Antykoncepcja a łysienie? Prawda, czy mit?

2022-12-01
Antykoncepcja a łysienie? Prawda, czy mit?

Kobiety na całym świecie  stosują antykoncepcję hormonalną. Wokół tabletek narosło wiele mitów, niektóre dotyczą włosów. Czy to prawda, że antykoncepcja powoduje łysienie? Poznaj fakty na temat wpływu antykoncepcji na Twoje włosy.

Wpływ antykoncepcji na włosy

 

Z pewnością prawdą jest, że środki antykoncepcyjne mają wpływ na nasze włosy. Dlaczego? Antykoncepcja oparta jest na hormonach, a hormony mają  ogromne oddziaływanie na wzrost włosów, wypadanie włosów oraz ich kondycje.

Hormony sterują Twoim organizmem, dlatego dobór właściwej antykoncepcji jest bardzo ważny. Działanie preparatów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, nie tylko na płodność.

 

Najczęściej stosowane są  środki dwuskładnikowe zawierające estrogen oraz progestagen. Estrogeny to hormony, które pozytywnie wpływają na włosy. Progestageny zaś mogą zarówno hamować, jak i powodować nadmierne wypadanie włosów. W zależności od tego, jaki dokładnie progestagen znajduje się w antykoncepcji, a mogą być one różne, nasz organizm, a co za tym idzie włosy, mogą różnie zareagować na antykoncepcje.

Antykoncepcja może zarówno pomóc, jak i wywołać wypadanie włosów.

Wszystko zależy od składników preparatu.

Korzystnie na stan włosów wpływają medykamenty  z progesteronem, które mają działanie antyandrogenowe. Tabletki, tego typu są często wykorzystywane w terapii hormonalnej, mającej na celu leczenie łysienia androgenowego.

Terapia hormonalna  opóźnia proces łysienia androgenowego, zapobiega miniaturyzacji mieszków włosowych, utrzymuje odpowiednią grubość łodyg włosów. Niestety antykoncepcja może mieć także bardzo niekorzystny wpływ na włosy, wszystko zależy od jej składników. Preparaty hormonalne mogą jednakowo leczyć np. łysienie, ale także się do niego przyczynić.

Oczywiście preparat musi dobrać lekarz, pod żadnym pozorem nie wolno na własną rękę dobierać leków.

 

Antykoncepcja a wypadanie włosów

Antykoncepcja, hormony mogą pomóc, ale także zaszkodzić. Dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek lub stosowania innej metody antykoncepcji, ważna jest konsultacja z lekarzem. 

Niektóre kobiety  po rozpoczęciu terapii antykoncepcyjnej zauważają, że  włosy zaczynają wypadać lub powoli zmieniają swoją strukturę, np. stają się cieńsze i rzadsze.  Zwykle jest to spowodowane gdy,  środki antykoncepcyjne zawierają progestagen o działaniu androgenizującym. To oznacza, że hormon ten wywiera na mieszki włosowe podobny wpływ jak androgeny, czyli hormony męskie. Androgeny nie mają pozytywnego wpływu na włosy. Mogą one hamować odrost włosów, powodować odrost coraz cieńszych włosów, powodować nadmierne wypadanie włosów.  Jeśli pojawią się negatywne objawy, należy jak najszybciej zmienić formę antykoncepcji.

W niektórych dostępnych na rynku preparatach znajdują się syntetyczne pochodne progesteronu, które imitują androgeny. Pobudzają receptory androgenowe obecne w organizmie, również w mieszku włosowym, wywołując efekty takie jak naturalny testosteron i jego pochodna dihydroepitestosteron. Mogą więc u przyjmujących je kobiet, zwłaszcza tych z predyspozycjami genetycznymi, wywołać łysienie androgenowe.

 

Antykoncepcja, a łysienie androgenowe

Między łysieniem androgewnowym, a stosowaniem antykoncepcji, zdecydowanie nie można postawić znaku równości. Mitem, jest, że antykoncepcją zawsze prowadzi do łysienia. Na łysinie narażone są kobiety z już istniejącymi predyspozycjami genetycznymi. Łysienie jest powodowane przez szereg różnych czynników, często całkowicie niezwiązanych z antykoncepcją hormonalną.

Wręcz przeciwnie tabletki antykoncepcyjne, są często wykorzystywane w leczeniu łysienia androgenowego.

 

Preparaty stosowane podczas leczenia zawierają substancje działające antyandrogenowo: octan cyproteronuoraz estrogeny. Octan cyproteronu jest silnym antagonistą receptorów androgenowych. Oznacza to, że konkuruje z naturalnymi androgenami o ten sam receptor, tyle że w porównaniu z nimi wiąże się silniej z receptorem i nie wywołuje żadnego biologicznego efektu.

Lek blokuje wpływ androgenów na mieszki włosowe. Estrogeny pośrednio również powodują zmniejszenie aktywności androgenów. Zwiększają one stężenie białka SHBG, które wiąże androgeny. Hormon, który związany jest z białkiem, nie wywiera swojego biologicznego działania, czyli nie wpływa między innymi na mieszki włosowe. Przyczynia się to do opóźnienia postępów choroby.

