzdrowienia, stan ich włosów się pogorszył. Po Covid- włosy mogą być:

 • cieńsze
 • słabsze
 • matowe

Niestety mogą się pojawić także inne przykre  objawy po covidowe:

 • zaczerwienienie skóry głowy
 • podrażnienie skóry głowy
 • tkliwość, ból skóry głowy 
 • rzadko: łupież, łojotokowe zapalenie skóry

Regeneracja  włosów po COVID – 19

Wirus  SARS-CoV-2, bardzo osłabia i wyniszcza nasz organizm, dlatego cierpią na tym nasze włosy, ich stan się pogarsza. Czy uszkodzenie włosów po COVID-19 jest trwałe? Nie! Włosy odrastają, a ich stan się poprawia, jest to jednak dość długi proces.  Włosy, podobnie jak cały organizm, aby zregenerować się po chorobie, potrzebują  substancji odżywczych. Warto  po chorobie skupić się na prawidłowej diecie i suplementacji, która przyniesie korzyści nie tylko włosom, ale całemu organizmowi. 

Zadbaj o to, aby w twojej diecie znalazły się produkty bogate w witaminy: A, C, E oraz  cynk, miedź i żelazo.   

Wzbogać swoją dietę o: 

 • pestki z dyni,
 • płatki owsiane,
 • otręby,
 • kasze,
 • szparagi,
 • migdały,
 • gorzką czekoladę,
 • fasolę.

 Na Twoim  talerzu nie powinno  zabraknąć  np. sałaty, szpinaku. Bardzo ważny jest także nabiał, czerwone mięso oraz podroby, np. wątróbka to doskonałe źródło wapnia, białka, ale również żelaza i witamin z grupy B.

Dieta, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste węglowodany, zdrowe białko i odrobinę tłuszczy to to, czego Twoje włosy potrzebują, aby znowu były silne zdrowe i piękne.

Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Najpierw zadbaj o skórę głowy, a w dalszej kolejności o włosy. To zdrowa skóra głowy spowoduje, że będziemy mieć zdrowe włosy.

Warto wprowadzić suplementy na porost włosów oraz witaminy.  Zanim zaczniesz przyjmować witaminy lub suplementy diety na porost włosów, warto skonsultować się z trychologiem. Lekarz od włosów  z pewnością pomoże Ci  w doborze odpowiedniej pielęgnacji i diety w powrocie do zdrowia Twoich kosmyków.

 

Jak ukryć prześwity po COVID-19?

Leczenie, odpowiednia dieta i suplementacja to podstawa w powrocie do zdrowia nas i naszych włosów. Nie zmienia to jednak faktu, że włosy rosną raczej wolno.  Niestety prześwity, które pojawia się po utracie włosów, mogą towarzyszyć nam nawet do kilku miesięcy. Przerzedzone włosy, a nawet łysienie na czubku głowy, jest przykre i uciążliwe psychicznie. Wiele osób, które doświadczyło utraty włosów po COVID -19, czuje się niepewnie. Spada ich samoocena a  brak włosów lub ich zła kondycja odbija się bardzo negatywnie na stanie psychicznym. Mimo zdrowia nie mogą cieszyć się w pełni życiem. Rozwiązaniem dla osób, które walczą z problemem osłabionych i wypadających włosów po COVID- 19 jest tupet z włosów naturalnych lub syntetycznych.

Czym jest tupet?

Tupet to rodzaj uzupełniania włosów, mała, dopinana treska na czubek głowy.
Bardzo często tupet jest mylony z peruką. Nie, tupet jedynie uzupełnia brak naszych własnych włosów, nie zasłania całkowicie włosów.
Włosy są wszyte w bazę, czyli owalny lub okrągły  materiał połączony z  tworzywem  imitującym skórę głowy. Od spodu bazy są wszyte spinki clip in, którymi przypinamy tupet do naszych włosów.

Włosy użyte do wykonania  tupetu mogą być naturalne  lub wykonane z włókna syntetycznego. Na rynku dostępne są tupety o różnych rozmiarach bazy i długości włosów. Im większe przerzedzenia, tym większy tupet potrzebujemy. Treskę nakładamy na głowę, przypinamy małymi spineczkami clip in do naszych włosów.
Dlaczego tupet jest  idealny w przypadku przerzedzonych włosów na czubku głowy? Ponieważ jest nakładany na głowę, nie obciąża włosów, maskuje prześwity, zagęszcza włosy u nasady.
Kolejnym plusem  tupetu jest to, że jest lekki i przewiewny, łączy się z naszymi włosami, nie wyrywa i nie obciąża naszych kosmków.

Tupety  są całkowicie bezinwazyjną metodą zagęszczenia włosów, założenie treski nie wymaga wizyty u fryzjera. Efekt jest natychmiastowy, dyskretny i naturalny.

Masz przerzedzone włosy po COVID? Oprócz tupetu możesz  sięgnąć po dopinane włosy na spinkach. Tupet zagęści i ukryje prześwity na czubku głowy, natomiast doczepne włosy przedłużą i zagęszczą twoje włosy. Te dwa sposoby przedłużania i zagęszczania włosów można ze sobą łączyć. Tupet i dopinki świetnie się uzupełniają.
Koronawirus, nowa choroba, którą wywołuje, niespodziewanie weszła do naszego codziennego życia. Niestety minie wiele czasu za nim nauczymy się żyć z wirusem i chorobą, która niestety z pewnością, powstanie z nami już na zawsze. Skutki przebycia choroby są długotrwałe, ale mijają. Nie wahaj się sobie pomóc, skonsultuj się ze specjalistą, który dobierze odpowiednią terapię. Dopinki, tupety -przedłużanie włosów to dobry sposób na poprawę samopoczucia i przeczekania ciężkiego okresu rekonwalescencji.

pixel