COVID-19 a wypadanie włosów

Wydawać by się mogło, że pandemia COVID-19 jest już za nami. Niestety wiele osób nadal cierpi z powodu powikłań po chorobie. Jedną z częstszych dolegliwości jest wypadanie włosów po przejściu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dlaczego włosy wypadają po COVID-19? Jak walczyć z przerzedzeniami? Czy włosy po COVID odrosną? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!
WPŁYW COVID-19 NA WŁOSY
COVID-19 to nowa choroba, powodowana przez koronowirusa, która w bardzo szybkim czasie dotknęła prawie całą populację. Wirus atakuje głównie drogi oddechowe i w większości przypadków przypomina przeziębienie. Niestety choroba bardzo mocno wyniszcza organizm, po jej przejściu wiele osób odczuwa jej negatywne skutki nawet do kilku miesięcy po wyzdrowieniu. Zespół pocovidowy objawia się na różne sposoby, wiele osób skarży się na brak smaku, węchu, problemy z pamięcią.
Mgła mózgowa, chroniczne zmęczenie, to tylko niektóre problemy osób, które przeszły zakażenie.
Jednym z syndromów po przejściu COVID-19 jest utrata lub osłabienie włosów. Z przeprowadzone w 2020 badania w szpitalu w Wuhan, wynika, że około 22% przebadanych osób miało problem z wypadaniem włosów po COVID-19 w ciągu sześciu miesięcy po wyjściu ze szpitala.
Podobne wyniki badań otrzymała dr Natalie Lambert z Indiana University School of Medicine, która przeprowadziła ankietę na temat długiego ogona COVID-19. Wypadanie włosów po COVID-19 znalazło się na 21. miejscu na liście wśród najczęściej pojawiających się dolegliwości po przebytym zakażeniu koronawirusem.
Włosy zaczynają wypadać nie podczas trwania zakażenia, problem występuje najczęściej w 2 lub 3 miesiącu po zakończeniu choroby. Dotyczy głównie kobiet. Niestety, to, że włosy wypadają garściami, jest dużym obciążeniem emocjonalnym dla osób, które przed chorobą cieszyły się zdrowymi włosami.
Problem jest istotny ze względu na dużą, wręcz ogromną ilość traconych włosów, osłabienie struktury włosa, widoczne przerzedzenia na koronie głowy. Ozdrowieńcy, którzy tracą włosy, mają często większy problem z rekonwalescencją, dojściem do siebie po chorobie.
Przyczyny wypadania włosów po COVID – 19
Dlaczego włosy wypadają po COVID – 19? Niestety wirus jest wciąż nowością, mutuje i zmienia się. Do tej pory lekarz i naukowcy nie dysponują potwierdzonymi badaniami na temat bezpośredniego wpływu SARS-CoV-2 na cebulkę włosa.
Jednak za wypadanie włosów po przejściu zakażenia SARS-CoV-2, mogą być odpowiedzialne:
- wysokość i czas trwania gorączki,
- odwodnienie,
- niedożywienie,
- osłabienia organizmu,
- stresu z powodu: zachorowania na Covid – 19, ostrych objawów, ciężkiego przebiegu, dramatycznego osłabienia, hospitalizacji, silnych bóli czy długotrwałego braku efektów leczenia farmakologicznego
- ilości i czasu przyjmowanych NLPZ (Ibuprofen, Paracetamol), sterydów, leków na krzepliwość krwi
- ewentualnych zmian hormonalnych
Covid nie powoduje całkowitego łysienia, zwykle po przejściu choroby ozdrowieńcy doświadczają wzmożonego wypadaniem włosów o różnej intensywności od umiarkowanej do wręcz dramatycznych. Najczęściej włosy wypadają w okolicy czołowo – ciemieniowej, czyli na czubku głowy i skroniach.
Nie zawsze włosy wypadają, często pogarsza się ich stan, osoby, które chorowały, często zauważają, że mimo całkowitego wyzdrowienia, stan ich włosów się pogorszył. Po Covid- włosy mogą być:
- cieńsze
- słabsze
- matowe
Niestety mogą się pojawić także inne przykre objawy po covidowe:
- zaczerwienienie skóry głowy
- podrażnienie skóry głowy
- tkliwość, ból skóry głowy
- rzadko: łupież, łojotokowe zapalenie skóry
Regeneracja włosów po COVID – 19
Zadbaj o to, aby w twojej diecie znalazły się produkty bogate w witaminy: A, C, E oraz cynk, miedź i żelazo.
Wzbogać swoją dietę o:
- pestki z dyni,
- płatki owsiane,
- otręby,
- kasze,
- szparagi,
- migdały,
- gorzką czekoladę,
- fasolę.
Na Twoim talerzu nie powinno zabraknąć np. sałaty, szpinaku. Bardzo ważny jest także nabiał, czerwone mięso oraz podroby, np. wątróbka to doskonałe źródło wapnia, białka, ale również żelaza i witamin z grupy B.
Dieta, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste węglowodany, zdrowe białko i odrobinę tłuszczy to to, czego Twoje włosy potrzebują, aby znowu były silne zdrowe i piękne.
Warto wprowadzić suplementy na porost włosów oraz witaminy. Zanim zaczniesz przyjmować witaminy lub suplementy diety na porost włosów, warto skonsultować się z trychologiem. Lekarz od włosów z pewnością pomoże Ci w doborze odpowiedniej pielęgnacji i diety w powrocie do zdrowia Twoich kosmyków.
Jak ukryć prześwity po COVID-19?
Czym jest tupet?
Tupety są całkowicie bezinwazyjną metodą zagęszczenia włosów, założenie treski nie wymaga wizyty u fryzjera. Efekt jest natychmiastowy, dyskretny i naturalny.