Utrata włosów po odstawieniu antykoncepcji

Antykoncepcja może zarówno pomóc, jak i zaszkodzić, podobnie jak każdy lek lub preparat. Bardzo ważne są konsultacje z lekarzem ginekologiem, często trychologiem w niektórych przypadkach także endokrynologiem. Zmiany hormonalne w naszym organizmie wywołuje nie tylko przyjmowanie, ale także odstawienie  antykoncepcji hormonalnej. Odstawienie tabletek może wpłynąć na stan włosów, często jest to zauważalne dopiero po 3- 4 miesiącach po rezygnacji z antykoncepcji.

Nadmierne wypadanie włosów po odstawieniu leków antykoncepcyjnych może mieć miejsce, ze względu na zmianę poziomu hormonów w organizmie. Jest to spowodowane brakiem progesteronu, zwykle nie jest początkiem łysienia androgenowego. Podobnie jak w przypadku utraty włosów po ciąży,  gospodarka hormonalna się stabilizuje, wraca do stanu sprzed terapii.

Dlaczego tak się dzieje? 

Naturalne estrogeny powodują, że większa ilość włosów znajduje się w fazie anagenu, czyli w fazie wzrostu włosa.

Stosowanie antykoncepcji  zatrzymują cykl rozwoju włosa na fazie wzrostu i blokują przechodzenie w kolejne fazy, co skutkuje to zwiększeniem liczby włosów na szczycie głowy. Syntetyczne związki wywołują jeszcze silniejszy efekt. Po odstawieniu tabletek poziom hormonów spada, zmniejsza się, ich dobroczynny wpływa na włosy. Włosy, które estrogeny zatrzymały w fazie wzrostu, teraz gwałtownie przechodzą w fazę telogenu, czyli spoczynku. W efekcie zaczynają wypadać wszystkie te włosy, które byłyby do tej pory jakby wstrzymane. Gdy poziom hormonów się ureguluje, problem ustąpi samoistnie po kilku miesiącach.

Jak ukryć łysinie?

Antykoncepcja hormonalna może być zarówno lekiem, jak i przyczyna kłopotów z włosami. Łysienie, nieestetyczne prześwity, rzadkie włosy, niestety nie wpływają najlepiej na nasze samopoczucie. Oczywiście najważniejsze jest leczenie, niestety włosy nie odrastają szybko, a kuracja przynosi pierwsze efekty dopiero po kilku miesiącach.

Nieestetyczne prześwity można ukryć, korzystając ze sprayów na odrosty, zagęszczających proszków i pudrów, do włosów.  Preparaty nakładamy na skórę w miejscu prześwitu, skóra jest jakby pomalowana a tym samym prześwit ukryty. Tego typu produkty najlepiej sprawdzają się w przypadku ciemnych włosów.


W jaki sposób  jeszcze można ukryć prześwity? Rozwiązaniem jest tupet lub peruka.

Tupet to mała treska, którą przypinamy na czubku głowy. Na rynku dostępne są tupety z włosów naturalnych i syntetycznych.  Tupet nie zasłania całej głowy jedynie jej czubek. Dostępne są tupety o różnych rozmiarach. Włosy wszyte są w tzw. bazę, czyli tworzywo imitujące skórę, dlatego po założeniu topera, nasza głowa i prześwit jest całkowicie ukryta pod uzupełnieniem.

Kolejny produkt, który pomaga  ukryć łysienie to peruka. 

Produkowane obecnie peruka, nawet te wykonane z syntetycznego włókna, bardzo dobrze imitują naturalne włosy. Peruki mają nowoczesne cięcie i kolor. 

Wyglądają bardzo naturalnie i są niezwykle komfortowe w noszeniu.

Dodatkowym plusem peruki z włosów syntetycznych jest jej cena. Włókno syntetyczne jest dużo tańsze od naturalnych włosów, a co za tym idzie peruka także, dlatego  wiele kobiet może sobie na nie pozwolić.  Peruka może pomóc przetrwać najcięższy czas terapii, powrotu do naturalnie pięknych i zdrowych włosów.

Tabletki antykoncepcyjne bardzo mocno wpływają na cały organizm.  Preparty mogą być stosowane w leczeniu łysienia adnrogenowego, niestety istnieje także ryzyko pojawienia się problemów z włosami podczas stosowania antykoncepcji. Przed rozpoczęciem terapii pamiętaj o konsultacji  lekarzem. 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Polecane
Tupet damskiTupet damski
95,00 zł
Tupet Clip In włosy naturalne #8Tupet Clip In włosy naturalne #8
289,00 zł
Peruka włosy syntetyczne ombre LC242-5Peruka włosy syntetyczne ombre LC242-5
199,00 zł259,00 zł
Tupet damski 43 cmTupet damski 43 cm
149,00 zł
Peruka włosy syntetyczne długie czarny LC257Peruka włosy syntetyczne długie czarny LC257
209,00 zł259,00 zł
pixel